Zamknij
REKLAMA

Katastrofa Czarnobyl – czy obecnie Zona Wykluczenia jest bezpieczna

12:15, 15.11.2021 | materiały partnera

Większość ludzi kojarzy Czarnobylską Strefę Wykluczenia z całkowicie martwym miejscem, jednak tak nie jest. Katastrofa Czarnobyl miała miejsce 35 lat temu. Trzydzieści pięć lat po największej katastrofie spowodowanej przez człowieka, ludzie nadal pracują w tej zonie.

Większość ludzi kojarzy Czarnobylską Strefę Wykluczenia z całkowicie martwym miejscem, jednak tak nie jest. Katastrofa Czarnobyl miała miejsce 35 lat temu. Trzydzieści pięć lat po największej katastrofie spowodowanej przez człowieka, ludzie nadal pracują w tej zonie. Od 2021 roku w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia prowadzone są prace na dwóch frontach – likwidacja Elektrowni Atomowej oraz prace mające na celu zminimalizowanie skutków katastrofy w Czarnobylu. Ponadto w Strefie Wykluczenia prowadzone są prace związane z przekształceniem zony w ekologicznie bezpieczne miejsce.

Głównym i w zasadzie najważniejszym zadaniem wszystkich przedsiębiorstw działających w Czarnobylskiej Zonie Wykluczenia jest określenie perspektyw działalności w strefie, w szczególności uzasadnienie możliwości przeprowadzenia kompleksowej remediacji skażonych terenów.

Zwierzęta w Czarnobylu – fauna tajemniczego miasta

Pomimo niebezpiecznego poziomu promieniowania, niektóre gatunki zwierząt powróciły do Zony Wykluczenia. Obecnie zwierzęta w Czarnobylu można często spotkać podczas wycieczki: Wydry, lisy, dziki, sowa dzięcioł, kozły, bociany czarne, szop pracz.

Największą atrakcją w Czarnobylskiej Zonie jest sum, którego wielkość robi ogromne wrażenie nawet na weteranów wędkarstwa. Największe długości ciała występują u ryb żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie chłodnicy reaktora.

Oto czynniki, które spowodowały gigantyczny wzrost sumów:

 1. Izolowane środowisko.
 2. Brak różnych podmiotów przemysłowych
 3. Brak ludzi w Zonie Wykluczenia.
 4. Duża ilość pożywienia w Strefie.

W 1998 r. do Strefy Wykluczenia zawieziono 20 koni Przewalskiego. Dziś stado małych, wytrzymałych koni liczy ponad 100 sztuk. Konie żyją w stadach – wokół samca alfa gromadzi się harem samic ze źrebiętami. Zdarza się, że dzikie konie samotniki kradną samice koni domowych nielegalnym osadnikom z Prypeci. Prypeć zwierzęta są świetnym pretekstem do poznania rzadkich gatunków zwierząt.

Jak zarezerwować wizytę do Czarnobyla i Prypeci

Aby odwiedzić Czarnobyl elektrownia, zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszej firmy drogą mailową lub telefoniczną. Może również zarezerwować wycieczkę na naszej stronie przez internet, wypełniając krótki formularz. W celu rezerwacji należy również:

 • dokładnie sprawdzić naszą ofertę i rodzaje wycieczek;
 • wybrać typ wyprawy;
 • wybrać datę podróży;
 • podać ilość turystów;
 • podać dane kontaktowe;
 • wybrać metodę dokonania płatności;
 • potwierdzić zamówienie;
 • czekać na kontakt.

Wycieczka do Czarnobyla z Kijowa po polsku może być organizowana tylko dla osób pełnoletnich. Każdy turysta powinien mieć ze sobą dokument tożsamości. Na punkcie przejściowym jesteśmy zobowiązani do okazania paszportu. Tania i bezpieczna wycieczka do Czarnobyla to świetna możliwość na poznanie atrakcyjnych lokalizacji i uzyskanie niezapomnianych emocji.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%