Zamknij

Podziemny zbiornik na deszczówkę - czy warto

11:29, 15.02.2022 . Aktualizacja: 11:37, 15.02.2022
Skomentuj

Podziemne zbiorniki na wodę deszczową cieszą się ogromną popularnością. Ich prosty montaż i możliwość korzystania z darmowej wody w trakcie największych upałów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na takie ekologiczne i tanie rozwiązania. Co zrobić, by cieszyć się niewidocznym zbiornikiem przy własnym domu? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jak wybrać dobry zbiornik na deszczówkę?

Na rynku znaleźć można wiele firm oferujących zbiorniki na deszczówkę produkowane w różnych technologiach. Popularnością cieszą się zarówno te, wykonane z betonu, jak i tworzywa. Jeśli chcesz, by zbiornik był całkowicie ukryty pod ziemią, łatwy w montażu i spełniał swoją funkcję przez cały sezon, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wybór zbiorków wykonanych z polietylenu HDPE. Charakteryzują się one bardzo dobrą wytrzymałością, ale są jednocześnie niezwykle proste w obróbce. Możemy je łączyć ze sobą i dowolnie zwiększać pojemność.

Sam montaż również jest banalnie prosty, bo w przeciwieństwie do wyrobów z betonu, polietylen HDPE jest lekki. Nawet największe zbiornik wykonane w tej technologii mieszczące 6000-8000 litrów wody nie ważą więcej, jak 300 kg. Porównując tę wagę do zbiorników betonowych, które montowane są za pomocą dźwigu, wydaje się, że polietylen zapewnia zdecydowanie lepsze właściwości i łatwiejsze wykonanie całej instalacji. Zdecydowanym liderem w produkcji tego typu rozwiązań jest firma Ekodren, która zapewnia w pełni funkcjonalne i bezpieczne rozwiązania umożliwiające magazynowanie wody deszczowej.

W jaki sposób przeprowadzany jest montaż zbiornika na wodę deszczową?

Montaż wymaga wcześniejszego przygotowania kanalizacji deszczowej. Rurami z rynien woda powinna dostawać się bezpośrednio do podziemnego zbiornika na deszczówkę. Podczas tworzenia takiej instalacji musimy pamiętać, by zachować odpowiedni spadek w kierunku zbiornika. Nie jest konieczne, by rury umieszczane były poniżej strefy przemarzania. Jeśli wykonamy odpowiedni spadek, woda nie będzie stała w rurach w czasie mrozu. W związku z tym niemożliwe stanie się rozsadzenie ich przez zamarzniętą wodę.

Wykop pod zbiornik z tworzywa musi być dość głęboki, warto więc zamówić koparkę. Upora się ona z pracą w kilka chwil, a nam pozostanie ewentualne ręczne zasypanie zbiornika, co nie powinno być większym problemem. Pamiętajmy, by połączenie wykonać w sposób szczelny z wykorzystaniem rur kanalizacyjnych zewnętrznych (czerwonych). Zapewnią one bezobsługową eksploatację. Po starannym spięciu instalacji można zasypać cały zbiornik ziemią. Na powierzchni zostaje tylko niewielkiej średnicy właz, który umożliwi bezproblemowy pobór wody. Można ją będzie wykorzystać do celów sanitarnych, ale większość osób decyduje się na korzystanie z takiej wody wyłącznie do podlewania ogrodu. Wystarczy niewielka pompa i długi wąż ogrodowy, by móc całkowicie za darmo podlać swoje grządki lub trawnik. Pamiętajmy, by kupować wyłącznie dobrej jakości zbiorniki. Ich zakup warto przeprowadzić bezpośrednio u producenta - firmy Ekodren, która wytwarza produkty charakteryzujące się wysoką jakością i pełną niezawodnością.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%