W 102. rocznicę zakończenia walki nad Rawką i Bzurą, 17 lipca przed biblioteką w Nowej Suchej oraz na cmentarzu w Borzymówce odsłonięto tablice upamiętniające żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Uroczystego odsłonięcia dokonali wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka oraz dr hab. Anna Zalewska, która prowadziła badania archeologiczne związane z działaniami wojennymi nad Rawką i Bzurą.
Po odsłonięciu tablicy wszyscy zgromadzeni goście udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji na prelekcję cenionej archeolog i historyk, która przedstawiła tło powyższych wydarzeń. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, tym bardziej że słuchacze mogli zadawać pytania na interesujące ich tematy. Na koniec dr hab. Anna Zalewska przekazała dar dla Gminnej Biblioteki. Zachęcamy wszystkich do lektury jej książki „Ślady i świadectwa Wielkiej Wojny nad Rawką i Bzurą”. Zapraszamy też osoby, które znają z relacji swoich bliskich czy znajomych opisy wydarzeń czy warunków życia z tamtych dni do podzielania się nimi, abyśmy mogli je utrwalić dla następnych pokoleń. Życie na linii frontu przez pół roku, to niezwykle tragiczna historia mieszkańców gminy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.
Gmina planuje także renowację cmentarzy w Borzymówce i Kozłowie. Mówi wójt Maciej Mońka.
Przypomnijmy, że cmentarz w Kozłowie został odkryty podczas ostatnich badań archeologicznych. Wcześniej sądzono, ze to tylko pozostałości grobów, jednak, jak się okazuje, są tam pochowani żołnierze.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz