Zamknij
REKLAMA

ZHP Sochaczew: Krzysztof Wasilewski oraz Katarzyna Mosakowska - Sobótka Instruktorami Godnymi Naśladowania

11:27, 22.09.2021 | red./ZHP
Skomentuj Fot. Maciej Wasilewski
REKLAMA

W sobotę, 18 września, w Mińsku Mazowieckim druh harcmistrz Krzysztof Wasilewski oraz druhna podharcmistrzyni Katarzyna Mosakowska-Sobótka z Hufca ZHP Sochaczew odebrali tytuły Instruktorów Godnych Naśladowania z roku 2020 i 2021. 

[FOTORELACJA]10815[/FOTORELACJA]

W sobotę, 18 września, w Mińsku Mazowieckim druh harcmistrz Krzysztof Wasilewski oraz druhna podharcmistrzyni Katarzyna Mosakowska-Sobótka z Hufca ZHP Sochaczew odebrali tytuły Instruktorów Godnych Naśladowania z roku 2020 i 2021. Statuetki i dyplomy wręczono podczas uroczystej gali, zorganizowanej w ramach obchodów 29. Dni Chorągwi Mazowieckiej w Mińsku Mazowieckim – święta wszystkich zuchów, harcerzy i instruktorów z Mazowsza. Statuetki, odznaki i dyplomy laureatom tegorocznej i poprzedniej edycji (gala nie odbyła się z powodu pandemii) plebiscytu „Instruktorzy Godni Naśladowania” wręczyli: Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego druh harcmistrz Grzegorz Woźniak, burmistrza Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski, Starosta Powiatu Mińskiego Antoni Tarczyński oraz Komendant Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego druh harcmistrz Cezary Supeł. Wręczeniu nagród towarzyszył koncert harcerskiego zespołu wokalno-instrumentalnego „Wołosatki”.

Od kilku lat każdy hufiec Chorągwi Mazowieckiej ZHP może nominować osoby do tytułu „Instruktora Godnego Naśladowania”. Organizowany przez Chorągiew Mazowiecką Związku Harcerstwa Polskiego plebiscyt ma na celu promowanie instruktorów zasługujących na wyróżnienie za swoją służbę. Tym bardzo wymownym tytułem Komenda Chorągwi pragnie uhonorować szczególnie zaangażowanych, a do tej pory być może niezauważonych, czy mniej docenionych instruktorów, którzy budują harcerską wspólnotę na Mazowszu. Miano to dotychczas otrzymali phm. Anna Wasilewska (2017), hm. Julian Tasiecki (2018), hm. Agnieszka Wójcik (2019). Do tego grona dołączyli: hm. Krzysztof Wasilewski (2020) i phm. Katarzyna Mosakowska-Sobótka (2021).

Jak zauważa Anna Wasilewska komendant Hufca ZHP Sochaczew sochaczewscy „Godni Naśladowania” zostali wyłonieni spośród instruktorów hufców należących do Chorągwi Mazowieckiej ZHP, dających osobisty przykład tego, kim powinien być instruktor w harcerstwie, ale też jakim człowiekiem powinien być poza harcerstwem.  

- Przypomnijmy, że druh harcmistrz Krzysztof Wasilewski do grudnia 2019 roku, nieprzerwanie przez 30 lat, pełnił funkcję komendanta sochaczewskiego hufca. Od lat organizował takie wydarzenia, jak Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, obozy i wyjazdy kolonijne, w tym dla dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo, akcję „Betlejemskie Światło Pokoju”, „Rajd Szlakami Walk nad Bzurą”, przeglądy piosenki harcerskiej. Dzięki jego staraniom harcerze wyjeżdżali na Monte Cassino, na Cmentarz Orląt we Lwowie, reprezentowali nasz kraj zaciągając warty honorowe, ale też pełniąc ważne funkcje organizacyjne i porządkowe. Przeszkoleni w ratownictwie medycznym „obsługiwali” m.in. wizyty papieża Jana Pawła II w Warszawie, Krakowie i Łowiczu. To również między innymi jego zasługa, że w 2004 roku Honorowym Obywatelem Miasta został ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ulica Hanki Sawickiej zmieniła się w ulicę Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, a przed harcówką stanęło Jego popiersie. Obecnie druh Krzysztof wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem dalszy rozwój hufca, pełniąc funkcję zastępcy ds. organizacyjnych i szefa biura hufca.

Anna Wasilewska komendant Hufca ZHP Sochaczew przybliża również sylwetkę druhny podharcmistrzyni Katarzyny Mosakowskiej-Sobótki.

- Druhna podharcmistrzyni Katarzyna Mosakowska-Sobótka przeszła wszystkie szczeble harcerskiej kariery, była kolejno: zastępową, przyboczną, drużynową, przewodniczącą kręgu, członkiem komendy hufca i chorągwianych zespołów instruktorskich. Obecnie jest zastępcą komendanta hufca ds. pracy z kadrą i kształcenia, członkiem hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich oraz opiekunem wielu prób instruktorskich. Uczy, tak po harcersku, własnym przykładem, bez dydaktycznych pogadanek, przekazując kolejne harcerskie i życiowe doświadczenia. Wspaniały harcerski wychowawca, organizatorka i komendantka wielu harcerskich przedsięwzięć, rajdów biwaków, zgrupowań i obozów harcerskich. A przede wszystkim, z racji pełnionej funkcji, organizatorką kursów, szkoleń, warsztatów i różnego typu spotkań. Dba o wykształcenie przyszłych zastępowych, uświadamiając im ich rolę, pokazując sposoby zdobywania pomysłów na ciekawe i interesujące zbiórki, czy ucząc zasad metodyki harcerskiej, regulaminów ZHP. Trochę starszym uzmysłowia konieczność samorozwoju, samokształcenia i samorealizacji, przygotowując do działania w praktyce. W planach ma także rozwój umiejętności szkoleniowych kadry hufca i powołanie samodzielnie działającego zespołu kadry kształcącej.

 

 

 

 

 

(red./ZHP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Stary HarcStary Harc

1 0

Towarzystwo wzajemnej adoracji. Godny naśladowania śmieszne. Chyba w tym jak mataczyć oskarżać i kręcić. 08:24, 24.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArturArtur

0 0

Czy w tymi hufcu to są w ogóle jacyś inni ludzie, instruktorzy poza klanem Wasylkow? Sami się nominują, sami sobie przyznają, sami się odznaczają... Ku zastanowieniu szanownych wyróżnionych. 10:09, 24.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%