Od nowego roku szkolnego do podstawy programowej trafi nowy przedmiot. Wielu uczniów już od pierwszej klasy liceum i technikum będzie uczyć się łaciny i kultury antycznej. Ból głowy za to mają dyrektorzy szkół średnich. Zastanawiają się kto będzie uczył nowych przedmiotów.
Do tej pory języka łacińskiego i kultury antycznej uczyli się tylko ci uczniowie, którzy sami wybrali profil klasy, w której przedmiot był uwzględniony na rozszerzeniu. Teraz będzie inaczej. Łacina będzie przedmiotem do wyboru, obok plastyki, filozofii i muzyki. O tym, który przedmiot będzie realizowany w danej szkole, zadecyduje dyrektor placówki.
Ministerstwo Edukacji Narodowej uzupełniło podstawę programową w zakresie podstawowym o przedmiot język łaciński i kultura antyczna. Będzie on mógł być realizowany w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum jako przedmiot do wyboru. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.
- Głównym założeniem zaproponowanej podstawy programowej tego przedmiotu jest wyposażenie uczniów, pod kierunkiem nauczyciela, w narzędzia do czytania prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć jest również pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień. Podstawa programowa traktuje język łaciński jako pewien kod, którym elity europejskie posługiwały się przez stulecia, a którego odczytanie wymaga specyficznych kompetencji. Zaproponowana podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej. Uczniowie mają rozpoznawać i rozumieć wybrane, podstawowe formy ekspresji językowej - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Na realizację przedmiotu język łaciński i kultura antyczna – zakres podstawowy w liceum ogólnokształcącym i technikum przewidziana jest jedna godzina tygodniowo w klasie I. Przypomnijmy, że oprócz języka łacińskiego i kultury antycznej, uczniowie pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego i technikum mają do wyboru filozofię, plastykę lub muzykę. Przedmioty te będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
B.12:25, 21.07.2020
chyba łacina podwórkowa ;-)
A.14:29, 21.07.2020
Może i dobrze. Tylko po co?
asdasd14:29, 21.07.2020
Skoro jest to przedmiot, który jest w jakiś sposób dodatkowy i jest wybierany spośród 4 przedmiotów przez dyrektora, to nie jest to taki zły pomysł, dla niektórych może być interesujący :)
Hanka15:32, 21.07.2020
Niech się wpierw po" polskiemu "nauczą poprawnie odzywać
mixer15:53, 21.07.2020
łacina -język martwy-stosują go lekarze,farmaceuci i kler, mniemam że księża i zakonnice będą mieli dodatkową lekcję,ja tam nie miałem ale wiem-Pecunia non olet
Tylko się pytam17:51, 21.07.2020
Czyżby PIS pchał uczniów do seminarium duchownego, a uczennice na medycynę ?
stefan 20:21, 22.07.2020
ja sie zgłaszam na belfra mam opanowana -podwórkową jak mało kto!
Sir_Bankster10:36, 23.07.2020
Podstawy ekonomii powinni wprowadzic do szkol - wtedy zaden Amber Gold i pokrewne nie mialby miejsca... Spoleczenstwo wiedzialoby ponadto skad biora sie pieniadze...
Steff18:38, 23.07.2020
Onegdaj uczono mnie łaciny w szkole średniej, zatem co nieco pozwolę sobie napisać.
Łacina uczy dyscypliny myślenia, rzetelnej pracy i kreatywności przy rozwiązywaniu problemów
Łacina pogłębia i poszerza wiedzę humanistyczną w sposób wyjątkowy. Dlatego też studenci nie uczący się w szkole średniej tego języka muszą przejść roczny lub dwuletni kurs na studiach lingwistycznych (w tym na polonistyce), historii, historii sztuki, etnologii, antropologii, filozofii, archeologii itp.
Łacina ułatwia zrozumienie bogatej terminologii nauk medycznych, ścisłych czy przyrodniczych (na przykład łacińskie wyrażenie: „curvum os ranae” ... to nie to, o czym myśli Czytelnik w pierwszej chwili tylko „krzywa kość żaby” ).
Łacina zajmuje istotne miejsce na studiach prawniczych,
Łacina przynosi radość i daje satysfakcję z prawidłowo wykonanego przekładu, ułatwia zrozumienie rzeczywistego sensu poglądów twórców antycznych (carpe diem? ... to nie „chwytaj dzień!” - jak się powszechnie uważa. Gdyby Horacy chciał, aby tak przełożono ten fragment pieśni, użyłby zapewne formy „cape” - On przecież znał łacinę!)
Łacina wspiera oraz ułatwia naukę języków obcych i to nie tylko romańskich (ok. 40% słów w języku polskim pochodzi bezpośrednio z łaciny i greki).
On23:11, 23.07.2020
*%#)!& łańcuch
Adam 09:43, 24.07.2020
Niektórzy z Polskim sobie rady nie dają, po co uczyć się języka wymarłego, zrobić tylko dla chętnych.
Karol09:52, 24.07.2020
W szkołach powinien być przedmiot "Poradnik życia", dlatego że teraz rosną takie mameje życiowe że nie potrafią podstawowych rzeczy. Zajęcia typu:
- jak zrobić pranie
- jak prasować
- jak zmywać
- jak funkcjonować samodzielnie
- jak zrobić obiad
- wymiana część w samochodzie
Współczesna młodzież nie potrafi niczego, z niczym nie potraf sobie poradzić, wszystko robią za nich rodzice. W dorosłym życiu zginą sami teoretycy. Gwoździa nie potrafią wbić a tym bardziej trzymać młotek, kto kiedyś elektrodą nie umiał spawać?? Praktycznie każdy chłopak a teraz napakowani chłopaczki w rurkach w smartfonem w ręku nie potrafiący niczego. Jedyne osiągniecie w wieku 25 lat to 1000 folowersów na Instagramie i 5000 znajomych na Fejsie z czego z 20 ma kontakt ?
Kto kiedyś jeździł do mechanika każdy sobie sam wymieniał podstawowe rzeczy a teraz wszystko się wymienia a nie naprawia. Społeczeństwo konsumpcyjne.
barakus14:16, 28.07.2020
*%#)!& wraca a nie łacina
0 3
Po nauce łaciny do pańskiej głowy łatwiej by weszły wszystkie języki romańskie a jest ich kilka :) zapomniał Pan dodać w swoim komentarzu zawody prawnicze oraz wiele innych specjalności :)