Zamknij

Iłów: trwa szacowanie strat po burzy. Zalanych wiele upraw i gospodarstwo sołtys w Ładach

15:18, 24.07.2021 K.Ż Aktualizacja: 22:27, 24.07.2021
Skomentuj

W ubiegłym tygodniu gwałtowne burze, które przetoczyły się przez powiat sochaczewski wyrządziły wiele strat. Między innymi w gminie Iłów wiele gospodarstw zmaga się z podtopieniami. Pod wodą znalazły się nie tylko uprawy, ale zalane są gospodarstwa. Obecnie trwa szacowanie strat. Poszkodowani mieszkańcy mogą ubiegać się o odszkodowania.

[FOTORELACJA]10604[/FOTORELACJA]

Od 14 do 20 lipca 2021 roku strażacy na terenie powiatu sochaczewskiego interweniowali w sumie 108 razy w związku z nawałnicami. Wśród interwencji należy wymienić 3 zalane piwnice, 3 drzewa powalone na samochody, 3 uszkodzone dachy, 6 drzew powalonych na budynki, 8 drzew powalonych na posesje, ogrodzenia i aż 85 drzew powalonych na jezdnie, linie energetyczne i chodniki. Jak zauważa wójt Jan Kraśniewski, gmina Iłów na szczęście nie ucierpiała, aż tak mocno, choć wielu mieszkańców jest poszkodowanych.

- W stosunku do sąsiednich gmin: Słubic, Sannik czy Kiernozi nasze straty były mniejsze. Niemniej jednak burza dotknęła naszych mieszkańców, bo przewracały się drzewa, są podtopienia na uprawach, czy użytkach zielonych. Nasi mieszkańcy zgłaszają szkody wyrządzone w wyniku deszczu czy huraganu. Mimo wszystko globalnie w gminie Iłów one są mniejsze niż w sąsiedztwie - zaznacza wójt Jan Kraśniewski. 

Wójt Jan Kraśniewski przypomina, że do 30 lipca rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie szkód powstałych wskutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

- W związku z wystąpieniem na terenie gminy Iłów niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, huraganu oraz deszczu nawalnego i możliwym obniżeniem plonów na części upraw informuję, że rolnicy u których wystąpiły szkody, mogą składać w Urzędzie Gminy Iłów wnioski o szacowanie szkód w terminie do dnia 30 lipca 2021 roku. Wnioski można pobrać na stronie internetowej Urzędu: ilow.pl lub na miejscu w Urzędzie Gminy. W przypadku wystąpienia dwóch zjawisk należy złożyć dwa odrębne wnioski o szacowanie szkód. Do wniosku o oszacowanie szkód obligatoryjnie należy dołączyć wykaz działek deklarowanych do płatności bezpośrednich na bieżący rok (np. kopia wniosku o płatności na 2021 r. oraz kopie zgłoszenia do Systemu identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) księga stada, paszporty jeśli w gospodarstwie są zwierzęta. Informujemy, że szacowaniu podlegają wyłącznie uprany nie zebrane oraz utrzymane w dobrej kulturze rolnej – informuje wójt  Jan Kraśniewski.

Wśród poszkodowanych znalazła się sołtys sołectwa Wola Ładowska-Łady Elżbieta Budnik. Woda zalała ogromny teren jej gospodarstwa w Ładach.

- Pani sołtys Elżbieta Budnik została dotknięta dużymi podtopieniami. I jest nam ogromnie przykro z tego powodu. Ta woda się rozlewała wtedy, kiedy do pompowni w Arciechowie, Wiączeminie i Dobrzykowie nie docierało zasilanie energetyczne i pompy nie pracowały. Przez to, ta woda została na okolicznych polach. To była wyjątkowa i trudna sytuacja. Rozmawiałem z przedstawicielami Wód Polskich, o ewentualnym założeniu zastawki, ale sytuacja była tak dynamiczna, że ta woda i tak by się przez nią przelała. Chcę podkreślić, że prądu nadal nie mają miejscowości w sąsiednim powiecie, gdzie połamane zostały słupy energetyczne, a ciężki sprzęt nie może wjechać, by usunąć awarię, ze względu na zbyt miękki grunt. Takie sytuacje na szczęście nie zdarzają się zbyt często. Niestety tym razem dosięgły również teren naszej gminy. Musimy jednak pamiętać, że takie zjawiska atmosferyczne mogą się powtórzyć – podsumowuje wójt Jan Kraśniewski.

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%