Zamknij
REKLAMA

Uroczystości w Boryszewie. W hołdzie poległym bydgoszczanom

16:44, 22.09.2019 | J.L
REKLAMA
Skomentuj

22 września mieszkańcy ziemi sochaczewskiej licznie stawili się, aby jak co roku, upamiętnić pięćdziesięciu rozstrzelanych 80 lat temu żołnierzy, służących w Bydgoskim Batalionie Obrony Narodowej. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w miejscu ich pochówku, a więc na cmentarzu w Kozłowie Biskupim, a ich dalsza część odbyła się pod pomnikiem poległych w Boryszewie. 

 

Po mszy świętej, odprawionej w intencji poległych głos zabrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej, którzy przedstawili to, co działo się 80. lat temu za pomocą spektaklu słowno-muzycznego. Ze słów uczniów można było dowiedzieć się również informacji na temat ewolucji wyglądu pomnika poległych. 

Głos zabrał także burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki:

- Co roku spotykamy się, aby uczcić pamięć tych, którzy 80 lat temu zostali bestialsko zamordowani przez Niemców. Stanęli oni przed dołami śmierci po tym, jak cudem przeżyli piekło bitwy nad Bzurą, cudem wyszli z oblężenia pod Iłowem. Widzieli, jak masakrowani byli ich koledzy. Nie spodziewali się, że śmierć zastanie ich bezbronnych. W tym piekle II wojny  światowej pojawili się jednak ludzie, którzy tę pamięć przekazali pokoleniom i dali nam przykład jak ją pielęgnować, żeby dziś mogli powiedzieć w zadumie, a może i na głos: Cześć i chwała bohaterom, hańba mordercom.

W uroczystości, prowadzonej przez dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Pawła Rozdżestwieńskiego, udział wzięli samorządowcy, mieszkańcy ziemi sochaczewskiej, jak i delegacja z Bydgoszczy, delegacje służ mundurowych oraz poczty sztandarowe. O odpowiednią oprawę zadbało wojsko, które było odpowiedzialne m. in. za salwę pamięci i apel poległych. Jak zwykle można też było liczyć na Muzealną Grupę Historyczną im. II batalionu 18 pułku piechoty, która wystawiła poczet flagowy. 

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

ZofijaZofija

4 0

Stanislaw Jerzy Lec napisal ze pion z poziomem maja ze soba krzyz.... 19:35, 22.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TbglTbgl

5 0

Oooo???? a gdzie się zapodział szanowny Pan Poseł, zlekceważył uroczystość a może spalił się ze wstydu po bęckach retoryczno politycznych jakie dzień wcześniej sprawił mu wTVP Senator Libicki. 20:44, 22.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zofijazofija

3 0

Zaden z niego autorytet.....wzial nagrode bo mu sie nalezala....od Szydlowej....i ze wstydu nie spalil sie..... 21:46, 22.09.2019


REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone