Zamknij

20-lecie powiatu sochaczewskiego: taneczno-historycznie

14:04, 07.10.2018 J.L. Aktualizacja: 13:18, 06.11.2018
Skomentuj

- Chciałam podziękować tym, którzy z nami współpracują. Powiat sochaczewski to nie tylko Rada Powiatu, urzędnicy i pracownicy jednostek organizacyjnych. To współpraca wielu organizacji i instytucji. Wszystkich państwa, którzy na co dzień tworzycie naszą małą Ojczyznę. (...) Mieć dwadzieścia lat to wspaniałe. Te dwadzieścia lat powiatu to obowiązek pracy urzędników na rzecz poprawy życia mieszkańców. - mówiła starosta powiatu sochaczewskiego, Jolanta Gonta podczas uroczystości 20-lecia powiatu sochaczewskiego.

 

W niedzielę 7 października odbyła się uroczystość 20-lecia powiatu sochaczewskiego. Starosta Jolanta Gonta podkreślała, że sukcesy powiatu sochaczewskiego tworzą nie tylko jego pracownicy.

- Chciałam podziękować tym, którzy z nami współpracują. Powiat sochaczewski to nie tylko Rada Powiatu, urzędnicy i pracownicy jednostek organizacyjnych. To współpraca wielu organizacji i instytucji. Wszystkich państwa, którzy na co dzień tworzycie naszą małą Ojczyznę. (...) Mieć dwadzieścia lat to wspaniałe. Te dwadzieścia lat powiatu to obowiązek pracy urzędników na rzecz poprawy życia mieszkańców.

Po mszy świętej goście udali się do sali koncertowej Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie, gdzie wystąpił zespół Warszawianka. Repertuar obejmował scenki rodzajowe z XX-lecia międzywojennego w Warszawie, przedstawione za pomocą piosenki i tańca. Popis umiejętności muzycznych dali młodzi artyści, wśród których wyróżnić należy Annę Lewandowską. Wykonane przez nią piosenki Hanki Ordonówny poruszyły publiczność. Warto nadmienić, że to ta część uroczystości zgromadziła największą liczbę widzów.

Kolejnym punktem gali był wykład historyka ziemi sochaczewskiej, Bogusława Kwiatkowskiego pt. "Starostowie sochaczewscy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Odbudowa i utrwalenie państwowości polskiej". Jak zauważył historyk, do materiałów nie było łatwo łatwo dotrzeć, ze względu na wywiezienie znacznej części dokumentacji przez wojska niemieckie. Znamienny był fakt, że oprócz Ignacego Garbolewskiego, żaden ze starostów nie był związany miejscem zamieszkania z powiatem sochaczewskim. Bogusław Kwiatkowski nie omieszkał wspomnieć, o tym, że czasy, które przybliżył w wykładzie były trudne:

- Wobec tamtych wydarzeń nabieram pokory i czuję się szczęśliwy, że żyję w wolnym kraju oraz że nie muszę mierzyć się z trudnościami, które występowały dawniej na terenie naszego powiatu i kraju.

Po wykładzie nastąpiło wręczenie pamiątkowych statuetek i podziękowań z okazji 20-lecia samorządu powiatowego. Jak zauważył radny sejmiku mazowieckiego, Adam Orliński:

- Samorząd powiatowy i wojewódzki powstał 20 lat. Ten jubileusz to dobry czas na przypomnienie, jak to wyglądało 20 lat temu. Wtedy budżet na drogi w województwie mazowieckim wynosił 17 milionów złotych, gdzie cały budżet mazowiecki wynosił 300 milionów złotych. Dziś takie kwoty wydajemy na szpitale czy transport. Wiele udało się więc zrobić jako wspólnota powiatowa i wojewódzka.

Chwilę potem Adam Orliński złożył na ręce starosty powiatu sochaczewskiego, Jolanty Gonty, medal Pro Masovia.

Sponsorem Strategicznym Gali był PZU SA oraz PZU na Życie SA. Organizację wydarzenia wsparła też - SIME Polska, a partnerem było Sochaczewskie Centrum Kultury.

(J.L.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%