Zamknij

Honorowi dawcy krwi Sochaczew: oddawanie krwi uzależnia, ale pozytywnie

13:33, 15.12.2021 Aktualizacja: 12:20, 16.12.2021
Skomentuj

- Oddawanie krwi uzależnia, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. To nie jest tak, że jeśli człowiek wstąpi w nasze szeregi, jest zobowiązany przez całe życie do dzielenia się tym drogocennym darem. Nie ma takiego obowiązku, ale trzeba przyznać, że jeśli raz ktoś odda krew, zostaje z nami na dłużej - mówi członkini Klubu Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej Dagmara Grefkowicz. 

Sochaczewski Klub Honorowych Dawców Krwi zrzesza blisko 80 członków, choć członkostwo nie jest warunkiem koniecznym do oddania krwi. Jak szacuje Marcin Tarnowski – szef stowarzyszenia, status Honorowego Dawcy Krwi posiada około 400 mieszkańców Sochaczewa. Posiadanie tego statusu poza oczywistym aspektem wsparcia drugiego człowieka w chorobie,  niesie ze sobą wiele przywilejów w zależności od ilości oddanego płynu. Są to między innymi: darmowe przejazdy w komunikacji miejskiej, darmowe wejścia na basen, wejściówki do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ulgi podatkowe, darmowe wybrane leki czy chociażby wejścia do lekarza bez czekania w kolejce. Jak zaznacza Marcin Tarnowski, przywileje to tylko dodatek:

- Mało który krwiodawca robi to dla tych wszystkich zniżek. Tak naprawdę każdy z nas chce pomagać i którego krwiodawcy byśmy nie zapytali, powie to samo.

Bycie Honorowym Dawcą owiane jest niestety wieloma mitami.

- Myślę, że ludzie się boją, sądząc, że to bolesny i inwazyjny zabieg, a wcale tak nie jest. Największym mitem jest to, że oddawanie krwi to zobowiązanie. To nie jest tak, że jeśli człowiek wstąpi w nasze szeregi, musi przez całe życie dzielić się tym drogocennym darem. Nie ma takiego obowiązku, ale trzeba przyznać, że jeśli raz ktoś odda krew, zwykle zostaje z nami na dłużej. To uzależnia, ale w sposób pozytywny - mówi Dagmara Grefkowicz – członkini Klubu Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej. 

Krew można oddać co środę w krwiobusie na placu Kościuszki. Julia Piluch z klubu krwiodawców podpowiada jak przygotować się do oddania krwi:

- Dzień wcześniej ważne jest, aby się nawadniać. W dniu oddania krwi należy zjeść lekkie śniadanie, przyjść na Plac Kościuszki i ustawić się w kolejce. Następnie wypełniamy ankietę składającą się z około 50 pytań, na które należy odpowiedzieć jak najbardziej szczerze. Później lekarz ocenia czy możemy oddać krew, a jeżeli wszystko jest w porządku, to jest nam ona pobierana i od razu badana. Aby zostać dawcą trzeba mieć ukończone 17 lat i posiadać zgodę rodziców, lub też przyjść bez wymaganej zgody po ukończeniu 18 lat. Krew można oddawać maksymalnie do 65 roku życia, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych.

W razie jakichkolwiek pytań, czy chęci przystąpienia do Klubu Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej, krwiodawcy zapraszają do swojej siedziby, zlokalizowanej w kramnicach miejskich w Sochaczewie w pokoju 307 na samej górze, co środę w godzinach między 17.00, a 18.00.

Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Grażynę Bolimowską-Gajdę. 

(BM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%