W trzecim podejściu Szkole Podstawowej nr 3 udało się uzyskać dofinansowanie ze środków UE na realizację projektu „Skok w przyszłość”. I to dofinansowanie takie, o jakie wnioskowała placówka – prawie milion złotych. Realizacja projektu już ruszyła i potrwa do końca przyszłego roku szkolnego. Wyjaśniamy, na czym polega.
Pełna nazwa tego projektu to „Skok w przyszłość. Wspieranie kompetencji kluczowych uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Sochaczewie”. Zacznijmy jednak od imponującej kwoty, dzięki ów skok będzie możliwy. To 980 tysięcy złotych. Jak podkreśla dyrektor placówki Krzysztof Werłaty, choć szkoła starała się właśnie o takie pieniądze, wszyscy byli zaskoczeni przyznanym maksymalnym dofinansowaniem.
- Zazwyczaj jest tak, że wnioskuje się o więcej, a dostaje mniej. My dostaliśmy tyle, ile chcieliśmy do wydania przez dwa lata. Ogromne pieniądze. Są u nas szkoły, które wcześniej korzystały z tych programów i gdyby tak chcieć porównać, na szkoła otrzymała tyle, co trzy inne razem wzięte.
Szkole nie od razu udało się zdobyć środki na projekt.
- Trzy raz staraliśmy się o to dofinansowanie. Dwa razy się nie udało, ale zgodnie z przysłowiem, że do trzech razy sztuka, tym razem odnieśliśmy sukces. To wielka radość dla całej naszej społeczności.
W praktyce realizacja projektu rozpoczęła się z dniem 1 września, od października ruszyły szkolenia nauczycieli.
Dyrektor Werłaty wyjaśnia, czym są ujęte w tytule projektu kompetencje kluczowe i w jaki sposób będą w placówce kształtowane:
- To wiedza, umiejętności i postawy uważane za niezbędne do samorealizacji, rozwoju osobistego, aktywności obywatelskiej, integracji społecznej, a w przyszłości zatrudnienia. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej w ramach projektu poruszać się będziemy w ośmiu kluczowych kompetencjach: porozumiewaniu się w języku ojczystym i językach obcych, kompetencje matematyczne, naukowo – techniczne, informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna. Osiągnięte kompetencje pozwolą „ujednolicić" absolwentów, którzy kończą szkoły w różnych państwach.
Programem zostało objętych 256 uczniów (na 500 uczniów w całej szkole). Wszyscy uczestniczyć będą w bardzo dużej liczbie zajęć rozwijających i wyrównawczych (z matematyki, przyrody, bloku biologiczno-geograficznego, języka angielskiego. Do tego dochodzą eksperymenty, zajęcia komputerowe, logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne i socjoterapeutyczne). Realizacja projektu zakończy się w czerwcu 2021 roku.
Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu szkoła zapewni sobie „skok w przyszłość” również dzięki zakupowi pomocy dydaktycznych, w tym tabletów, laptopów, komputerów stacjonarnych, projektorów, programów multimedialnych, a nawet klocków lego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz