- W czasie trwania studiów studenci są skoszarowani, a uczelnia zapewnia bezpłatne umundurowanie, wyżywienie, zakwaterowanie i uposażenie, którego wysokość zależna jest od posiadanego stopnia w służbie więziennej. Po ukończeniu studiów I czy II stopnia, jest gwarancja zatrudnienia w SW - mówi por. Robert Stępniewski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu.
Od kwietnia rusza nabór do Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. To uczelnia zawodowa służb państwowych, utworzona 31.08 ubiegłego roku przez Ministra Sprawiedliwości. Jak mówi por. Robert Stępniewski, rzecznik prasowy ZK w Łowiczu:
- W świetle Ustawy o Służbie Więziennej z 2010 roku, uczelnia jest jednostką organizacyjną służby więziennej, posiadającą osobowość prawną. Celem utworzenia studiów stacjonarnych I stopnia w służbie kandydackiej w Wyższej Szkole na kierunku Penitencjarystyka, jest przygotowanie funkcjonariuszy służby więziennej do realizacji zadań wynikających z ustawy o SW. Do tej pory chętni do pracy w SW mieli do odbycia kurs oficerski, trwający około czterech miesięcy. Obecnie dla osób wstępujących do służby, chcących mieć szlify oficerskie, przygotowano tę szkołę.
Na studia może zostać przyjęta osoba, która pozytywnie przejdzie proces rekrutacji. Co ważne, uczelnia zapewnia studentom szereg udogodnień:
- W czasie trwania studiów studenci są skoszarowani, a uczelnia zapewnia bezpłatne umundurowanie, wyżywienie, zakwaterowanie i uposażenie, którego wysokość zależna jest od posiadanego stopnia w służbie więziennej. Po ukończeniu studiów I czy II stopnia, jest gwarancja zatrudnienia w SW.
Ukończenie szkoły oprócz gwarancji zatrudnienia, pozwala na zdobycie tytułów:
- Studia stacjonarne I stopnia w służbie kandydackiej będą kończyły się egzaminem licencjackim z możliwością przystąpienia do egzaminu na I stopień w korpusie chorążych. Absolwenci otrzymują dyplom, tytuł licencjata i akt nadania stopnia młodszego chorążego służby więziennej. Planowane do realizacji studia stacjonarne II stopnia w służbie kandydackiej będą kończyły się egzaminem magisterskim i możliwością przystąpienia do egzaminu na I stopień w korpusie oficerskim, na stopień podporucznika.
Informacje na temat rekrutacji znajdują się na stronach internetowych: www.wskip.edu.pl oraz sw.gov.pl. Studia na kierunku Penitencjarystyka ruszą z początkiem października, ale należy zwrócić uwagę na fakt, iż z racji wciąż trwającej budowy placówki, w Warszawie swoją siedzibę mają tylko władze uczelni. Zajęcia do czasu ukończenia gmachu, będą prowadzone w Centralnym Ośrodku Szkolenia SW w Kaliszu.
Otwarcie uczelni to tylko jeden z przejawów profesjonalizacji i modernizacji służby więziennej w kraju. Kolejnym jest nowe umundurowanie, które jako jedni z pierwszych, mogli nosić funkcjonariusze Zakładu Karnego w Łowiczu, a jeszcze innym – otwarcie hali produkcyjnej przy ZK w Łowiczu.
- Budowa hali ruszyła we wrześniu ubiegłego roku i w tej chwili trwają w niej prace wykończeniowe. Hala ma służyć resocjalizacji skazanych, bowiem praca jest jednym z głównych środków oddziaływania na więźniów. Dzięki budowie hali możliwe będzie zatrudnienie skazanych, którzy najczęściej ze względu na charakter popełnionego przestępstwa, nie mogą pracować poza ZK.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz