Zamknij
REKLAMA

Lotnisko Teresin Baranów Wiskitki. Na tapecie duże rozczarowanie

20:45, 07.11.2019 | Rada Społeczna ds. CPK/ J.L.
Skomentuj
REKLAMA

Rada Społeczna ds. CPK odbyła w ostatnim czasie spotkanie robocze. Wyraziła na nim rozczarowanie współpracą ze Spółką Celową ds. CPK, która nie odpowiedziała na większość uwag. Temat lotniska był poruszony także w czasie ostatniej sesji rady gminy Teresin. Zarówno wójt Marek Olechowski, jak i członek Rady Społecznej Tadeusz Szymańczak są zdania, że potrzeba zmian, także tych w specustawie.

 

W czasie sesji rady gminy Teresin w kwestii zmian w specustawie zgodni byli zarówno wójt gminy Marek Olechowski, jak i członek Rady Społecznej ds. CPK Tadeusz Szymańczak. Obydwaj wyrazili opinię, z której wynikało, że specustawa nie uwzględnia skutków, jakie pociąga za sobą CPK wobec samorządów. Jako przykład podano przeniesienie szkół ze strefy CPK czy problemy z wykluczeniem studni, która zaopatruje w wodę mieszkańców. Ma to być problem samorządów, nie zaś strony rządowej, a to rodzi określone koszty. Jak mówił Tadeusz Szymańczak:

- Stanęliśmy na głowach i udało się opracować gotowiec dla strony rządowej, tymczasem ta nie zrobiła z nim absolutnie nic. Wobec tego czekamy aż uformuje się nowy rząd, żeby ponownie przedstawić nasz projekt, uwzględniający czynniki, o których do niedawna nikt nie myślał. Warto zauważyć, że skutki planowanej inwestycji dla samorządów są dotkliwe, tak jak i dla mieszkańców. Osobiście znam przypadki dwóch rolników, którzy wykupili gospodarstwa w innych miejscowościach, gdzie CPK nie sięga. Na terenach trzech gmin, jakie objąć ma CPK zamarł handel nieruchomościami.

Wójt Olechowski w czasie sesji odniósł się m. in. do tematu finansowania działań Rady Społecznej, bo o ile jej członkowie nie pobierają żadnego wynagrodzenia, są czynności takie jak opracowywanie dokumentów czy protokołowanie, do których potrzebni są specjaliści. Wójt nie jest pewien czy zgodnie z sugestią Rady Społecznej potrzebna jest spółka celowa czy wystarczy porozumienie trzech samorządów, w każdym razie zaznaczył, że na prawników rządowych liczyć nie można i te sprawy samorządy z pewnością sfinansują.

Ostatnie posiedzenie Rady Społecznej odbyło się 4 listopada. Poniżej prezentujemy sprawozdanie ze spotkania:

"W dniu 4.11.2019 odbyło się kolejne robocze spotkanie Rady Społecznej ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.  Do Rady wchodzą przedstawiciele gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki, na terenie których planowana jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. W spotkaniu oprócz członków Rady uczestniczyli także Wójt Gminy Baranów p. Waldemar Brzywczy oraz Przewodniczący Rady Gminy p. Roman Bodych.

Rada podsumowała poprzednie spotkanie z przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. w dniu 28.10.2019. Tematami zgłoszonymi spółce do konsultacji były:

- Podsumowanie pracy Punktu Konsultacyjnego w Urzędzie Gminy Baranów.
- Uzasadnienie dla wyboru lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego w kontekście zleconych analiz oraz przeprowadzonych badań.
- Rekompensata dla mieszkańców oraz dla Gmin za uciążliwości i straty spowodowane zaistniałym zahamowaniem rozwoju i zatrzymaniem inwestycji w gminach.
- Proponowany tryb pracy nad zmianami w Ustawie  z dnia 10 maja 2018 o Centralnym Porcie Komunikacyjnym przy udziale Społecznej rady ds. CPK.
- „Renta położenia”- forma rekompensaty dla osób i firm za nieplanowaną konieczność opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i miejsc pracy lub za utratę komfortu życia i pracy.
- Procedury dotyczące wywłaszczenia i zamiany nieruchomości. Uprzejma prośba o zamieszczenie informacji oraz załączonego stanowiska na stronach Urzędów Gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki oraz w gminnych wydawnictwach.

Członkowie Rady jednomyślnie wyrazili rozczarowanie formą oraz rezultatami konsultacji. W przyjętym stanowisku Rada Społeczna podkreśliła, że nie uzyskała zadowalających ani wyczerpujących odpowiedzi na większość z sygnalizowanych spraw, mimo, że zagadnienia zostały zgłoszone przez Radę do Spółki Celowej z dużym wyprzedzeniem i na ich omówienie poświęcono dwa spotkania.

Na posiedzeniu Rady w dniu 4.11.2019 omawiano również tzw „Brief Strategiczny”, czyli założenia koncepcyjne Centralnego Portu udostępnione niektórym podmiotom poprzez stronę internetową firmy inwestora.

Rada zauważyła, że co prawda nie jest domyślnym adresatem briefu, jednak po zapoznaniu się z jego treścią trzeba odnotować, że założenia koncepcyjne niemal zupełnie nie uwzględniają kwestii kosztów i ryzyk społecznych, zarówno w odniesieniu do mieszkańców zagrożonych wysiedleniem, jak i sąsiadów inwestycji. Nie wyczerpane są też istotne dla lokalnej społeczności kwestie zaopatrzenia w wodę, zarządzania odpadami czy lokalizacji trakcji energetycznych i dróg dojazdowych.

Wszystkie swoje wątpliwości oraz pytania Rada przekaże oczywiście Spółce Celowej powołanej do realizacji inwestycji.

Kolejne Spotkanie Rady Społecznej ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego odbędzie się na przełomie listopada i grudnia tego roku. Tematami planowanymi na to spotkanie są:

- zgłoszone przez Radę Społeczną propozycje zmian w tzw „specustawie lotniskowej”

- segmentacja – czyli określenie kategorii mieszkańców którzy w różnym stopniu mogą odczuć skutki ewentualnej inwestycji, w celu umożliwienia przygotowania przez Rząd adekwatnych propozycji zabezpieczających ich interesy."

(Rada Społeczna ds. CPK/ J.L.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (4)

mieszkaniecmieszkaniec

4 0

Powiedzmy sobie szczerze, że jest to projekt polityczny i nikt, to przy nim w rządzie grzebie nie ma na celu faktycznej poprawy czegokolwiek w tej inwestycji.
Możemy się tylko cieszyć jak długo nie dzieje się nic związanego z tym tworem na terenie gminy, bo jeśli się zacznie dziać, będą w to inwestowane środki i całą impreza skończy się jak elektrownia w Żarnowcu - pomnikiem głupoty i niegospodarności. 09:09, 08.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mok.Mok.

2 0

Te C.P.K..... to bicie poltycznej piany w glowach suwerena ...tego lepszego sortu....bo gorszy sort nie pozwala sobie w swojej glowie takiej piany ubic,,,nie jest zbytnio manipulowalny...Kto i za jakie pieniadze te CPK....wybudowac nam moze... 16:21, 08.11.2019


Romek z Chodakowa Romek z Chodakowa

4 0

Sochaczewski poseł udziela się w Żyrardowie i TVPIS przy zmianie patrona ulicy, a o naszym terenie jakoś zapomniał ? 14:47, 08.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qazqaz

4 0

Wystarczy popatrzec w jakim tempie remontuje sie drogi w Sochaczewie. To budowa tego lotniska na pewno wyzywi kilka pokolen dzialaczy. 12:21, 09.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA