Zamknij
REKLAMA

Plakaty wyborcze w Sochaczewie: zaglądamy do przepisów

08:17, 30.09.2019 | red
REKLAMA
Skomentuj

Plakaty komitetów wyborczych zalewają Sochaczew i inne miejscowości naszego powiatu. Na płotach, na latarniach, na słupach ogłoszeniowych i bilbordach widzimy plakaty z uśmiechniętymi twarzami kandydatów z różnych partii politycznych. Twarze znane mieszkańcom lepiej lub gorzej, ale wszystkie z jednym przesłaniem – oddaj swój głos właśnie na mnie. Kandydaci, którzy zostaną wybrani i otrzymają mandat posła lub senatora będą w przyszłości tworzyli obowiązujące w Polsce prawo, dlatego dobrze jest przypomnieć, że temat ogłoszeń wyborczych także jest uregulowany przez przepisy obowiązującego prawa.

 

Plakaty wyborcze mogą być umieszczane niemal wszędzie. Na domach, budynkach, płotach, latarniach, bilbordach, słupach ogłoszeniowych i przystankach. Warunek jest jeden – konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody właściciela lub zarządcy obiektu, na którym plakat ma zawisnąć. Dodatkowo plakaty i hasła wyborcze powinny być umieszczane w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód.

Równie dużo emocji jak rozmieszczenie plakatów wyborczych budzi kwestia ich uprzątnięcia po wyborach. Tutaj wiążący jest termin 30 dni od wyborów. za nieusunięcie w 30 dniowym terminie materiałów wyborczych lub uszkodzenie miejsc w których je powieszono, grozi kara. Pełnomocnik wyborczy czyli przedstawiciel komitetu może za to zostać ukarany grzywną do 500 zł.

Od tej reguły są jednak pewne wyjątki, które wynikają z nowelizacji wprowadzonej w kodeksie wyborczym. Wyjaśnia je Wojciech Dąbrówka – rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego:

- Obowiązek sprzątania po kampanii w ciągu 30 dni nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i banery wyborcze, a nawet ruchome tablice ogłoszeniowe znajdują się na nieruchomościach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych i komunalnych firm czy samorządów. To oznacza, że jeżeli na przykład ktoś nakleił plakat lub powiesił baner na płocie za zgodą jego właściciela, może go tam pozostawić, tak długo jak obie strony wyrażają na to chęć i zgodę.

A to oznacza, że uśmiechnięte twarze z plakatów mogą zostać z nami na długie miesiące po wyborach. I to niezależnie od ich rezultatu.

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone