Zamknij

Ogród sensoryczny Erminów: jedyny taki w powiecie

09:51, 05.06.2018 AS Aktualizacja: 10:26, 05.06.2018
Skomentuj

Ogród sensoryczny, zwany też ogrodem zmysłów, to tak zaprojektowane miejsce, aby oddziaływało na wszystkie zmysły w większym stopniu niż to się zazwyczaj dzieje. Najczęściej ogrody zmysłów wykorzystywane są do celów terapeutycznych i edukacyjnych dla osób niewidomych oraz osób z upośledzeniem umysłowym i z zaburzeniami psychofizycznymi. Taki właśnie ogród powstaje w Erminowie – na terenie Zespołu Szkół Specjalnych. To wizytówka szkoły i powód do dumy.

 

Z ogrodu sensorycznego mogą bez przeszkód korzystać osoby niepełnosprawne, gdyż oprócz funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej pełni również rolę terapeutyczną i edukacyjną. Jego głównym zadaniem jest intensywne oddziaływanie na zmysły, zwłaszcza pozawzrokowe, co przyczynić się ma do rozwoju zmysłowego u dzieci i osób niepełnosprawnych.  Jednak podstawowa funkcja takiego ogrodu nie wyklucza użytkowania przez osoby zdrowe. Ogród zmysłów może być podzielony na strefy: smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową. - Ogród sensoryczny to dla naszej szkoły wielka duma – mówiła w wywiadzie radiowym Renata Karaś, dyrektor erminowskiej szkoły. – W piątek 8 czerwca nastąpi uroczyste jego otwarcie połączone z Dniem Dziecka i świętem szkoły – dodaje dyrektor Karaś.

W Erminowie ogród powstaje dzięki wygranemu konkursowi „Po stronie natury", w którym szkoła zdobyła pieniądze (15 tys. zł) na budowę. Jednak dzięki wsparciu wielu osób udało się pozyskać kolejne środki na jego uzupełnienie. Prace trwają od września, ale już za kilka dni będzie gotowy na uroczyste otwarcie. - Wiele osób brało udział w jego powstawaniu. I tak np. w poniedziałek 16 kwietnia do szkoły przyjechało wielu rodziców oraz przyjaciół po to, by wspólnie z uczniami i nauczycielami sadzić rośliny, układać kamienie i robić plażę – opowiada Renata Karaś.

Erminowski ogród podzielony został na cztery części. Pierwsza, warzywno-ziołowa, ma stanowić część zapachową, smakową. Druga, kwiatowa, wygląda jak tęcza, jest kolorowa – to terapia wzrokowa. Kolejna to część dźwiękowa z szumiącymi trawami, będą tu też drzewa. Powieszone zostały tu deseczki, dzwonki. I ostatnia to część dotykowa, gdzie jest m.in. piasek, po którym będzie można chodzić, rośnie trawa, są też zawieszone kolorowe pojemniki (każdy o innej fakturze), gdzie woda przelewa się za pomocą rurek.

Sensoryka, jak podkreślają szkolni psycholodzy, to ważny element doświadczania świata, bezpośredniego obcowania z przyrodą, dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie każdego dnia. Zajęcia w takim ogrodzie z pewnością wspomagają rozwój dziecka, to też ważny element przyrodniczej edukacji, realizowania treści programowych.

Co ciekawe, ogród sensoryczny w Erminowie ma być otwarty także dla innych uczniów. Dyrekcja szkoły planuje zapraszać w to miejsce młodzież i dzieci z innych placówek przedszkolnych, szkolnych, również spoza terenu powiatu sochaczewskiego.

as

(AS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%