Zamknij
REKLAMA

Uwaga! Na szczepionkę – nowa metoda oszustów w regionie

10:23, 05.03.2021 | A.S
Skomentuj zdjęcie poglądowe
REKLAMA

Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. W ostatnim czasie wykorzystują do tego pandemię covid 19 i akcję szczepień na koronawirusa.

Metod oszustwa związanych z covid 19 jest kilka.

Metoda na zakup szczepionki na COVID19.  

Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Przestępcy informują, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliski nie był zarażony koronawirusem, a pieniądze przejęli nieznani sprawcy. Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem.

Metoda na szczepienie na covid 19 w domu pacjenta

Wyjazdowe punkty szczepień są kierowane do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Tu liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli senior nie prosił o zaszczepienie u siebie w domu albo pomoc w transporcie do punktu szczepień, a odbiera telefon z taką propozycją, ostrzegamy - to oszustwo.

Metoda na transport na szczepienia przeciw Covid-19

Oszuści telefonują do  osób oferujących odpłatny transport na szczepienia do punktów szczepień. Urzędy gminy faktycznie organizują transport do punktów szczepień, ale należy samemu zgłosić taką potrzebę. jeśli senior nie prosił o zaszczepienie u siebie w domu, albo pomoc w transporcie do punktu szczepień, a odbiera telefon z taką propozycją, ostrzegamy - to oszustwo.

Policja ostrzega - pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekazywać pieniędzy obcym osobom. najpierw należy się skontaktować z rodziną i potwierdzić, czy faktycznie potrzebuje ona pomocy. W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy, otrzymania "oferty" odpłatnego transportu na szczepienie, bądź propozycji przyjazdu służb sanitarnych do pacjenta do domu należy natychmiast zadzwonić na policję pod numer alarmowy 112.

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%