Zamknij
REKLAMA

100 lat TPD na gruncie sochaczewskim. Jubileusz za pasem

13:28, 15.05.2019 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

Stulecie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci to uroczystość obchodzona w całym kraju. Także sochaczewski oddział TPD włącza się w obchody jubileuszu i 18 maja w SCK przy ulicy 15 Sierpnia o 11.00 przygotowuje spotkanie podopiecznych z pracownikami, dobroczyńcami i osobami przychylnymi stowarzyszeniu.

 

W trakcie spotkania wychowankowie zaprezentują przedstawienie słowno-muzyczne, zapoznamy się z rysem historycznym TPD w Polsce i nie obędzie się bez podziękowania osobom, które przyczyniły się do rozwoju działalności stowarzyszenia. Najbardziej zasłużeni otrzymają odznaczenia, jak mówi Teresa Przybylska, prezes sochaczewskiego oddziału TPD:

- Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Jeśli chodzi o środki finansowe, są one mocno ograniczone. Korzystamy co prawda z konkursów, ogłaszanych przez wójtów i burmistrza, ale konieczne jest też pozyskiwanie środków zewnętrznych od sponsorów i osób, które pomagają nam w organizacji wyjazdów, zakupie ubrań, zabawek czy sprzętu. Jesteśmy tym osobom bardzo wdzięczni i chętnie korzystamy z możliwości wyrażenia naszego podziękowania w postaci nadania odznaczeń resortowych.

W trakcie spotkania zebrani będą mieli okazję obejrzeć niezwykłą wystawę, składającą się z 18 plansz. Każda z nich ma wymiary 80 cm x 100 cm i mieści w sobie historię TPD od momentu powstania przez trudny okres międzywojenny, samą wojnę aż do chwili obecnej. Komu nie uda się dotrzeć w sobotę do SCK, będzie mógł obejrzeć wystawę jeszcze przez tydzień.

Wspomnienia z życia TPD zostaną także przedstawione na telebimie, o czym mówi Teresa Przybylska:

- Chcemy pokazać to, co działo się kiedyś i co dzieje się obecnie w ogniskach. Wspomnienia z wycieczek, spotkań, prac z dziećmi. Chcemy się pochwalić naszymi relacjami z podopiecznymi, którzy mimo upływu lat, wciąż nas odwiedzają i zwracają się do wychowawców jak dawniej „ciociu” i „wujku”, ale chcemy też pochwalić się tym, że TPD na Mazowszu posiada dwa ważne ośrodki wypoczynkowe w Helenowie i Serocku dla dzieciaków, które ochoczo korzystają z możliwości wyjazdu.

18 maja czeka nas moment kulminacyjny, bowiem celebrowanie jubileuszu sochaczewski TPD zaczął już wcześniej. Jak mówi Mirosław Domińczak, zastępca prezesa sochaczewskiego TPD:

- Tydzień temu dzięki burmistrzowi, który objął honorowy patronat nad uroczystością, udało się zorganizować wycieczkę pociągiem retro do Tułowic. 140 podopiecznych z naszych ognisk miło spędziło czas, zwiedzając puszczę i piekąc kiełbaski przy ognisku.

100 lat to urodziny wyjątkowe. Każdy, komu stowarzyszenie i los jego podopiecznych jest bliski, może pojawić się w SCK 18 maja o 11.00. Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Polsce i młodszemu oddziałowi w Sochaczewie pozostaje życzyć, aby nie zabrakło ludzi dobrego serca, którzy będą skłonni poświęcić im swój czas, a niekiedy także środki, na wsparcie dzieci w trudnej sytuacji życiowej i zapewnienia im dobrego startu w dorosłość.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA