Zamknij

Czekał na pochówek 100 lat. Wyjątkowy pogrzeb w gminie Sochaczew

15:00, 12.12.2018 M.F. Aktualizacja: 17:04, 14.12.2018
Skomentuj

Czekał na godny pochówek ponad 100 lat. Zginął w latach 1914-15. Śmierć dopadła go w okopie nad Bzurą, a zwalona ziemia ukryła na ponad wiek. Mieszkaniec Żukowa był wstrząśnięty, gdy odkrył jego kości na swojej działce. Prowadził prace budowlane i nie spodziewał, że na jego posesji są ludzkie szczątki. Dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, a także Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, żołnierz doczekał się właśnie pogrzebu na cmentarzu w Orłach Cesin.

 

Historia niesamowitego odkrycia w Żukowie nad Bzurą doczekała się swojego epilogu. Odkryte szczątki żołnierza, który zginął w okopie i na kości którego trafił przypadkiem mieszkaniec Żukowa, zostały godnie pochowane. Ekshumacji podjął się dział naukowy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Mówi kustosz Jakub Wojewoda:

- Wydobyliśmy szczątki wspólnie z archeologiem Mariuszem Samborskim Zostały one zgodnie z procedurą przejęte przez prokuraturę. Gmina Sochaczew zadbała o to, aby pochówek odbył się na terenie cmentarza z okresu pierwszej wojny światowej, w miejscowości Orły Cesin, gdzie spoczywa kilkuset żołnierzy pochowanych bezpośrednio po działaniach wojennych.

W doprowadzenie do godnego pochówku zaangażowany został Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sochaczewie, którego pracownicy zadbali o dopełnienie wszelkich formalności. Proces ten nie był łatwy, trwał około półtora miesiąca i wymagał uzyskania zgody wojewody mazowieckiego.

Mimo odnalezionych przy szczątkach elementów żołnierskiego ekwipunku, na razie nie udało się żołnierza zidentyfikować. Pogrzeb odbył się 11 grudnia. Poprowadził go ksiądz proboszcz trojanowskiej parafii Kazimierz Wojtczak. Szczątki żołnierza pochowano pod pomnikiem z I wojny Światowej.

Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna wykonało specjalny krzyż nagrobny z tabliczką w kształcie nieśmiertelnika żołnierskiego z czasów 1 wojny.

Odkrycie w Żukowie relacjonowaliśmy TUTAJ.

 

/Foto i info dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą/

(M.F.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Paweł. Paweł.

6 0

Do redakcj tusochaczew.pl.
Od lat nurtuje mnie pewien temat: pochodzenie cmentarza w Trojanowie a dokładniej gdy przekroczymy most w Trojanowie na Utracie i zejdziemy w lewo w stroneę ujścia Utraty do Bzury. Był tam niewielki cmentarz. Kilkanaście grobów. Około 25 lat temu odwiedziłem to miejsce. Pamietam nagrobki. Może dowiecie się Państwo dlaczego i kto był tam pochowany? Na google maps widac jeszcze zarys tego obiektu. 20:20, 12.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JA JA

0 0

TEŻ CHCIAŁEM BYĆ NA TYM POCHÓWKU
20:04, 15.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RomekRomek

0 0

Ważne, że był proboszcz. Ciekawe tylko czy za darmo ? 16:52, 16.12.2018


0%