Zamknij
REKLAMA

Adam Struzik: gdyby nie UE, nasza sytuacja byłaby w tej chwili tragiczna

09:19, 08.04.2020 | M.F
Skomentuj
REKLAMA

Marszałek Adam Struzik odnosi się krytycznie do nasilających się ostatnio głosów podważających pomocową rolę Unii Europejskiej. Podkreśla przy tym wieloletni, finansowy skutek przynależności Polski do wspólnoty europejskiej, a także jej dzisiejszą elastyczność, dzięki której udało się wygospodarować 150 milionów złotych na wsparcie walki z pandemią koronawirusa. – Gdyby nie Unia Europejska, nasza sytuacja byłaby w tej chwili tragiczna – uważa marszałek.

Marszałek Adam Struzik zabrał głos w sprawie nasilających się ostatnio krytycznych głosów na temat pomocowej roli Unii Europejskiej w walce z pandemia koronawirusa. Poniżej cała wypowiedź:

- Z bardzo dużym zdziwieniem obserwuję ostatnie sceptyczne czy wręcz bardzo niesprawiedliwe oceny naszego członkostwa w Unii Europejskiej i pomocniczej, solidarnościowej roli tej struktury. Chcę z całą stanowczością podkreślić, że w ciągu ostatnich 16 lat naszego członkostwa wynik netto transferów finansowych dla Polski to ponad 110 miliardów euro. To mniej więcej tyle, ile wynosi roczny budżet naszego kraju!

Dzięki temu w ciągu ostatnich 16 lat udało się wiele zrobić w Polsce. Rozpoczynając od olbrzymich projektów infrastrukturalnych, takich jak lotniska, autostrady, połączenia kolejowe czy modernizacja taboru kolejowego. W każdej miejscowości, gminie widzimy efekt wsparcia Unii Europejskiej w postaci małych, średnich czy dużych projektów. To też oczywiście, olbrzymie wsparcie dla przedsiębiorców, dla świata nauki. Teraz, w tej bardzo dramatycznej sytuacji, w której jesteśmy, pozwolono nam bardzo szybko zmienić przeznaczenie środków z naszego regionalnego programu operacyjnego. Dzięki temu wygenerowaliśmy już 150 milionów złotych na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej, testów na koronowirusa, a więc tych rzeczy, które są teraz bezwzględnie potrzebne.

Ja mogę powiedzieć jako samorządowiec, ale i jako człowiek zajmujący się tymi sprawami właściwie od samego początku, i jako członek Komitetu Regionów, czyli instytucji opiniodawczej dla Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, że dzięki Bogu, że w tej Unii Europejskiej jesteśmy. Gdyby nie to, to dziś nasza sytuacja byłaby moim zdaniem tragiczna. Wystarczy popatrzeć na naszych sąsiadów, którzy nie są członkami Unii Europejskiej.

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

KlpKlp

5 2

O czym Struzik mówi jaka unia, przecież unia zapowiedziała że nie pomaga w zawiązku z koronawirusem 09:28, 08.04.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

hellohello

1 1

No tak morawiecki przeciez pomaga 11:00, 08.04.2020


MokMok

1 0

Sluchaj. Dudy I pij zimna wode Morawiecki tez mowi to co mu. Kaczynski na kartce naposal 18:06, 08.04.2020


KaczorKaczor

1 3

Macie iść do urn wyborczych! 11:04, 08.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrisKris

4 1

Jeszcze będziecie zygać tą Unią! 11:27, 08.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MokMok

1 0

Ciemny lud kupil wszystko..rzekl Kurski do. Kaczynskiego I jak widac nie pomylil sie
I’ll 18:03, 08.04.2020


pckpck

0 0

Singapur w 30 lat z szałasów zmienił się w szklane domy. Mineło 30 lat *%#)!& komuny i jedyne co mamy to wdzięczność, ze nam rzucą troche kasy, bo wygląda na to, że sami to byśmy dalej w szałasach mieszkali. 19:48, 08.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA