Zamknij

Mieszkańcy Sochaczewa swoim Bohaterom

16:14, 02.09.2018 P.S Aktualizacja: 18:03, 02.09.2018
Skomentuj

Sochaczewscy bohaterowie walk o niepodległość to nie tylko żołnierze września 1939 roku oraz członkowie ruchu oporu z czasu okupacji. Od pierwszej niedzieli września upamiętnieni zostali także bohaterowie z 1918 r. Tablica poświęcona ich pamięci została odsłonięta w ścianie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej oraz Pola Bitwy nad Bzurą. Upamiętnieni mieszkańcy to: Michał Czapigo, Ignacy Włodzimierz Garbolewski, Jerzy Iwanicki, Władysław Księżopolski, Wacław Przedpełski, porucznik Rokicki, Henrykowi Świeżyński, ks. Feliks Tacikowski a także wszyscy mieszkańcy naszego powiatu, którzy 11 listopada 1918 roku rozbroili niemiecki garnizon w Sochaczewie i powiesili nad gruzami miasta flagę narodową. 

Jak w rozmowie z tusochaczew.pl zaznaczył Paweł Rozdżestwieński dyrektor muzeum w Sochaczewie: „te osoby to cisi bohaterowie, którzy swoją działalnością pomogli w odrodzeniu Polski po okresie zaborów. To często mieszkańcy naszego miasta, a pamięć o nich często przygasła”. 

Na placu Kościuszki oficjalnie otwarta została także wystawa pod nazwą„Twórcy Niepodległości, Sochaczew 1918-2018”. Została ona przygotowana wspólnie z Muzealną Grupą Historyczną, działająca przy MZSiPnB. Przedstawiony i rozdany mieszkańcom został również nowy, okolicznościowy komiks Łukasza Kucińskiego „O niepodległości w Polsce i w Sochaczewie”. Chętni mieli okazję do rozmowy z autorem publikacji oraz otrzymania autografu z dedykacją.

Wydarzenie zostało zwieńczone przez happening z udziałem Zespołu Wokalno-Mundurowego „Patria”, prowadzonego przez Arkadiusza Mamcarza. O 14.20 pod hasłem „Śpiewnik Patriotyczny” rozpocznie się happening z udziałem Zespołu Wokalno-Mundurowego „Patria”, prowadzonego przez Arkadiusza Mamcarza. Zespół zaprezentował się w repertuarze nawiązującym do odzyskania niepodległości. Na placu rozdawane były specjalnie wydane z tej okazji śpiewniki. Każda z zawartych w nim piosenek opatrzona jest notatką dotyczącą historycznych okoliczności jej powstania. 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%