Zamknij
REKLAMA

Mońka: w piątek decyzja, czy będą przymusowe wywłaszczenia

12:50, 26.01.2021 | A.S
Skomentuj
REKLAMA

W najbliższy piątek na sesji Rady Gminy Nowa Sucha zapadnie decyzja o zastosowaniu zapisów tzw. specustawy i wywłaszczeniu mieszkańców. Gmina ma problem z realizacją inwestycji drogowych. Co najmniej 5 z nich jest zablokowanych przez mieszkańców. Wójt Maciej Mońka apeluje do nich o współpracę.

Chodzi o przekazanie gruntów przyległych do najczęściej istniejących już wąskich dróg, aby można je było poszerzyć.

- Chcemy budować drogi, chcemy, by te, które są, były lepsze, poszerzone, chcemy poprawiać ich standard. Natomiast nie da się budować dróg, jeśli nie mamy odpowiedniego pasa drogowego i gruntu, na którym droga miałaby powstać.

Tu potrzebna jest współpraca z właścicielami przyległych do drogi gruntów i przekazanie przez nich ziemi. W większości przypadków to niewielki teren, pas szerokości 2- 3 metrów. I w większości przypadków nie ma z tym problemu. Są jednak wyjątki.

- Mamy sytuacje, kiedy pas drogowy jest trzymetrowy. Trudno tam urządzić drogę, trudno się wyminąć, nie ma wyjścia – musimy pozyskać grunty. Nie brak jednak sytuacji w których jest z tym kłopot. Pojedyncze osoby blokują inwestycję. Nie rozumiem zupełnie takiego stanowiska – to przecież pola uprawne, rzadko wyższej klasy. Do tych pól zresztą też trzeba dojechać, wielu innych mieszkańców też chce takiej drogi. W takich sytuacjach negocjujemy, rozmawiamy, ale czasem nie ma wyjścia. Trzeba zastosować specustawę. Między innymi teraz przed nami taka decyzja.

Na najbliższej sesji Rady Gminy Nowa Sucha radni będą głosować uchwałę w sprawie drogi, przy której gmina ma zastosować zapisy tzw. specustawy i skorzystać z możliwości wywłaszczenia mieszkańców. Ostatecznie całkowity koszt inwestycji będzie ponad dwukrotnie wyższy niż normalnie- zamiast 20 tys. zł., wszystko kosztować będzie niemal 50 tys. zł.

- Oczywiście sprawa nie jest jeszcze zamknięta – zapraszamy do rozmów. Będziemy wdzięczni. Nie tylko ja, ale mieszkańcy, którzy też będą korzystać z tej drogi. Ona ma służyć przecież nam wszystkim. Jeśli tak się nie uda, nie będzie wyjścia – będziemy musieli przeprowadzić całą procedurę wywłaszczenia. I to też z pieniędzy podatników – nas wszystkich.

Jak twierdzi wójt Maciej Mońka, droga to nie jest tylko sama jezdnia, której szerokość to 5 m.  Chodzi też o wprowadzenie kanalizacji, mediów, o odwodnienie, wybudowanie rowów i poboczy. Dlatego minimalna szerokość pasa drogowego dla drogi gminnej to 10 m.

- Jestem bardzo wdzięczny za zrozumienie, za pozytywny odzew tych mieszkańców, dzięki którym drogi w naszej gminie udało się poszerzyć. Natomiast zwracam się z apelem do tych, którzy inwestycje blokują. To co najmniej 5 takich zablokowanych projektów. Jest jeszcze czas na zmianę decyzji. Pamiętajmy, że zgoda jest najtańsza. Dla nas wszystkich. Pozostałe metody są i dużo kosztowniejsze i wydłużają czas realizacji inwestycji.

Jak twierdzi wójt – gmina musi prowadzić inwestycje nawet, jeśli pojedynczy mieszkańcy się nie zgadzają. Bo większość pozostałych mieszkańców chce takiej inwestycji. I chcą się porozumieć. Nawet, jeśli grunt gmina chce przejąć nieodpłatnie.

- Tu bywa różnie. Przyjęliśmy takie założenie, że tam gdzie droga będzie służyła głównie mieszkańcom nieruchomości zlokalizowanych przy drodze, liczymy na przekazanie gruntów nieodpłatnie. My płacimy za całą procedurę przejęcie – notariusza, geodetę i za inwestycję. Są natomiast takie drogi, które przebiegają daleko od miejscowości, są np. drogami przelotowymi i nie służą bezpośrednim interesom mieszkańców. Wtedy oczywiście rozumiemy, że tym, którzy przekazują ziemię, nie mają z tego bezpośredniej korzyści. Wtedy negocjujemy i proponujemy zapłatę.

Obecnie w gminie jest 5 takich miejsc, w których inwestycje drogowe blokują mieszkańcy. Jak przewiduje wójt, skala problemu będzie jednak rosnąć z uwagi na fakt, że gmina planuje co raz więcej inwestycji w poszerzanie dróg na swoim terenie.

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

MIROMIRO

14 2

"...liczymy na przekazanie gruntów nieodpłatnie...."
hahahahahaha parodia.🤣
Za darmo to wiadomo co można dostać. 15:11, 26.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LolaLola

9 1

SKORO KTOŚ KIEDYŚ ZAKUPIŁ TEN GRUNT,LUB DOSTAŁ W SPADKU ,TO ZAPLACIL KASE ,DO TEGO PŁACIŁ LATAMI PODATKI TO JAK MOŻE TERAZ ODDAĆ COŚ ZA DARMO ???.CZY GMINA TEZ TAK ROZADALE SWOJE GRUNTY LUDZIOM ZA DARMO? ??
NO NIE !!!TO NIE KOMUNA ZE SIE GRUNYY WYWLASZCZALO ...CHCECIE KORZYSTAĆ Z CZYJEŚ WŁASNOŚCI TO TRZEBA ZA NIĄ UCZCIWIE LUDZIOM ZAPŁACIĆ. !!!BO TO ONI PONOSILI KOSZTY UTRZYMANIA I PLACILI WAM LATAMI PODATKI DO GMINY.W KAPITALIZMIE TRZEBA SZANOWAĆ CZYJĄŚ WŁASNOŚC I NIESTETY ZAPŁACIĆ ZA NIĄ WEDŁUG WYCENY A NIE STRASZYĆ LUDZI SPECUSTAWA .TA USTAWA BYŁA USTANOWIONA NA POTRZEBY AUTOSTRAD I DRÓG SZYBKIEGO RUCHU A NIE DROGI GMINNEJ . 19:17, 26.01.2021


Paweł - Nowa SuchaPaweł - Nowa Sucha

11 2

Pan Wójt to trochę się zagalopował chyba. Niech nie myśli on i Przewodniczacy Mikulski ze wszystko będzie tak jak sobie w tych swoich główkach poukładali !!! Ludzie już maja dość ich dziwnych układów i układzików . Mam nadzieje ze ludzie przejrzą na oczy co do naszego włodarza. Bo chyba się zasiedział i mu się w d...e poprzewracało 😡 17:36, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZhnZhn

11 4

10 m pas drogowy? Jakoś w innych miejscach gminy można było zrobić jeden pas bez wywłaszczania. Poza tym nikt ze mną nie rozmawiał i nie słyszałem żeby chciał rozmawiać. Wójt to zwykły kombinator który uprawia w naszej gminie niesamowite kolesiostwo. Na obiecywał i guwno zrobił. Propaganda wręcz na skalę radzieckich układów. Chyba czas zakończyć kadencję. 17:46, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kozłów SzlacheckiKozłów Szlachecki

11 2

Buta, Buta i jeszcze raz Buta. On zawsze wie najlepiej! Nikt prycz niego nie ma racji!!! Mam nadzieje ze przy następnych wyborach już nie zostanie wybrany. Pięknie gada na zebraniach Sołeckich jaki to on jest dla ludzi i tak robi po swojemu 😡 Dramat 17:48, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mendeliewmendeliew

2 1

wywlaszczac i zabierac wszystko,to domena obecnego nierzadu i wszystkich pisdowcow ,jarus dał przyzwolenie do jawnych kradziezy wiec dlaczego z nich nie skorzystac! Kradniem poki mozem i jest co to ich domena. 15:04, 20.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nowy trendNowy trend

0 0

Przekazanie? To gmina chce te grunty pozyskać nieodpłatnie? Jak się nie ma na inwestycję, to się jej nie realizuje. Proste, jak drut. 07:17, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieczynsławMieczynsław

1 0

Jeżeli chodzi o oddanie czegoś nieodpłatnie to mogę oddać ale TACZKI myślę, że mogą się przydać mieszkańcom. :) 13:58, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Janek Janek

1 0

Miejmy nadzieje że przy nowym studium nasz Wojt weźmie pod uwagę 2 czy 3 linie zabudowy a nie będzie wywłaszczać ludzi z ziemi !!!!! A tu są osoby chętne oddać pod drogi za darmo gminie i po sprzedaży działek ludzie którzy postawią domki jednorodzinne będą płaci podatek do gminy. To jest krok w kierunku rozwoju gminy a nie blokowaniu jednym a polepszeniu drugim chyba do jednych z zadań wójta jest pomagać ludziom wszystkim i rozwijać gminę a nie blokować swoim wyborcom możliwości sprzedaży ziemi pod osiedla jednorodzinne.
Proszę zwrócić na to uwagę. 23:18, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

1 0

A co byście zrobili, gdy jeden mieszkaniec blokuje inwestycję, a jeśli gmina proponuje odkup gruntów to on i tak się nie godzi, bo nie i koniec, innym mieszkańcom pasuje, a jemu nie. A czasem 1m może brakować aby zdobyć dofinansowanie i dlaczego przez jedną osobę muszą cierpieć inni. 16:50, 28.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%