Zamknij

Ogrodowy raj dla dorosłych i dla dzieci

09:42, 10.06.2019 Aktualizacja: 09:49, 31.08.2023

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby spędzać czasu w ogrodzie. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ci pierwsi cenią sobie spokojny relaks wśród zieleni albo możliwość zorganizowania przyjęcia na luzie. Z kolei maluchy uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu, która daje im poczucie wolności. Dlatego projekt ogrodu musi uwzględniać potrzeby jednych i drugich.

Miejsce na relaks w ogrodzie – miejsce na zabawę

Nawet najmniejszą przestrzeń ogrodową można funkcjonalnie podzielić na strefę wypoczynku dla dorosłych i strefę zabawy dla najmłodszych, a całość ładnie wkomponować w zieleń roślin. Ogród daje przecież niepowtarzalną okazję na korzystanie z uroków przebywania poza domem, bez konieczności wyjazdu. Każdy, kto dysponuje ogrodem może efektywnie zresetować swój umysł po ciężkim dniu pracy albo w ciekawy sposób spędzić weekend. Jednocześnie to raj dla dzieci, które przecież uwielbiają szaleństwa na świeżym powietrzu.

Fot. Grill stołowy Aurora Ogrodowysalon.pl

Warto o tym pamiętać podczas tworzenia projektu ogrodu i wygospodarować przestrzeń dla jednych i drugich. Na codzienny relaks lub przyjęcia można wykorzystać elegancko urządzony taras albo postawić gdzieś w głębi ogrodu altanę lub pawilon ogrodowy. Ciekawym pomysłem wydaje się również rozgraniczenie tych dwóch miejsc i np. przeznaczenie tarasu, przylegającego przecież do domu, na strefę relaksu, natomiast altanę na strefę biesiady. Z kolei przestrzeń ogrodu będzie całkowicie przyjazna dla maluchów, jeżeli stworzy się im maksymalnie bezpieczne warunki do zabawy. Tak naprawdę nie potrzeba wiele – czasami wystarczy piaskownica i zjeżdżalnia, ale wspaniałym pomysłem jest mały, gotowy plac zabaw.

Urządzanie strefy zabawy dla dzieci w ogrodzie

W przypadku urządzania kącika dla najmłodszych należy jedynie pamiętać o tym, że dzieci w ferworze zabawy nie myślą o tym, że coś może się stać im albo też okolicznym roślinom. Dlatego miejsce na zabawę nie może zostać zlokalizowane gdziekolwiek. Kluczowa jest kwestia bezpieczeństwa, więc najlepiej, aby maluchy były cały czas dobrze widoczne z okna domu bądź z tarasu i tym samym pod dyskretną kontrolą ze strony rodziców. W związku z tym, że skóra dzieci wykazuje szczególną wrażliwość na promieniowanie UV, to warto zapewnić osłonę od słońca – kilkugodzinne przebywanie w mocno nasłonecznionym miejscu mogłoby skutkować nie tylko poparzeniami słonecznymi, ale i udarem słonecznym. Nie trzeba nawet instalować jakiegoś parawanu czy dużego parasola (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak się stało), ponieważ wystarczy naturalna ochrona, jaką wysokie drzewa. Rozproszone światło słoneczne nie powinno wyrządzić krzywdy maluchom.

Fot.  Plac zabaw Fungoo KINGDOM Ogrodolandia.pl

Istotne jest również podłoże, na którym postawi się plac zabaw czy nawet samą huśtawkę bądź zjeżdżalnię. Na pewno należy unikać betonu czy żwiru – będzie stabilnie, jednak dziecko łatwo może się zranić. Ziemia powinna być zatem utwardzona, co pozwoli na solidne usytuowanie wszystkich elementów, ale zarazem konieczna jest jakaś warstwa ochronna. Można położyć specjalną matę albo po prostu zasiać trawę. W pobliżu nie wolno też sadzić roślin, które mogłyby stanowić jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla najmłodszych – chodzi zarówno o takie z kłującymi pędami, jak i trujące. W końcu wystarczy chwila nieuwagi, aby np. piękne konwalie stały się powodem tragedii. Dzieci lubią przecież wkładać od razu do buzi zerwane kwiaty czy owoce, więc nie ma sensu ryzykować.

Bliskość oczka wodnego również nie jest dobra – w czasie zabawy łatwo się poślizgnąć czy stracić równowagę. A jeżeli ktoś pielęgnuje szczególnie cenne rośliny w swoim ogrodzie, to najlepiej je sadzić z dala od miejsca zabawy, jak i najkrótszej drogi prowadzonej do domu. To są detale, o których nie należy jednak zapominać przy projektowaniu ogrodu. Lepiej minimalizować wszelkie niebezpieczeństwo.

Plac zabaw w ogrodzie

Dla najmłodszych z pewnością wystarczy zwykła piaskownica z drewnianym obramowaniem, które nadaje się do siedzenia. Dzieci uwielbiają zabawy w piasku i warto tę pasję wykorzystać. Najlepiej też od razu nabyć specjalny pokrowiec brezentowy, aby w razie niepogody, ale również w okresie jesienno-zimowym dobrze ochronić piaskownicę przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Piaskownicę można osłaniać nawet w ciągu dnia, jeżeli dziecko się nie bawi, szczególnie gdy w domu znajduje się pies lub kot.

Warto też zamontować zjeżdżalnię oraz huśtawkę – to przecież kolejne elementy, które cieszą się uznaniem wśród najmłodszych. Co więcej, nawet nie trzeba kupować ich osobno, ponieważ dostępne są gotowe, certyfikowane place zabaw dla dzieci, które pozwalają na zabawę w pełni kreatywną i dającą wiele możliwości.

Fot. Ogrzewacz ogrodowy Enders Polo 2 Ogrodowysalon.pl

Strefa relaksu dla dorosłych w ogrodzie

Miło usiąść na leżaczku, wypić poranną kawę na tarasie albo spotkać się w gronie znajomych na grilla i dlatego trzeba pomyśleć o stworzeniu przyjemnego miejsca na takie aktywności. Najprostszym sposobem jest oczywiście urządzenie tarasu przy domu, ale wiele osób decyduje się też zamontowanie altany czy pawilonu w głębi ogrodu – bywa, że ta druga opcja okazuje się szczególnie pożądana ze względu na łatwiejsze ukrycie się wśród zieleni i tym samym uniknięcie spojrzeń sąsiadów albo nawet przechodniów. Ciekawą wizualnie, a zarazem skuteczną metodą na zwiększenie intymności jest także zastosowanie trejaży czy donic z kratką. Wystarczy wtedy posadzić bujnie rosnące rośliny pnące, aby stworzyć naturalną barierę. Jednocześnie robi się kameralnie i po prostu zacisznie, ponieważ zieleń ochrania też przed mocnymi powiewami wiatru.

Znaczenie ma również dobór mebli ogrodowych, które będą stylistycznie i kolorystyczne komponować się z otoczeniem. Na szczęście kłopotu z wyborem nie powinno być, chyba że z nadmiaru pomysłów. Meble na taras coraz częściej przypominają te przeznaczone do salonu, więc taras może prezentować się, jak salon letni. W każdym razie minęły te czasy, kiedy meble ogrodowe były dość toporne w kształcie i niezbyt trwałe. Obecnie wykonuje się je z solidnych i wytrzymałych materiałów, a ich design naprawdę pozytywnie zaskakuje. Krzesła, fotele czy kanapy ogrodowe nie tylko wspaniale wyglądają, ale także cechują się niezwykłą wprost wygodą.

Fot. Palenisko OFYR 100 Classic Ogrodolandia.pl

Urządzanie przejęcia w ogrodzie może stanowić okazję do biesiady, ale i do wspólnego gotowania. Można wykorzystać niewielkich rozmiarów grille stołowe, aby nie chodzić po jedzenie do kuchni. Ciekawą opcją są także niezwykle eleganckie w formie i funkcjonalne paleniska, które coraz częściej zastępują tradycyjne grille, szczególnie w aranżacjach nowoczesnych.

W takim miejscu nie można też zapomnieć o stosownym oświetleniu. Lepiej, żeby dobrze widzieć, co jest na talerzu. Wystarczą oczywiście delikatne akcenty świetlne i nie chodzi o to, aby taras czy altana jaśniała, jak w pełnym słońcu w południe. Możliwości jest wiele – mniejsze i większe latarnie, lampy ogrodowe, a nawet dające wyjątkowo delikatne światło donice podświetlane.

A jeżeli zrobi się chłodniej, to zawsze można skorzystać z promiennika, czyli ogrzewacza ogrodowego. Dostępne w ofercie rynkowej tego typu akcesoria pozwalają cieszyć się ogrodem przez kilka miesięcy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%