Zamknij
REKLAMA

To koniec aut z instalacją LPG? Nie będą mogły jeździć po polskich drogach?

14:00, 20.10.2021 | Źródło: Dziennik.pl
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Na polskie drogi nie będzie mogło wyjechać nawet 3 miliony kierowców używających aut z instalacją LPG. Tego obawiają się niektórzy z polityków PiS wskazując ma wymogi nowej ustawy o systemach homologacji. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja.  

Wymogi ustawy o systemach homologacji, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku kwestionują posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

- Niezwykle zagrożona jest polska branża samochodowych instalacji gazowych - producentów, dystrybutorów, instalatorów. Projekt ustawy zawiera szereg niejasności i niespójności, bezpośrednio uderza w naszych przedsiębiorców - zaalarmowali opinię publiczną posłowie PiS - Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak i Anna Dąbrowska-Banaszek. 

Posłowie tłumaczą, że każdy pojazd z instalacją LPG będzie musiał mieć nową, zgodną z regulaminem 115, homologację. Jak dodają przepisy te mogą uziemić nawet trzy miliony kierowców. 

Ministerstwo Infrastruktury jednak uspokaja kierowców.

Rzecznik resortu Szymon Huptyś tłumaczył, że dostosowanie polskich przepisów do unijnych zapewni zachowane obecnie funkcjonujących systemów homologacji LPG, a kierowcy nie mają się czego obawiać. 

- Przepisy zawarte w projekcie ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia (UC80) nie nakładają nowych obowiązków dla posiadaczy pojazdów zasilanych gazem. Sugerowane przez autorów interpelacji "pozbawianie uczestników ruchu drogowego możliwości wyjazdu na drogi" nie znajduje uzasadnienia - cytuje rzecznika MI  portal Dziennik.pl

To nie zmienia jednak faktu, że rząd chciałby ograniczyć liczbę pojazdów z przestarzałymi napędami w przestrzeni publicznej. 

Strefy czystego transportu pojawiły się w założeniach Krajowego Planu Odbudowy. W myśl tych zapisów w dużych lub największych miastach miałyby pojawić się strefy, do których wjazd miałyby tylko pojazdy napędzane elektrycznie. 

Przyjęcie tego planu jednak opóźnia się. Dokument musi zatwierdzić UE. 

(Źródło: Dziennik.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

adamadam

5 1

czepiają sie do aut na gaz a co powiedza ostarych dieslach tamte to ekologiczne a na skrzyżowaniu jak rusza to jak mgła smolenska to eko jest? 15:50, 20.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do AdamaDo Adama

2 0

Co chcesz? Unijne prawa. Eko opał, eko paliwo coraz droższe. Niedługo ekokotlet z soi i muzułmańskie nawoływania do modlitw. Jak na taką ekowolność unijną patrzę, to podziwiam Wielką Brytanię. Jedyny wolny naród w tej wizjonerskiej, biurokratycznej Europie. 21:59, 20.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MazurMazur

1 2

Tak to wspaniała unia tak sobie wymyśliła.
07:39, 21.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

3 3

Politycy PIS wszystkie swoje porażki zwalają na Unię. 10:51, 21.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do RomkaDo Romka

1 0

Oj ty biedny człowieku nienawiść do Pisu cię zaślepia. Unia to nie głaskanie po główce i te wizjonerskie dyrdymały. Tak mogą myśleć tylko małe dzieci. To często sprzeczne interesy oparte na pieniądzach. Kto nie walczy o swoje prawa ginie i klepie biedę. Pora dorosnąć Romku. 21:47, 21.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%