W najbliższy weekend czeka nas kolejna nocna piesza pielgrzymka z sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie. Będzie miała szczególny charakter.
Od 2014 roku na trasie Miedniewice – Niepokalanów odbywają się nocne pielgrzymki. Są one kontynuacją pielgrzymek z Błonia, które zakończyły się po ponad 20 latach.
- Z kolegą Andrzejem podjęliśmy inicjatywę kontynuacji pielgrzymek, choć na zmienionej trasie. Spotkaliśmy się z przychylnością gwardianów klasztoru w Miedniewicach i Niepokalanowie, wobec czego 14 grudnia 2014 roku wyruszyliśmy w pierwszą pielgrzymkę. Nocne wędrówki do klasztoru w Niepokalanowie odbywają się w drugą sobotę miesiąca. Mają czysto modlitewny, pokutny charakter, a ich hasło to „Chrześcijańska odnowa naszych rodzin w duchu dekalogu”
- mówi inicjator i współorganizator pielgrzymek Jan Bąk.
Trasa wynosi blisko 22 km. Nocne wędrówki mają swoje wady i zalety:
- Z jednej strony to, że idziemy późną porą jest pewnym utrudnieniem, bo wiąże się z nieprzespaną nocą, wysiłkiem fizycznym. Plus jest taki, że wyruszamy z soboty na niedzielę, więc w niedzielę możemy na spokojnie odpocząć i z początkiem tygodnia z nowymi siłami ruszyć do naszych codziennych zajęć. Poza tym ruch na drogach jest mniejszy niż w ciągu dnia, można się wyciszyć. Na trasie jest też możliwość spowiedzi –
- dodaje Jan Bąk.
Znamienne dla pielgrzymek, o których mowa, jest to, że odbywają się w dwóch grupach. Pierwszą autobusy przywożą do Miedniewic, by po Apelu Jasnogórskim o 21.00 i mszy św. w tamtejszym sanktuarium pątnicy ruszyli pieszo do Niepokalanowa. Po drodze odbywają się dwa półgodzinne postoje – w Oryszewie i Szymanowie, w trakcie których można coś zjeść i odpocząć w autobusie. Druga grupa w tym samym czasie modli się w Niepokalanowie. O 5.45, kiedy pątnicy dotrą już na miejsce, wspólnie z grupą czuwającą biorą udział w mszy świętej.
Okazuje się, że nocne pielgrzymki cieszą się dużą popularnością.
- Średnio bierze w nich udział ok. 150 – 200 osób. W okresie letnim były pielgrzymki, w których uczestniczyło po 500 osób w różnym wieku – są nastolatkowie i osoby w zaawansowanym wieku. Szacujemy, że od początku trwania naszych pielgrzymek przeszło z nami ok. 15 tysięcy osób –
- mówi Jan Bąk.
Najbliższa pielgrzymka odbędzie się z 9/10 kwietnia i będzie miała szczególny charakter, a to za sprawą obrazu Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy, który będzie peregrynował razem z pątnikami. Aby wziąć udział w pielgrzymce należy skontaktować się z organizatorami. Istnieje możliwość transportu. Szczegóły na stronie internetowej www.miedniewicenoc.com.
Boss13:57, 06.04.2022
zamiast siedzieć w domach tylko zagrożenie na drogach stwarzają!
Mok08:22, 07.04.2022
Jak bardzo ciezko trzeba nagrzeszyc zeby az takie .....ciezkie pokuty trzeba odbywac???Nie grzeszyc i nie...zalowac...czysto zyc trzeba.?
6 2
Przyzwoity czlowiek nie szweda sie po nocach....paciorek....siusiu....i...spac!!??