Zamknij
REKLAMA

Pożyczki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

11:03, 05.11.2021 | materiały partnera

Polacy najczęściej zaciągają pożyczki na sprzęt AGD i RTV, remonty, zakup nowego auta czy na nieprzewidziane, bieżące wydatki. Zobowiązania finansowe i pożyczki to jednak wciąż kwestie, które przerażają wiele osób – zupełnie niepotrzebnie. Jeśli chcesz wiedzieć, na co powinieneś zwrócić uwagę przed wzięciem pożyczki oraz jak wyliczyć dokładnie, czy dasz radę ją spłacić, przeczytaj poniższy artykuł.

Na co zwrócić uwagę, biorąc pożyczkę?

Przed wzięciem pożyczki przeanalizuj dokładnie cele, na jakie ma ona zostać przeznaczona. Czasem zdarza się, że pożyczka pozwoli nam sporo zaoszczędzić np. w przypadku zakupu samochodu po bardzo okazyjnej cenie. Oszacuj kwotę, która będzie Ci potrzebna w możliwie jak najdokładniejszy sposób. Zbyt niska kwota pożyczki sprawi, że nie będziesz w stanie zrealizować celu, na który ją bierzesz, natomiast zbyt wysoka kwota ciągnie za sobą ryzyko, że Twój budżet jej nie udźwignie. Jak więc obliczyć, czy stać Cię na pożyczkę?

Kalkulator pożyczek

Nigdy nie bierz pożyczki „w ciemno” i koniecznie oblicz wszystkie koszty z nią związane. Zamiast liczyć samodzielnie, zminimalizujesz ryzyko jakiejkolwiek pomyłki, używając do tego celu kalkulatora pożyczek. Kalkulatory są dostępne na różnych stronach, jedną z nich jest strona Providenta, a ich działanie jest bardzo proste. Musisz tylko wprowadzić kwotę pożyczki, jaka Cię interesuje oraz czas, w jakim planujesz ją spłacać. Kalkulator pożyczek natychmiast pokaże, ile dokładnie będzie wynosić miesięczna rata, całkowity koszt pożyczki i roczna stopa oprocentowania. Korzystając z kalkulatorów pożyczek, nie dasz się zaskoczyć.

Koszty prowadzenia gospodarstwa domowego

Kiedy już wiesz dokładnie, jaki będzie koszt pożyczki, musisz porównać go z kosztami, które przeznaczasz co miesiąc na opłaty i utrzymanie się. W tym celu z pewnością pomocne będzie dokładne przeanalizowanie swoich wydatków z ostatnich miesięcy. Jeśli koszty życia i spłaty raty nie przekraczają sumy Twoich miesięcznych dochodów, powinieneś dać radę spłacić pożyczkę.

Czego unikać?

Nigdy nie podpisuj żadnej umowy ani nie składaj wniosku o pożyczkę w pośpiechu. Dokładnie czytaj każdy punkt oferty pożyczkowej, a jeśli któraś jej część nie jest dla Ciebie do końca jasna, nie bój się pytać. To bardzo poważne zobowiązanie, a warunki jego wzięcia na siebie, powinny być dla Ciebie stuprocentowo klarowne. Dokładnie przemyśl decyzję o wzięciu pożyczki i nie podejmuj jej pod wpływem chwili. Zapoznaj się także z dostępnymi rodzajami pożyczek i wybierz ofertę najkorzystniejszą dla siebie.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%