Ponad 400 masek i przyłbic zebrała sochaczewska policja od mieszkańców miasta. Akcja rozbierania policyjnej choinki z odblasków, które należało zamienić na maseczkę, przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wszystkie zebrane maski i przyłbice trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie.
[FOTORELACJA]9915[/FOTORELACJA]
Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie zorganizowała akcję po raz drugi. W 2019 roku odblaski wywieszone przez policjantów na choince mieszkańcy miasta wymieniali na własnoręcznie wykonaną bombkę. W tym roku jednak, jak mówi oficer prasowy KPP Sochaczew Agnieszka Dzik, zdecydowano się na inną zamianę.
- W grudniu 2020 ozdobiliśmy naszą choinkę bezpieczeństwa odblaskami. W głównym holu budynku stanęło drzewko, na którym wisiały zawieszki w kształcie policyjnej gwiazdy i policjanta. Każdy mieszkaniec miasta i powiatu, który przyszedł do komendy, mógł zabrać odblask, wieszając w jego miejsce maseczkę. Mogła to być własnoręcznie uszyta maska lub jednorazowa. Mieliśmy założenie, że wszystkie zebrane maski, zostaną przekazane do DPS i osobom, które mają je zniszczone i już dawno powinny je wymienić.
Zainteresowanie mieszkańców powiatu sochaczewskiego przerosło najśmielsze oczekiwania policjantów. Choinka została kompletnie rozebrana z odblasków. Zebrano ponad 400 masek i przyłbic. Zdecydowana większość masek została przekazana w czwartek 07 stycznia, na ręce dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, Pana Konrada Jakubowskiego. Dodatkowo, z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka, policjanci przekazali dla każdego pensjonariusza odblaski, które z pewnością wpłyną na poprawę widoczności i bezpieczeństwa na drodze.
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie od lat zwracają uwagę mieszkańców na konieczność noszenia odblasków. Jak mówi oficer Agnieszka Dzik, porównanie poziomu bezpieczeństwa na drodze osoby poruszającej się z odblaskiem lub bez nie pozostawia złudzeń.
- Pieszy poruszający się po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dodatkowa odległość pozwala kierowcy wyhamować, a pieszemu przeżyć.
Co najważniejsze, noszenie odblasków nie jest pozostawione naszej wolnej woli. Wymuszają je przepisy.
- Kiedyś przepisy nakładały obowiązek noszenia odblasków na osoby do 15 roku życia. Kilka lat temu zmieniono przepisy i teraz każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano także wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Należy pamiętać, że używanie po zmroku odblasków w obszarze zabudowanym jeszcze bardziej wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.
Obecnie każdy uczestnik ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszy, aby mógł poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, oprócz przestrzegania przepisów, musi powinien posiadać odblask umieszczony w miejscu widocznym dla innych kierowców.
[ZT]55679[/ZT]
1 0
Moja przyłbica była już tak porysowana ze miałem trudności z rozpoznawaniem ludzi ale znajomy lakiernik przeszlifowal ja ....jest już super...widzę wszystko?