Zamknij

Seler naciowy w ogrodzie – informacje dotyczące uprawy

15:01, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:01, 22.06.2022

Seler naciowy to bardzo wartościowa roślina posiadająca liczne walory prozdrowotne. Choć selera naciowego możemy kupić w każdym sklepie spożywczym, bezpieczniej dla naszego zdrowia jest uprawiać go samodzielnie. Co musimy wiedzieć zanim kupimy nasiona selera naciowego?

Seler naciowy – charakterystyka

Seler naciowy jest odmianą selera zwyczajnego. Roślina ta zaliczana jest do rodziny selerowatych. Seler naciowy nie posiada korzenia spichrzowego. Jego charakterystyczną cechą jest wytwarzanie gęstej rozety zgrubiałych i soczystych liści o charakterystycznym smaku i zapachu. Seler naciowy jest często sadzony w ogrodach warzywnych. Jego soczyste liście zawierają duże ilości witamin A, C, E, K, a także witamin z grupy B. Dodatkowo są skarbnicą cennych minerałów – potasu, magnezu, fosforu, wapnia i sodu. Roślina ta zawiera też flawonoidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Regularne spożywanie selera naciowego jest polecane osobom cierpiącym na nadciśnienie, cukrzycę, kamicę żółciową, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet osteoporozę. Seler naciowy zawiera minimalne ilości kalorii, dlatego mogą spożywać go osoby na diecie redukcyjnej. Szczególnie wartościowy jest surowy seler naciowy. Z tego względu warto jest pozyskiwać warzywa z bezpiecznych, kontrolowanych upraw.

Seler naciowy – jak go uprawiać?

Dla selera naciowego należy wybrać stanowisko słoneczne i ciepłe. Idealna dla tej rośliny gleba musi być żyzna (świetnie sprawdzają się gleby torfowe i czarnoziemy), o pH mieszczącym się w przedziale od 6 do 7.

Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest uboga w substancje odżywcze, przed posadzeniem selera naciowego możemy ją zasilić kompostem lub obornikiem.

Wybierając stanowisko pod uprawę selera naciowego należy pamiętać, że nie może być on sadzony na tym samym miejscu w odstępach krótszych niż cztery lata. Dodatkowo nie należy sadzić go bezpośrednio po innych roślinach zaliczanych do grupy selerowatych (w przeciwnym razie będzie on bardziej narażony na choroby i szkodniki żerujące na selerowatych).

Musimy pamiętać, że nasion selera naciowego nie wysiewa się bezpośrednio do gruntu. W połowie marca sadzimy je w doniczkach, które znajdują się w szklarni. Jest to istotne, gdyż temperatura niezbędna do wzrostu nasion selera wynosi około 25 stopni Celsjusza.

Kiedy młode selery wykształcą od 4 do 5 liści, sadzi się je na miejscu docelowym. Najlepiej zrobić to pod koniec maja, gdy ryzyko przymrozków będzie już minimalne.

Do niezbędnych w przypadku selera naciowego zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy regularne podlewanie, a także odchwaszczanie (jest ono bardzo ważne w przypadku młodych rośli, które muszą konkurować o zasoby z chwastami).

Uprawę selerów należy chronić przed ślimakami, a także przed takimi szkodnikami jak liściolubka selerowa, mszyce i przędziorki.

Jak wybrać wysokiej jakości nasiona selera naciowego?

Gwarancją efektywnej uprawy selera naciowego jest zakup najwyższej jakości nasion. Najlepiej sprawdzają się nasiona pochodzące od renomowanych producentów, które zostały pozyskane z ekologicznych upraw (takich, na których nie stosowano szkodliwych nawozów i oprysków). Zdecydowanie unikajmy kupowania tanich nasion na wagę. Choć ich cena może być bardzo kusząca, w rzeczywistości są to nasiona niepełnowartościowe, częściowo uszkodzone, przeterminowane. Kolejną kwestią, o której przypominają nam doświadczeni ogrodnicy jest unikanie długiego przechowywania nasion selera. Jest to niewskazane, gdyż ich zdolność kiełkowania jest ograniczona w czasie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%