Zamknij
REKLAMA

Maciej Mońka: to budżet realny, który pomoże gminie się rozwijać

16:50, 13.01.2021 | A.S
Skomentuj
REKLAMA

Oświata, wodociągi, odprowadzanie ścieków i gospodarowanie odpadami - wymienia wójt Maciej Mońka najbardziej obciążające budżet gminy wydatki. Radni gminy Nowa Sucha jednogłośnie uchwalili budżet gminy na 2021 r. Wydatki wyniosą w sumie 41 mln zł. 11 % tej kwoty zostanie przeznaczona na inwestycje. 

Jak mówi wójt Maciej Mońka, budżet jest bardzo dynamiczny, niemal co miesiąc wprowadzane są zmiany, w przyszłość patrzy jednak z optymizmem. Zapewnia, że to budżet realny, który pomoże gminie się rozwijać. Jego zdaniem pandemia nie wpłynęła znacząco na pogorszenie kondycji mieszkańców.

- Po rocznym doświadczeniu z pandemią możemy powiedzieć, że w gminie Nowa Sucha jakichś bardzo dużych perturbacji nie ma, związanych z tą sytuacją. Nie ma dużych problemów związanych z bezrobociem, znalezieniem zatrudnienia czy otrzymaniu płacy. Również firmy zlokalizowane na naszym terenie działają w takich branżach, które nie najgorzej sobie radzą. Oczywiście bywają pojedyncze przypadki, ale ogólnie jest nieźle.

Jak budżet wygląda w liczbach? Wpływy powinny wynieść 37 mln zł., natomiast wydatki zaplanowano na kwotę ponad 41 mln. zł. Jest deficyt, zaplanowany, jak zapewnia wójt – świadomie.

- Zastanowimy się jeszcze, czy będzie możliwość pozyskania preferencyjnej pożyczki na budowę kanalizacji sanitarnej w Rokotowie, bo na tego typu inwestycje zwykle są środki zewnętrzne, natomiast pozostały deficyt chcemy zapełnić wolnymi środkami z ubiegłego roku. Nie obawiam się więc o problemy w realizacji tego budżetu.

Największe wydatki to oświata (14 mln zł) i świadczenia rodzinne (11 mln). O ile koszt tych drugich pokrywa w całości Skarb Państwa, o tyle w pierwszym przypadku jest inaczej.  

- Oświata to bardzo duże obciążenie – mamy 4 szkoły i 1 przedszkole. Staramy się zapewnić dobrą jakość nauczania – to zawsze było naszym priorytetem i jest nadal. Tu największym obciążeniem są wynagrodzenia dla nauczycieli. Środki przekazywane na ten cel z budżetu państwa w ramach subwencji oświatowej nie pokrywają całej kwoty. Dopominamy się, żeby to wreszcie wyliczyć jak należy i żeby każdy płacił za to, co do niego należy, bo do tej pory co roku musimy dokładać z budżetu gminy na ten cel ok. 2 mln zł. A oświata to przecież coś więcej. Oprócz wydatków bieżących zaplanowaliśmy tu też inwestycje.

Trzecim pod względem wielkości wydatkiem dla budżetu jest gospodarowanie komunalne i ochrona środowiska (6,5 mln zł). To zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków i gospodarowanie odpadami. Ostatnie, jak twierdzi wójt, jest największą bolączką gminy.

- Jesteśmy po przetargu. W styczniu rada ustali opłaty dla mieszkańców. Dla budżetu gminy to duża kwota- ponad 2 mln 300 tys. zł. To bardzo mocno odczuwalne, bo wzrosło nagle. Cały czas liczymy na to, że zostanie w końcu wprowadzona opłata produktowa czyli opłata od tych, którzy wprowadzają opakowania na rynek, tak ma być od przyszłego roku, ale póki co ten rok jeszcze będzie mocnym obciążeniem.

Kolejne pod względem wielkości wydatki w budżecie gminy to administracja (3 mln zł.), transport i łączność (2 mlz. zł).

- Jeśli chodzi o administrację to te 3 mln zł to są wydatki głównie na wynagrodzenia. Z jednej strony dużo, ale z drugiej – zadań przybywa. Jak czytamy w rozporządzeniach – tu przybywa i nowych projektów do realizacji i pracy związanej ze sprawozdawczością. To wszystko trzeba zrealizować oraz obsłużyć mieszkańców. Jeśli chodzi o transport i łączność to przede wszystkim utrzymanie bieżące dróg i budowa nowych. Cieszę się, bo jakość naszych dróg gminnych stale się poprawia. W tej chwili mamy niewiele dróg wymagających utwardzenia. Natomiast poprawiamy standard obecnych. Cały czas też jesteśmy gotowi do tego, by poprawiać standard dróg powiatowych na terenie gminy i taki sygnał wysyłamy też do starostwa.

11% budżetu w 2021 r zaplanowano na inwestycje. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel będzie jednak wyższa – gmina składa wnioski o dofinansowanie zarówno ze środków unijnych, jak i rządowych.

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

NikitaNikita

0 0

CZEKAMY NA DROGĘ NA ORŁOWIE! 14:15, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA