Jak mówi nam wójt gminy Sochaczew, Mirosław Orliński, zainteresowanie mieszkańców Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów w Kątach jest ogromne. W związku z tym też, aby zaprowadzić pewien ład i usprawnić funkcjonowanie PSZOK-u, samorząd rozważa zmianę zasad jego funkcjonowania.
[FOTORELACJA]10382[/FOTORELACJA]
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych gminy Sochaczew, zlokalizowany w Kątach 1A, udostępniony został mieszkańcom w lipcu ubiegłego roku. Początkowo mieszkańcy korzystali z niego nieśmiało, w ostatnim czasie jednak zainteresowanie punktem znacząco wzrosło. Jak mówi wójt Mirosław Orliński:
- Ostatnio PSZOK cieszy się ogromnym powodzeniem, dużo większym niż jeszcze kilka miesięcy temu.
W związku z tą sytuacją władze gminy rozważają nawet zmianę zasad funkcjonowania PSZOK-u. Dodajmy, że ten czynny jest w każdą sobotę (z wyjątkiem dni świątecznych) w godzinach 9.00 – 15.00.
- Musimy pomyśleć o nowym sposobie organizacji PSZOK-u, by uniknąć sytuacji, jaka ma miejsce teraz, że jednej soboty jest spokój, a następnej przyjeżdża tak wiele osób, że robi się bałagan. Przecież nikt nie chce czekać w kolejce, każdy chciałby zrzucić odpady jak najszybciej, tym bardziej, że przecież PSZOK działa za darmo. W efekcie śmieci lądują na różne kupki i później trzeba dołożyć ogromnego wysiłku, by to uporządkować. Rozważamy wprowadzenie zapisów, aby wizyty mieszkańców w punkcie równomiernie rozłożyć.
Przypominamy mieszkańcom, jakie odpady mogą nieodpłatnie oddać w PSZOK-u:
1. Meble i odpady wielkogabarytowe
2. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
3. Zużyte opony
4. Odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne
5. Bioodpady
6. Zmieszane odpady opakowaniowe (plastik, metale, opakowania wielomateriałowe)
7. Tekstylia
8. Szkło
9. Papier i tektura
10. Lampy żarowe, halogenowe, świetlówki
11. Inne niewymienione frakcje zbierane w sposób selektywny (popiół)
12. Odpady wytworzone podczas iniekcji domowych (zużyte igły, strzykawki)
13. Gruz betonowy i ceglany
Natomiast odpady nieprzyjmowane w PSZOK-u to:
1. Zmieszane odpady komunalne
2. Odpady niebezpieczne
3. Papa, eternit, azbest, onduline dachowa, styropian
4. Odpady z działalności gospodarczej i rolnej (np. folia po kiszonce i opakowania po nawozach)
5. Opony od ciągników, ciężarówek, maszyn rolnych
6. Części samochodów osobowych i ciężarowych, ciągników i maszyn rolnych
7. Stłuczone szkło
8. Piach, ziemia
2 1
Postyluje o powrót wystawki przed posesję. Transport na Kąty to dodatkowe obciążenie dla mieszkańców. Niestety wielu z nich wyrzuca smieci do lasu. Czy Gmina zarezerwowala srodki na sprzatanie? Czy pozorna oszczędność się oplaca? Gminie pewnie tak a środowisku i mieszkancom?
3 1
Jeśli ktoś ma czym wywieźć do lasu, to może i do punktu. Jak mają poradzić sobie osoby, które nie posiadają takiego transportu. Opłata za śmieci jest tak wysoka, że gmina mogłaby zorganizować (nawet za niewielka opłatą) dla zainteresowanych taką zbiórkę.