Zamknij

Nietrzymanie moczu - jak pokonać wstydliwy problem?

11:26, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:27, 22.06.2022

Nietrzymanie moczu to problem występujący głównie u kobiet - w różnym wieku, nie tylko starszych. Dla wielu z nich to wstydliwa dolegliwość, przez co w ogóle nie zgłaszają się do specjalisty. Nietrzymanie moczu może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a także powodować nerwicę lub depresję. Właśnie dlatego ten problem warto zdiagnozować, a następnie pokonać.

Czym jest nietrzymanie moczu i jakie są przyczyny dolegliwości?

Nietrzymanie moczu można zdefiniować jako mimowolne oddawanie moczu w trakcie wysiłku (na przykład aktywności fizycznej, kichania), z przepełnienia pęcherza moczowego lub spowodowane nagłym parciem na pęcherz. Do najważniejszych przyczyn tej dolegliwości można zakwalifikować:

  • zmiany hormonalne, które związane są przede wszystkim z menopauzą u kobiet;
  • liczne porody, które nadwyrężyły mięśnie;
  • ciężka praca fizyczna;
  • otyłość, alkoholizm;
  • zapalenie pochwy, częste infekcje;
  • choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, udar mózgu.

Na nietrzymanie moczu są więc szczególnie narażone kobiety, zarówno w młodym wieku, jak i średnim oraz starszym. Dolegliwość ta rzadziej występuje u mężczyzn, chociaż może być związana z przerostem gruczołu krokowego lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. 

Wizyta u urologa to podstawa

Nietrzymanie moczu można i należy leczyć. Właśnie dlatego warto udać się do urologa i zadbać o swoje zdrowie. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski oraz zleci podstawowe badania, takie jak badanie moczu, USG i badanie urodynamiczne. Następnie dobierze metodę terapii i opowie o odpowiedniej profilaktyce choroby.

Ile kosztuje prywatna wizyta u specjalisty? Przykładowo, koszt wizyty u urologa w Warszawie to ok. 200 zł.

W jaki sposób leczy się nietrzymanie moczu?

W sytuacji, gdy nietrzymanie moczu nie jest problemem zaawansowanym, warto skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zaleci odpowiednie ćwiczenia, na przykład mięśni Kegla. W ten sposób można zwiększyć siłę swoich mięśni dna miednicy, a także zachować nad nimi kontrolę. Dodatkowo w leczeniu zachowawczym spore znaczenie ma obserwowanie swojego ciała i sprawdzanie ilości wypitych płynów. Urolog może również wdrożyć metody farmakologiczne, a więc specjalne leki, które pomogą w problemie nietrzymania moczu.

Inną opcją jest przeprowadzenie różnego rodzaju zabiegów, takich jak ostrzykiwanie botoksem lub wszczepienie taśmy podtrzymującej cewkę moczową. Zabiegi te zwykle wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i nie są nadmiernie obciążające. Możliwe jest także przeprowadzenie korekcji laserowej, która obkurczy cewkę moczową, a tym samym zmniejszy dolegliwości lub całkowicie je wyeliminuje. 

Nieleczone nietrzymanie moczu - skutki

Nietrzymanie moczu nie powinno być traktowane jak temat tabu - dotyczy nawet 30% kobiet w wieku dorosłym. Niestety, wiele pań nie zgłasza się do lekarza, czego konsekwencją jest pogarszanie się nie tylko stanu zdrowia fizycznego, ale także i psychicznego. Nietrzymanie moczu może sprawiać, że osoba chora nie chce wyjść z domu, albo nie decyduje się w ogóle na ćwiczenia fizyczne. Innym skutkiem może być zaniedbanie picia wystarczającej ilości wody, by zmniejszyć ilość moczu w pęcherzu moczowym. W ten sposób można nawet doprowadzić do odwodnienia swojego organizmu.

Dodatkowo, osoby z tą dolegliwością mogą popaść w depresję lub nerwicę. Bardzo ważne jest więc podjęcie leczenia i zadbanie o to, by zapobiegać tej nieprzyjemnej dolegliwości. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%