Zamknij
REKLAMA

Daniel Wachowski: martwe dusze w systemie śmieciowym. Rekordzista zapłacił 1700 złotych

13:49, 27.04.2021 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

Nawet gdyby przyjąć, że część mieszkańców wyjechała na studia czy wyprowadziła się, to i tak brakuje 1 tys.-1,5 osób, które nie płacą, a robią to za nich sąsiedzi, bo przecież ktoś za te śmieci zapłacić musi - mówi kierownik Referatu Komunikacji Zewnętrznej Urzędu Miasta w Sochaczewie Daniel Wachowski.

 

Urząd miasta w Sochaczewie ma podstawy podejrzewać, że część mieszkańców nie uiszcza opłat za gospodarowanie odpadami.  Liczba osób unikających płacenia za śmieci może dochodzić do 2 tysięcy. Jak mówi Daniel Wachowski z Referatu Komunikacji Zewnętrznej Urzędu Miasta:

- Jak pokazują dane, w 2014 roku w systemie gospodarowania odpadami zarejestrowanych było 33 400 osób, obecnie jest ich 31 700, co oznacza, że 1,5 tys.– 2 tys. osób znajduje się poza systemem. Nawet gdyby przyjąć, że część mieszkańców wyjechała na studia czy wyprowadziła się, to i tak mamy 1 tys.-1,5 martwych dusz, które nie płacą, a robią to za nich sąsiedzi, bo przecież ktoś za te śmieci zapłacić musi.

Jak wiadomo, ratusz jest w trakcie wdrażania aplikacji, która będzie miała za zadanie wyłapać osoby uchylające się od płacenia za gospodarowanie odpadami.

- Urzędnicy nie mogą wchodzić do domów i kontrolować liczby domowników, ale możemy inaczej sprawdzić czy mieszkańcy nie uchylają się od płacenia za odbiór odpadów. Biorąc przykład z miasta Świdnik wdrażamy aplikację, która porówna rejestry miasta np. rachunki za wodę, listy dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobkach, dane osób, które korzystają z pomocy społecznej i odniesie do złożonej deklaracji śmieciowej. W Świdniku dzięki aplikacji wykryto 1400 osób znajdujących się poza systemem – mówi Daniel Wachowski.

W przypadku osób, co do których będzie zachodziła wątpliwość odnośnie właściwego uiszczania przez nie opłat za śmieci, ratusz wystosuje pismo z prośbą o wyjaśnienie nieścisłości. Jeśli wyjaśnienia będą wiarygodne, sprawa nie będzie miała dalszego ciągu, natomiast jeśli okaże się, że mieszkaniec unika opłat za śmieci, zostaną podjęte kolejne kroki, które mogą być dotkliwe w skutkach. Jak mówi Daniel Wachowski:

- Udowodniliśmy, że rodzina nie płaciła za śmieci od dłuższego czasu. Jeden z rekordzistów musiał uregulować rachunki i zapłacić ratuszowi 1700 złotych. Dajemy czas na korekcję deklaracji śmieciowych zanim ta aplikacja zacznie na dobre działać, żeby nie było podobnego zaskoczenia.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

RikiRiki

7 3

Bardzo dobrze, pasożyty się mnożą i trzeba tępić takie januszowanie. 14:21, 27.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

robbo2k_robbo2k_

5 2

Miasto jest w posiadaniu mnóstwa baz danych na różne potrzeby potrzeba tylko kogoś kto je zestawi. Można tez obserwować anomalie zużycia wody (w gestii miasta), przedszkola i szkoły (w gestii miasta), bilety miesięczne ZKM (w gestii miasta) , 500+ i 300+ w gestii miasta, karta mieszkańca czy wreszcie ile oso zgłosilo płacenie podatków w Sochaczewie a ile się zgłosiło do śmieci. I już wyjdzie skala. 14:55, 27.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KorekKorek

3 0

„ Nawet gdyby przyjąć, że część mieszkańców wyjechała na studia czy wyprowadziła się, to i tak brakuje 1 tys.-1,5 osób, które nie płacą, a robią to za nich sąsiedzi, bo przecież ktoś za te śmieci zapłacić musi”

A dlaczego mieszkańcy maja płacić za niekompetencje UM? to chyba nie jest problem mieszkańców ze w UM nie umie tego problemu ogarnąć?
Ale tak jest najłatwiej, na uczciwych przerzucić koszty i ewentualne podwyżki, cały niewydolny magistrat , zawsze taki był. 06:19, 28.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bbbbbbbbbbbbbbbbbb

0 0

Właśnie starają się złodziei namierzyć! Korek masz w głowie że tego nie pojmujesz? Sam codziennie dajesz sie dymać a cwaniaka zgrywasz w necie 11:20, 29.04.2021


REKLAMA
0%