Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy Mizerki skarżą się na smród i hałas. Prezes Agromaksu odpowiada

09:05, 15.10.2020 | K.Ż
Skomentuj
REKLAMA

Mieszkańcy miejscowości Mizerka w gminie Nowa Sucha od dłuższego czasu uskarżają się na uciążliwości wynikające z  mieszkania w sąsiedztwie zakładu produkcyjnego Agromaks. Najbardziej uciążliwy jest hałas i nieprzyjemny zapach. Dlatego mieszkańcy zwrócili się do Urzędu Gminy Nowa Sucha o pomoc w tej sprawie.

[FOTORELACJA]9683[/FOTORELACJA]

W związku z tym, że niepokojących sygnałów od mieszkańców jest coraz więcej wójt Maciej Mońka wystosował odpowiednie pismo do prezesa zakładu Agromaks,  aby ustosunkował się do zarzutów składanych przez mieszkańców, ale także wskazał jakie działania zakład może podjąć, aby zredukować uciążliwości.

W ostatnim czasie do Urzędu Gminy w Nowej Suchej wpłynęła odpowiedź od prezesa zakładu Agromaks  Arkadiusza Wilamowskiego. W pierwszej kolejności prezes zabrał głos odnośnie uciążliwego hałasu.

- Informujemy, ze w sprawie uciążliwego odziaływania hałasu przeprowadziliśmy badania hałasu zarówno w porze dziennej jak i nocnej. W ciągu dnia pomiary pokazywały przekroczenie normy o 2 decybele, a w nocnej w zależności od punktu pomiaru od 5 do 11 decybeli. W związku z powyższym podjęliśmy działania polegające na zainstalowaniu dodatkowych ekranów dźwiękochłonnych. Ich montaż zostanie zakończony około  20 października. Po zakończeniu prac zostaną przeprowadzone ponowne badania, aby sprawdzić skuteczność podjętych działań. Jeśli działania będą nieskuteczne założymy dodatkowe ekrany dźwiękochłonne, aby wyeliminować ten problem.

Prezes zakładu Agromkas w swoim piśmie odniósł się również do zarzutu nieprzyjemnego zapachu, który jest wyczuwalny przez mieszkańców Mizerki.  

- Odnośnie zarzutu odoru chcemy zwrócić uwagę, że występuje on sporadycznie w przypadku bezwietrznej, mglistej pogody przy dużej wilgotności powietrza. Takie sytuacje pogodowe nie zdarzają się często. Chcemy zwrócić również uwagę, że w chwili obecnej nie ma żadnych wytycznych i norm dotyczących maksymalnych stężeń substancji zapachowych w powietrzu. Badania wykonywane na terenie i w okolicy zakładów w latach ubiegłych jednoznacznie potwierdziły, ze w powietrzu nie unoszą się żadne szkodliwe związki ani pyły. Jednakże w trosce o zdrowie mieszkańców zobowiązujemy się w terminie do końca listopada 2020 roku wykonać podobne badania powietrza na terenie zakładu i w jego okolicy, pod kątem substancji potencjalnie szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Wyniki planowanych badań zarówno hałasu jak i jakości powietrza zostaną przesłane do Urzędu Gminy w Nowej Suchej.

Jak zapewnia prezes zakładu Agromoaks na całkowite usunięcie uciążliwości mieszkańcy musza uzbroić się w cierpliwość i odczekać parę lat.

- Chcemy również poinformować, że wychodząc naprzeciw i rozumiejąc potrzeby poprawy komfortu jakości życia okolicznych mieszkańców zainstalowaliśmy na nowo wybudowanej podczyszczalni ścieków skarber powietrza. W każdej nowo planowanej inwestycji, wszelkie powstałe obiekty produkcyjne będą miały zainstalowane odpowiednie skarbery powietrza. Nasze działania polegające na skutecznym ograniczaniu przykrych zapachów, które czasami wydobywają się z naszego zakładu, będą możliwe do zrealizowania w pełni w perspektywie najbliższych 4-6 lat, po wybudowaniu nowej hali wytopu tłuszczy i mączki. Obiekt ten będzie wyposażony w skarbery i filtry powietrza eliminujące przykre zapachy. Jednocześnie dokonamy przeglądu już istniejących urządzeń pod kątem ich usprawnienia, aby zwiększyć komfort życia okolicznych mieszkańców.

Mariusz Mikulski,  przewodniczący rady gminy Nowa Sucha zapowiedział na ostatniej sesji, że sprawa jest cały czas monitorowana przez Urząd Gminy i wójta Macieja Mońkę. Jeśli problem wciąż będzie uciążliwy dla mieszkańców będą podejmowane kolejne kroki, aby poprawić komfort życia mieszkańców gminy.

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (15)

MieszkaniecMieszkaniec

6 0

I mimo takich informacji i takich problemów dalej w gminie wyznaczone są Tereny inwestycyjne w gęstej zabudowie oczywiście z zapewnieniem że nic nie będzie śmierdzieć skoro już z jedną firmą gmina sobie nie radzi dodatkowo ile w powietrzu nie unoszą się szkodliwe substancje o tyle smród na psychikę ludzką również wpływa od lat prowadzone są badania jak zapachy wpływają na zachowania ludzi może warto byłoby pójść w tym kierunku 11:18, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Troll Troll

2 5

Mam dobrą radę dla mieszkańców Nowej Suchej niech założą maseczki uchroni ich przed covidem oraz nie będą wąchać smrodu. Nie dziękujcie 13:05, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stefanstefan

1 0

a to co sie tam produkuje lub przetwarza? 13:12, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

robbo2krobbo2k

2 0

mrożonki ale to raczej nie smierdzi. Wiec komponenty do produkcji karmy dla zwierzat 13:19, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

robbo2krobbo2k

1 2

Zajmujemy się produkcją i handlem ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego świeżymi jak i mrożonymi kat. 3. Jednym z priorytetów naszej firmy jest zadowolenie Klienta, dlatego skupowane przez nas surowce są zawsze najwyższej jakości. Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kat. 3 zostają zakupione w ubojniach w postaci świeżej. Następnie są dostarczane wyspecjalizowanymi transportami-chłodniami, zatwierdzonymi do przewozu takich surowców, do naszego zakładu, gdzie następuje ich obróbka produkcyjna zgodna z wymaganiami naszych klientów.

Dbamy o to, by nasze surowce były zamrożone w jak najkrótszym czasie od dostawy, aby zachować ich jak najlepszą świeżość. Towar jest dostarczany do klienta w postaci schłodzonej w temp. od 0⁰C do +4⁰C lub w zamrożonych blokach w temp -18⁰C/-19⁰C, a mrożenie wykonywane jest w zamrażalkach płytowych. W naszej ofercie znajdują się produkty pochodzące z drobiu, wieprzowiny, wołowiny, jagnięciny, cielęciny, dziczyzny, królika oraz ryb. 13:20, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stefan stefan

1 0

a czy w Kamionie nie macie jakiegoś magazynu u Pana Chudzynskiego bo tam chyba też coś takiego jest czy podobne? 14:13, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pytajnik5Pytajnik5

4 2

Dlaczego białoruskie władze Młodzieszyna blokuja wszędzie komentarze pod artykułami o mlodzieszynie? 14:23, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Młodzieszyn Młodzieszyn

2 1

Zapraszamy na stronę urzędu oraz na stronę fb do popisania komentarzy tych którzy są tego spragnieni ale pod nickiem realnym.
08:52, 16.10.2020


KrzychKrzych

1 0

Zgadzam się, śmieszne zachowanie ze strony wójt Młodzieszyna.
Nie przyjmuje krytyki.
A można się z niej wiele nauczyć.
Pani wójt *%#)!& jest blokowanie komentarzy. 08:56, 19.10.2020


darekdarek

3 1

bo WÓJTOWA jest THE BEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111 14:52, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stefanstefan

2 0

ponawiam pytanie do robbo2k o magazyn czy coś takiego w Kamionie? 14:53, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FloraFlora

3 1

Na szczęście prawo reguluje możliwość protestów i skarg, ekspansja tego smierdzącego zakladu bardzo mnie niepokoi, jeżeli tak dalej pójdzie, smród będzie czuć nie tylko na Mizerce, ale też w okolicznych wsiach... 10:16, 16.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkankamieszkanka

0 0

w Kozłowie Biskupim tez śmierdzi, fetor wydobywa się z kanalizacji i śmierdzi w całym domu. Panowie z gminy wzywani juz 3 krotnie, tylko wzruszają ramionami , a smród dalej jest, może troszkę mniej ostatnio, ale dalej smierdzi. 16:18, 18.10.2020


DobrzeDobrze

3 1

Mam nadzieję że to coś zmieni bo smród i hałas budzi dzieci , 10:36, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

starszy panstarszy pan

3 0

Już ileś tam lat istnieje ta fabryka a dopiero teraz Mizerniaki wytoczyli i wycelowali działa w agromax; proponuję w formie protestu zablokowanie zakładu położeniem się pod bramą. Tylko ubierzcie się ciepło ,ciepłe koce, śpiwory. 15:09, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA