Zamknij
REKLAMA

Marszałek Adam Struzik z wizytą w powiecie sochaczewskim. I z dobrymi informacjami dla mieszkańców

17:33, 15.10.2020 | K.Ż
Skomentuj
REKLAMA

Dwie gminy z powiatu sochaczewskiego otrzymały wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego. Strażacy ochotnicy z Szymanowa, gmina Teresin i Kromnowa, gmina Brochów zostaną doposażeni dzięki wsparciu samorządu Mazowsza. W sumie do jednostek trafi blisko 91 tys. zł. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Brochowie zostanie wyremontowany dach.

[FOTORELACJA]9686[/FOTORELACJA]

Umowy na dofinansowanie zakupu odzieży ochrony indywidualnej, quada oraz na dofinansowanie remontu dachu podpisali dziś 15 października marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci. Spotkania odbyły się w Urzędach Gminy Teresin i Brochów. Wzięli w nich udział również wiceprzewodniczący sejmiku województwa Adam Orliński i Marcin Podsędek.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, strażacy ochotnicy potrzebują długofalowego i kompleksowego wsparcia.

– Trudny czas pandemii pokazał, że druhom brakuje środków ochrony osobistej. Naszą reakcją było szybkie przekazanie jednostkom m.in. masek, rękawiczek, płynów dezynfekujących za ponad 7,5 mln zł. Kontynuujemy też nasze programy wsparcia.

Z wsparcia dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymanowie cieszy się Marek Jaworski wicewójt gminy Teresin. 

- Strażacy z gminy Teresin zostali docenieni. Ta dobra praktyka Urzędu Marszałkowskiego, że wspiera bezpieczeństwo, bo straż pożarna jest integralnym elementem bezpieczeństwa. Cieszymy się, że kolejna jednostka została doposażona w sprzęt i środki ochrony. To kontynuacja dobrej polityki samorządowej województw mazowieckiego. Do tej pory mogliśmy i możemy liczyć na wsparcie sprzętowe w postaci samochodów strażackich, a także w dofinansowania na remonty strażnic. Bardzo się cieszymy z tego wsparcia. Dotacja w wysokości 26 tysięcy jest ogromnym zastrzykiem finansowym i uhonorowaniem działań tej jednostki – podkreśla Marek Jaworski.

 

Samorząd Mazowsza nie rezygnuje z dotychczasowych form pomocy. Wiceprzewodniczący sejmiku województwa Adam Orliński zaznacza, że w tym roku strażacy otrzymają środki na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych i sprzętu, ale też remonty strażnic

– Mimo pandemii sukcesywnie pomagamy strażakom. Jest to inwestycja w bezpieczeństwo nas wszystkich - dodaje.

Z kolei Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący sejmiku województwa tłumaczy, że dofinansowanie było możliwe dzięki uzyskanym oszczędnościom oraz uruchomionej decyzją radnych województwa rezerwie budżetowej.

– Potrzeby OSP wciąż są duże, dlatego co roku w naszym budżecie zabezpieczamy środki na ich doposażenie. Bardzo zależało nam, aby tę pomoc kontynuować, szczególnie teraz, kiedy oprócz codziennych obowiązków, druhowie włączają się w walkę z epidemią.

 

Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina jest największą placówką oświatową na terenie gminy Brochów. Uczęszcza do niej 220 uczniów. Stan techniczny pokrycia dachowego nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie szkoły. Po opadach na sali gimnastycznej zbiera się woda, co ogranicza możliwości przeprowadzenia na niej zajęć wychowania fizycznego. Z powodu przeciekania dachu i uszkodzeń stropu, w części sal nie ma możliwości przeprowadzenia lekcji. Marszałek Adam Struzik podkreśla, że remont jest niezbędny, aby zapewnić odpowiednie warunki uczniom i pracownikom szkoły.

– Jesteśmy solidarni z samorządami lokalnymi, którym często brakuje pieniędzy na niezbędne remonty czy inwestycje. Dlatego zawsze staramy się wygospodarować dodatkowe środki, aby im pomóc, szczególnie jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Za ogromne wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego podziękował wójt Piotr Szymański i wręczył specjalną statuetkę w ramach podziękowanie marszałkowi Adamowi Struzikowi.

- Bardzo dziękuje za pomoc dla gminy Brochów, ale również za przybycie. Po raz pierwszy mamy okazję gościć marszałka w nowym budynku Urzędu Gminy w Brochowie. Nasza współpraca jest bardzo dobra. Cieszę się, że możemy wspólnie realizować wiele zadań, a dzięki temu zaspokajać potrzeby naszych mieszkańców. Tak naprawdę bez pomocy i współpracy z Urzędu Marszałkowskiego wiele projektów musiałoby poczekać. Niestety budżet gminy nie są wstanie zrealizować wszystkich zadań. Dziękujemy za wsparcie, które otrzymaliśmy, a w przyszłości prosimy aby dbać i pamiętać o naszych mieszkańcach. Szkoła w Brochowie jest największa placówką w naszej gminie. Jej stan nie jest najlepszy. Z naszego budżetu nie byli byśmy wstanie wykonać remontu dachu. Dlatego jesteśmy wdzięczni za to wsparcie. Dziękujemy również, że mimo pandemii nasi strażacy ochotnicy również mogą liczyć na pomoc od marszałka – podsumowuje wójt Brochowa Piotr Szymański.

 

Jak tłumaczy wiceprzewodniczący sejmiku województwa Adam Orliński, sytuacja w okresie jesienno-zimowym może się pogarszać.

– Opady powodują coraz większe zniszczenia dachu, dlatego remont musi zostać wykonany pilnie. Potrzebne są na to spore pieniądze, dlatego podczas ostatniej sesji sejmiku podjęliśmy decyzję, aby wesprzeć gminę kwotą 100 tys. zł.

 

Z kolei Marcin Podsędek zwraca uwagę na to, że mimo pandemii realizowane są także programy pomocowe.

– Pomagamy samorządom w trudnych sytuacjach, jak ta która ma miejsce w szkole w Brochowie. Dlatego cieszę się, że zarząd województwa bardzo szybko odpowiedział na potrzeby mieszkańców Brochowa, bo zaledwie we wtorek sejmik podjął uchwałę o pomocy dla brochowskiej szkoły. Ta placówka nie jest mi obca, był w niej również marszałek jak i wiceprzewodniczący Adam Orliński, 10 lat temu na dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Dlatego nie zastanawialiśmy się zbyt długo nad udzieleniem pomocy.

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

MokMok

11 1

Tate z. Torunia o pieniadzach zawsze mowi ze sa to marnosci nad marnosciami...ale w gminach pieniadze maja wieksza wartosc i tam szczegolnie powinny trafiac a nie do. Torunia🤠 18:26, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stefanstefan

0 9

a gmine Młodzieszyn Struzik i spółka maja w ...............niedomówieniu czytaj w d...pie. 20:43, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MokMok

5 0

Chcialbys tego....???!!!🤣 20:52, 15.10.2020


Ha ha Stefan Ha ha Stefan

4 0

Zatkało kakao 😂😂😂😂😂😂😂 Maja w dup...e ciebie 08:55, 16.10.2020


Do Stefana nie wiedzDo Stefana nie wiedz

9 0

Jak by Młodzieszyn mieli w dup..e to by nie otrzymał Młodzieszyn dofinansowania W lipcu 2020 roku na strażnice OSP w Młodzieszynie w kwocie około 787.680 zł, gdzie zaraz będą ruszać z pracami oraz nie dali by kady na remont strażnicy OSP w Witkowicach 20.000 zł.
Wydaje mi się, że Stefan jesteś nie poinformowany i jakiś zazdrosny dlatego piszesz te głupoty....😂😂😂 zajrzyj na stronę UG Młodzieszyn czy FB Gminy to się dowiesz więcej szczegółów i jeszcze więcej na co Innego pozyskali i co będą robić.
Przy tej okazji tylko pogratulować,
że ponownie pieniądze trafiły na ziemię Sochaczewską - tym razem do Brochowa - widać, że Marszałek z Radnymi Sejmiku działają w powiecie Sochaczewskim oby tak dalej.
23:48, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

5 0

A sochaczewski poseł uczestniczy tylko w podpisywaniu umów na remonty dróg ? 12:26, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

felek felek

4 1

albo kosciołów, zgadza sie? 15:31, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

3 0

Iłów,ani na hydrofornie w Lubatce,ani na piece,a teraz inwentaryzacja, przecież w gminie wiedzą,bo było spotkanie w sprawie pieców. 12:45, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA