Zamknij

Biblioteka Pedagogiczna Sochaczew: wychowanie przez czytanie

10:18, 05.10.2018 Aktualizacja: 11:46, 05.10.2018
Skomentuj

Wychowanie przez czytanie – pod takim hasłem odbyła się konferencja informacyjno-metodyczna, skierowana do dyrektorów i nauczycieli bibliotekarzy placówek oświatowych z terenu powiatu sochaczewskiego. Jej organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im KEN w Warszawie filia Sochaczew.

 

W spotkaniu, które odbyło się 3 października w sali konferencyjnej Starostwa udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym m.in. Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji,  Danuta Szewczyk-Kozłowska – dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego a także radny sejmiku woj. - Mazowieckiego Adam Orliński a także Radosław Konieczny – dyrektor Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Spotkanie otworzyła i poprowadziła Elżbieta Szczypińska, kierownik sochaczewskiej fili Biblioteki Pedagogicznej.

Podczas trwającej niespełna 4 godziny konferencji można było wysłuchać wykładu Katarzyny Wiśniewskiej, psycholog z sochaczewskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która poprzez liczne przykłady przekonywała, iż kontakt z książką jest dobry na wszystko, a przede wszystkim uczy. Podkreślała, że dzieci są podatne na to, co się do nich mówi i co im pokazuje. Dzieci – widzą, dzieci – naśladują. Dlatego warto być dla nich od najmłodszych ich lat życia – wzorcem, bo nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę, iż dzieci naśladują osoby dla nich ważne. Należy pamiętać, że bardzo smutna jest dobra rada poparta złym przykładem – jak choćby palenie papierosów. 

Psycholog Wiśniewska mówiła też o postawach, zachowaniach rodziców względem dzieci, wartościach moralnych czy wychowaniu. – Żeby wychowanie było skuteczne, musi opierać się na jasnym, czytelnym systemie wartości, który posiadamy, uświadamiamy sobie i przekazujemy swoim przykładem jak choćby bycie punktualnym. Według tego postępujmy, wtedy jesteśmy wiarygodni i godni naśladowania – mówiła K. Wiśniewska. Bycie przykładem – dobrym przykładem - dla dziecka, wcale jak widać, nie jest takie proste. Wymagamy od najmłodszych, a od siebie też? Dlatego książka jest tak ważna i pomocna w rozwiązywaniu wielu dylematów moralnych, pokazywaniu uniwersalnych wartości, radzeniu sobie w życiu itp.

W dalszej części konferencji o swej ofercie edukacyjnej mówili: Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą; Katarzyna Marzęcka, kierownik Działu Edukacji Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz Łukasz Popowski, asystent muzealny w Centrum Edukacyjno-Turystycznym Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

W kolejnym bloku wystąpiła Sylwia Bąbik z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filia w Grodzisku Mazowieckim, która mówiła o wychowaniu w patriotyzmie a także wątkach patriotycznych w literaturze dla dzieci.

Z przyczyn osobistych, rodzinnych do Sochaczewa nie mógł przyjechać z wykładem prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.

A co o samej konferencji mówiła po jej zakończeniu Elżbieta Szczypińska? - Obecność dyrektorów i nauczycieli bibliotekarzy z kilkudziesięciu placówek oświatowych z całego powiatu sochaczewskiego na konferencji „Wychowanie przez czytanie” świadczy o tym, że los ich wychowanków nie jest im obojętny. Na barkach każdego nauczyciela spoczywa obowiązek nie tylko nauczania, ale także wspierania rodziców w wychowaniu młodego człowieka. Jednym ze sposobów na dobre wychowanie jest czytanie – mówiła.  - Obcowanie z książką, tym najtańszym i ogólnodostępnym narzędziem, sprzyja ogólnemu rozwojowi dzieci. Wykład Katarzyny Wiśniewskiej, który dotyczył wychowania przez przykład przypomniał zebranym, że czytający rodzice/dorośli, to lubiący książki dzieci. Pięknie o wychowaniu w oparciu o literaturę dla dzieci mówiła także inna prelegentka Sylwia Bąbik. Skupiła się na tytułach z wątkami patriotyzmu, a zaczęła swoją wypowiedź od słów Cycerona „Żadne miejsce nie powinno być milsze dla Ciebie od Ojczyzny”. Temat jej wykładu „Wychowanie w patriotyzmie” nie był przypadkowy. Miał wpisać się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć przedstawicieli lokalnych muzeów. Jakub Wojewoda z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, Katarzyna Marzęcka z Zespołu Edukacji Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli i Łukasz Popowski z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, po kolei, z wielkim entuzjazmem, opowiadali, jak obecnie wyglądają lekcje muzealne i przedstawili oferty dla szkól i przedszkoli. Teraz to miejsca, gdzie dzieci doświadczają, eksperymentują, bawią się, tworzą i w ten sposób uczą się. Wyniesiona z konferencji wiedza, nowe doświadczenia, znajomości, oferty placówek wspomagających z pewnością wzbogacą warsztat pracy każdego uczestnika konferencji – podkreślała E. Szczypińska.

Zapytaliśmy też kierownik sochaczewskiej Biblioteki Pedagogicznej o klucz, według którego wybierane są tematy poszczególnych konferencji. - Klucza co prawda nie ma, ale też nie są to przypadkowe tematy. Prawie zawsze wpisujemy się w przynajmniej jeden kierunek realizacji polityki oświatowej państwa na dany rok szkolny, podawany przez MEN pod koniec wakacji. Na ten rok, pierwszym są obchody rocznicy odzyskania Niepodległości. Poza tym wsłuchujemy się w potrzeby nauczycieli. Robimy pod koniec roku szkolnego (maj-czerwiec) ankietę wśród nauczycieli i pytamy, czego w zakresie oferty edukacyjnej oczekują. Poza tym, jak biblioteka - to musi być książka – reasumuje E. Szczypińska.

AS

(AS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%