Zamknij

Piękna, trwała i zapewniająca komfort termiczny. Dobra elewacja jest bardzo ważna

10:51, 12.06.2019 Redakcja Aktualizacja: 15:39, 12.06.2019
Skomentuj

Satysfakcja z użytkowania dowolnego budynku stanowi rezultat różnych czynników. Musi on m.in. charakteryzować się maksymalną energooszczędnością, a jednocześnie zachowywać estetykę i nie wymagać regularnie dużych nakładów pracy by można było utrzymać jego dobry stan techniczny i wizualny. To oznacza, że wielką uwagę należy poświęcić elewacji. Dziś nie ma technicznych przeszkód, by łączyła ona wszystkie wymienione zalety.

 

Z cegłą rozstawać się nie chcemy

Większość nowo wznoszonych, a także modernizowanych obiektów pokrywanych jest tynkami. Rozwiązanie to ma swoje istotne zalety. Daje bardzo dużą swobodę w zakresie stosowanej kolorystyki czy motywów graficznych, z czego korzysta się chętnie np. w przypadku siedzib firm czy instytucji, a jednocześnie jest po prostu tanie. Oszczędność ta wiąże się jednak z koniecznością ponoszenia kosztów renowacji, która prędzej czy później będzie niezbędna. Elewacje takie w dodatku łatwo pokrywają się brudem, którego niestety jest w naszym powietrzy bardzo dużo, gdy tylko rozpocznie się sezon grzewczy.

Coraz większa część inwestorów decyduje się więc na inne rozwiązania, wśród których do najbardziej popularnych nieodmiennie od lat należy klinkier. Dla wielu najważniejsza jego zaletą jest wygląd, do jakiego przywykliśmy przez wieki wykorzystywania cegły jako budulca. Widok klasycznego muru, w którym zastosować można rozmaite rodzaje wiązań, jest tym, jaki wzbudza w nas dobre skojarzenia, zwłaszcza w przypadku obiektu mającego być rodzinnym domem. Materiał ten, dzięki bardzo dużemu wyborowi kolorów, rozmiarów i faktur, o czym można przekonać się przeglądając np. ofertę firmy Feldhaus, daje przy tym duże pole do popisu projektantom obdarzonym największą nawet fantazją.

Zadbaj o trwałość i komfort

Inną bardzo istotną zaletą, jaka charakteryzuje klinkier, jest jego trwałość. Spieki ceramiczne mają bardzo wysoką twardość, a także znikomą nasiąkliwość – nie trzeba więc zaprzątać sobie głowy ich impregnowaniem by gwarantowały wysoką odporność na wilgoć, skrajne temperatury i uszkodzenia mechaniczne.

Ze względu na fakt powszechnego stosowania ociepleń lekkich, zwłaszcza w przypadku obiektu modernizowanego, w którego konstrukcję ścian ingerować nie sposób, cegła będzie jednak wyborem dość kłopotliwym. Rozwiązaniem odpowiednim są wówczas płytki elewacyjne z klinkieru, jakie można bez żadnych przeszkód zastosować w zasadzie wszędzie. Niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie w postaci wykonania zbrojenia z dwóch warstw siatki, które następnie musi zostać ukotwione.

Wrogiem elewacji klinkierowych jest nadmierna wilgoć – to ona jest przyczyną powstawania białych solnych zacieków. Trzeba więc dobrze zadbać o hydroizolację ściany i prawidłowe wykonanie wszystkich prac ze szczególnym naciskiem na ochronę przed opadami i nie nazbyt pospieszne fugowanie oraz odpowiednio przygotowaną zaprawę.

Więcej podobnych pułapek jednak nie ma – uniknięcie błędów pozwala cieszyć się elewacją łączącą wysoką izolacyjność termiczną z niezrównaną trwałością i niepowtarzanym wyglądem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%