W 21 rankingu szkół wg Perspektyw, najlepszym liceum w powiecie sochaczewskim okazało się Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie, zajmując tym samym 22. miejsce na Mazowszu i 56. w kraju. W rankingu pod uwagę brane są przede wszystkim wyniki matur, ale też olimpiad i określonych konkursów.
Dobry wynik w rankingu nie powinien nikogo dziwić, bowiem wychowanki liceum poświęcają na naukę dużo czasu. O planie dnia opowiada Basia Muchiewicz, uczennica 3 liceum:
- Dzień zaczyna się modlitwą, potem jest wspólne śniadanie. Lekcje są do 16.00 z przerwą śniadaniową i dłuższą obiadową. Po lekcjach mamy godzinę na rekreację, a następnie jest czas na studium – pod okiem siostry uczymy się indywidualnie na sprawdziany lub odrabiamy lekcje. O 19.00 - przerwa na posiłek, potem rekreacja do 20.30. Uczyć możemy się do 22.00, lub za pozwoleniem siostry do 23.00.
Większość wychowanek to internistki, mieszkające w internacie, również ze względu na to, że pochodzą z całej Polski. Około 10-15 procent to te, które mieszkają w swoich domach i przychodzą na lekcje. Pierwsza grupa w większości opuszcza internat w piątek po lekcjach. Wtedy mają czas na wyjścia do kina i inne przyjemności, chociaż czasem również siostry organizują im rozrywkę w postaci wyjazdów do kina czy teatru.
Taka praca musiała zaowocować, jak mówi siostra Donata, dyrektor i wychowanka szkoły:
- Nasze dziewczęta mają bardzo wysokie wyniki maturalne. Średnie z przedmiotów podstawowych to ponad 80 procent. To nasz wspólny sukces – wychowanek i kadry nauczycielskiej, ale też tego, że przyjmujemy dziewczyny, które chcą się uczyć i którym zależy na rozwoju intelektualnym oraz wewnętrznym.
Dziewczęta, które chcą się uczyć w liceum sióstr Niepokalanek muszą mieć dobre wyniki z egzaminu gimnazjalnego. Ponadto zanim zostaną przyjęte, są proszone o napisanie testu matematycznego i testu poziomującego z języka angielskiego, żeby wiedzieć do jakiej grupy je przydzielić. Konieczna jest też rozmowa kwalifikująca z siostrą dyrektorką.
- Misja naszej szkoły to edukacja, prowadzimy zajęcia zgodnie z programem, ale czasem dziewczęta mogą liczyć na dodatkowe zajęcia z matematyki czy języków, albo przedmiotów rozszerzonych, z których zdają maturę. Drugi element to wychowanie, które przebiega przez spotkania i klimat internatu, wydarzenia, spotkania z gośćmi.
W liceum od ponad stu lat obowiązują mundurki. Jest podział na strój codzienny – fartuch z kieszeniami i marynarskim kołnierzykiem oraz strój galowy. Tzw. galówka to marynarka, granatowa spódnica, biała koszula i marynarski kołnierz. W grudniu doszła przypinka z Matką Bożą Jazłowiecką. Jedyną dowolnością w stroju jest dzień kolorowych rajstop – środa.
Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Grażynę Bolimowską- Gajdę.
2 4
Rodzice posyłający dzieci do takich szkół skazują ich na socjalną banicję w następnych latach ich życia. Zwichnięty światopogląd, braki w relacjach z resztą rówieśników. Dzieci może są wykształcone ale do życia społecznego w tym wariatkowie jakim jest świat nie są przygotowane.
1 1
Dziwne bo w rankingu znalazłem tylko LO im. Chopina
3 3
W 2018 do matury dotrwało tylko 12 dziewcząt- a co się stało po drodze z pozostałymi? Skoro to taka super szkoła i komplet kandydatek, to dlaczego dziewczyny odchodzą, takie są słabe w nauce czy może kadra pedagogiczna daje im w kość? Bo przyczyna jakaś musi być. W innych szkołach też jest wysoki poziom nauki i nauczyciele doginają z materiałem- a jednak nikt nie rezygnuje, dzieciaki ciągną do matury....a tu co rok taka sytuacja, dziwne.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz