Zamknij

Pomnik ofiar II wojny światowej nad Bzurą poświęcony. Od spacerów do krwawych wspomnień

22:31, 07.09.2019 M.F Aktualizacja: 20:52, 08.09.2019
Skomentuj

Dziś, w sobotę 7 września, uroczyście poświęcono pomnik ofiar II wojny światowej nad Bzurą w Sochaczewie. Pomnik, który zyskał kolejne życie, wracając w miejsce, gdzie 80. lat temu zaczęła się pięcioletnia światowa rzeź, gdzie nie zdający sobie sprawy z kolejnych czarnych dat historii obrońcy naszego miasta oddali swoje życie, broniąc Sochaczewa przed najeźdźcą, Jak powiedział burmistrz Piotr Osiecki: dziś spotykamy się po to, by w sposób symboliczny, ale jednocześnie materialny, postawić i pozostawić na wieki znak pamięci o tych wydarzeniach.

 

Pomnik ofiar II wojny światowej w Sochaczewie wędrował po naszym mieście. Przedostatnim jego przystankiem był park przy ul. Traugutta, W ramach budowy bulwarów nad Bzurą monument przeniesiono nad tę rzekę, na właściwe pole bitwy, która miała miejsce dokładnie 80 lat temu. Fakt i przeniesienia, i poświęcenia pomnika w nowym miejscu, który uroczyście odnotowano w sobotę 7 września, wpisał się więc w okrągły jubileusz naszych wspomnień o wstrząsających początkach ostatniej wojny, a przede wszystkim o ich ofiarach. Pomnik stoi dziś na szczycie poprowadzonej w starym śladzie, odnowionej ulicy Podzamcze, tuż nad brzegami symbolicznej dla Sochaczewa, głęboko doświadczonej Bzury.

Uroczystość poświęcenia pomnika w nowej lokalizacji otworzył dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński, który zwrócił się do zebranych w następujących słowach:

- Dziś w tym miejscu pomnik ten upamiętnia nie tylko mieszkańców Sochaczewa, ofiary terroru niemieckiego, ale również żołnierzy Wojska Polskiego, którzy tu, w tym miejscu, w dniach 13 – 15 września 1939 roku, przebijali się przez nurt Bzury, żeby bronić naszego Sochaczewa. Dzisiejsze wydarzenie jest ważne z wielu powodów, ale przede wszystkim z jednego. Ten pomnik jest wyrazem godnościowego podejścia sochaczewian do swojej i nie tylko swojej historii. Nigdy na terenie Sochaczewa nie było żadnego pomnika wdzięczności okupantowi. Był pomnik poświęcony poległym mieszkańcom ziemi sochaczewskiej. Jestem wdzięczny wszystkim pokoleniom sochaczewian, że są w stanie pamiętać o swoich poległych i jednocześnie z tak wielką godnością zachowywać pamięć o przeszłości.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojska, władz rządowych i samorządowych. Wśród gości witano posła Macieja Małeckiego, wiceprzewodniczącego sejmiku mazowieckiego Adama Orlińskiego, starostę Jolantę Gonta, wicestarostę Tadeusza Głuchowskiego, komendanta hufca ZHP Sochaczew i honorowego obywatela naszego miasta Krzysztofa Wasilewskiego, przewodniczącego rady miasta Sylwestra Kaczmarka i burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego, który zwrócił się do zebranych w poruszających słowach:

- Nowo otwarte bulwary nad Bzurą stały się miejscem spotkań, spacerów i wytchnienia. W tym miejscu przekraczamy magiczną linię, oddalamy się od tętniącego życiem miasta i przechodzimy w świat natury, ciszy i refleksji. Patrzymy na Bzurę, która leniwie snuje się u naszych stóp. Za każdym razem, gdy tu dziś przychodzimy, towarzyszy nam właśnie ten sielski obraz, trudno uwierzyć, że 80 lat temu to tu, na tej ziemi, działy się sceny dantejskie. Ta ziemia, która w tej chwili jest pod naszymi stopami, wówczas nasiąkła krwią. Krwią polskiego żołnierza. W tamtych dniach Bzura barwiła się na czerwono. Obrońcy naszego miasta, niczym spartanie pod Termopilami, tracili swoje bardzo młode życie. Dziś spotykamy się po to, by w sposób symboliczny, ale jednocześnie materialny, postawić i pozostawić na wieki znak pamięci o tych wydarzeniach.

 

 

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

EwaEwa

11 0

- Nowo otwarte bulwary nad Bzurą stały się miejscem spotkań, spacerów i wytchnienia. W tym miejscu przekraczamy magiczną linię, oddalamy się od tętniącego życiem miasta i przechodzimy w świat natury, ciszy i refleksji. Patrzymy na Bzurę, która leniwie snuje się u naszych stóp. Za każdym razem, gdy tu dziś przychodzimy, towarzyszy nam właśnie ten sielski obraz, trudno uwierzyć, TAK SNUJE SIĘ RZEKA,WKOŁO MNÓSTWO ZIELENIE KTÓRA DAJE NAM WYTCHNIENIE OBRAZ DOPRAWDY SIELSKI ANIELSKI ALE CHYBA BURMISTRZ MA NA MYŚLI TEREN PO DRUGIEJ STRONIE MOSTU BO TEN CO POMNIK STOI TO PUSTYNIA I NIC WIĘCEJ. 08:01, 08.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

fdgdfgfdgdfg

6 0

Na renderach, piękny trawnik, w rzeczywistości 4 chwasty na krzyż i parę placków z samą ziemią. 11:22, 08.09.2019


mokmok

6 0

Ten pomnik zostal przeniesiony z miejsca przy ulicy Traugutta......Ja w 1975 roku bedac zolnierzem i bedac w kompanii honorowej II B.U.L. w Bielicach mialem przyjemnosc oddawania salwy honorowej w maju z okazji rocznicy zakonczenia IIWojny Swiatowej....pod tym pomnikiem.Piekny sloneczny majowy dzien .....mam jeszcze w pamieci ...te chwile.....tylko wladza byla inna.....ale prawie taka sama. 11:39, 08.09.2019


reo

WyborcyWyborcy

4 0

impreza goni imprezę, kto za to płaci i z czyich pieniędzy, mam nadzieję, że nie z pieniędzy podatników wiadomy osobnik robi sobie kampanię wyborczą, to co wyprawia ten osobnik przechodzi już wszelkie pojęcie atak naprawdę to dla mieszkańców nie zrobił nic konkretnego a tylko podpina się pod działania innych, czas mu już podziękować niech sobie odpocznie i przemyśli swoje działania krytycznie. 13:21, 09.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nopisnopis

1 0

poczekaj miesiac czasu i ten osobnik nie bedzie sie tu pojawial przez kolejne prawie 4 lata (jesli oczywiscie przejdzie). Chociaz mam wielka nadzieje ze mu sie nie uda :) 08:32, 11.09.2019


0%