Zamknij
REKLAMA

Dożynki Pawłowice: dziękowali Bogu i ludziom FOTO

10:05, 22.09.2020 | A.S
Skomentuj
REKLAMA

W kościele parafialnym św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach odbyły się Dożynki Parafialne. Zgodnie z tradycją dziękowano za plony, przy czym mieszkańcy poszczególnych wsi zaangażowanych w organizację tegorocznego Święta Plonów wykazali się niebywałym zapałem. Przepiękne wieńce wykonały m.in. delegacje z Nowego Łuszczewka, Lisic, Seroków. 

[FOTORELACJA]9594[/FOTORELACJA]

Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie ze staropolską tradycją, Dożynki w Pawłowicach rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna w intencji rolników w kościele parafialnym św. Bartłomieja Apostoła. Przewodniczył jej proboszcz parafii ks. dr Jarosław Wojcieski, który poświęcił wieńce żniwne i rozpoczął procesją wokół pawłowickiej świątyni. Na wszystkich przybyłych czekał tradycyjnie wypieczony dożynkowy chleb, którym ks. proboszcz dzielił się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości. W wydarzeniu wziął udział zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski.

– Tradycja składania dziękczynienia Bogu za plony, dary ziemi zbierane latem na polach i łąkach, której kultywowanie rozprzestrzeniło się po całej naszej Ojczyźnie, jest obecna w naszej gminie od wielu lat. Bardzo się cieszę, że wraz z mieszkańcami parafii w Pawłowicach mogłem uczestniczyć w tym święcie 

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli mieszkańcy Nowego Łuszczewka.

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

SąsiadSąsiad

0 0

Wieniec ze wsi Prusy też był 😀 17:01, 22.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

anialniaanialnia

1 0

ciekawe czy klecha odkazil lapy jak chleb rozdawal ...🙂 12:05, 23.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA