Zamknij

Działanie i konserwacja dźwigów osobowych

20:02, 24.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:04, 24.04.2019

Dźwig osobowy potocznie zwany windą pasażerską to urządzenie dźwignicowe służące do transportu ludzi pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, zainstalowane w pionowym szybie wewnątrz konstrukcji budynku. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń znajdujących się w budynkach, szczególnie w wieżowcach i drapaczach chmur. Jego awaria powoduje bardzo duże utrudnienia w przemieszczaniu się ludzi pomiędzy piętrami, dlatego tak ważne jest, aby dźwigi osobowe charakteryzowały się wysoką niezawodnością. Jednakże podstawowym aspektem jest bezpieczna praca dźwigu, zapewniająca bezpieczeństwo nawet w przypadku zerwania się liny nośnej. Jest to zdarzenie niezmiernie rzadkie w nowoczesnych windach, lecz ryzyko zdarzenia niepożądanego zawsze powinno się minimalizować do jak najmniejszej wartości.

Budowa i zasada działania najpopularniejszego linowego dźwigu osobowego na przestrzeni lat nie zmieniła się w istotny sposób, lecz urządzenia te stawały się coraz bezpieczniejsze i coraz bardziej skomplikowane przez zastosowanie nowoczesnych technologii. Sercem dźwigu osobowego jest silnik eklektyczny wyposażony najczęściej w hamulec (luzownik) i reduktor ślimakowy lub enkoder, który jest połączony z rowkowym bębnem linowym. Na bębnie nawinięte są liny stalowe (od 4 do 8 lin), które podtrzymują kabinę pasażerską poruszającą się w prowadnicach. Obrót koła linowego w zależności od kierunku obrotu powoduje ruch kabiny w dół lub w górę. W nowoczesnych maszynowniach dźwigu osobowego znajdują się także układy cyfrowe (sterowniki) sterujące pracą dźwigu. Po drugiej stronie bębna znajduje się podczepiona przeciwwaga windy posiadająca około 40% wagi maksymalnego udźwigu. Bezpieczeństwo zapewniają specjalne systemy znajdujące się pod kabiną, w kabinie i przy układzie wciągarki, zapobiegające swobodnemu spadaniu kabiny w dół szybu. Ogranicznik prędkości wykrywa nadmierną prędkość zespołu napędowego i wyłącza go, a także uruchamia system chwytaczy pod kabiną, które zaciskają się na prowadnicach. Blokada drzwi podczas przemieszczania się kabiny zapobiega przed przypadkowym lub celowym otwarciem drzwi poza przystankiem, co jest najczęstsza przyczyną wypadków w windach.

Aby zapobiec awariom dźwigu osobowego należy zadbać o jego odpowiednią konserwację. Każde urządzenie, jego podzespoły i zespoły ulegają z czasem zużyciu, więc przed przystąpieniem do prac naprawczych warto zapoznać się z ofertą części do dźwigów osobowych renomowanych producentów. Jedną z firm oferujących sprawdzone rozwiązania jest firma Lift Service Komponenty Sp. z o.o., która posiada już ponad 10-letnie doświadczenie na rynku budowy, konserwacji i napraw dźwigów osobowych. Stosowanie sprawdzonych i certyfikowanych części zamiennych powoduje, że parametry pracy windy są zgodne z zaleceniami producenta. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%