Zamknij

Poznaj różnice między e-sądem i sądem tradycyjnym. Z którego warto skorzystać?

16:19, 01.02.2020 Materiały Partnera Aktualizacja: 16:24, 01.02.2020
Skomentuj

Sąd internetowy powstał w Polsce w 2010 roku i obejmuje sprawy, które nie są na tyle skomplikowane, żeby wymagały przeprowadzenia postępowania dowodowego w siedzibie fizycznej sądu. Jest to po prostu elektroniczne wezwanie do zapłaty dla dłużnika, który powinien uregulować zaległą należność. I chociaż nakaz spłaty ma postać elektroniczną, jest on opatrzony klauzulą wykonalności, a to oznacza, że posiada moc sprawczą: dłużnik powinien się więc do niego zastosować. Czym jeszcze wyróżnia się e-sąd i w jakich sprawach będzie pomocny? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Elektroniczny sąd minimalizuje ryzyko pomyłek w dokumentach

W przypadku sądu internetowego obie strony postępowania mają identyczne prawa, jak przed tradycyjnym sądem. Główną różnicą jest tutaj ilość obowiązków nałożonych na powoda oraz poziom ochrony prawnej pozwanego. Istnieje bowiem konieczność podania w pozwie numerów PESEL albo NIP wszystkich uczestników – to pozwala na jednoznaczne wskazanie, kto ma być stronami w danym postępowaniu i na uniknięcie pomyłek. Nie ma zatem ryzyka, że przez zbieżność nazwisk albo nazwy firmy wniosek zostanie skierowany przeciwko niewłaściwej osobie. Następnie system Elektronicznego Postępowania Upominawczego, czyli EPU, przeprowadza weryfikację podanych numerów w rejestrze PESEL i sprawdza jego zgodność z danymi osobowymi pozwanego. Sąd internetowy posiada także zabezpieczenie przed kilkukrotnym złożeniem wniosku, gdy ten już raz został odrzucony. Na tym nie kończą się zalety e-sądu. Zapewnia on niższe koszty postępowania oraz szybkość wydawania decyzji. Nie trzeba też wysyłać dokumentów w formie papierowej, a wykwalifikowani prawnicy, na przykład z AIF Kancelaria, pomogą właściwie wypełnić wniosek. Wystarczy mieć dostęp do komputera i internetu, by zyskać możliwość składania pozwów.

Sprawdź, co należy zrobić, by odzyskać pieniądze od dłużników

Korzystanie z e-sądu jest bardzo proste. Aby wnieść pozew, wystarczy założyć profil w systemie teleinformatycznym i zdobyć certyfikat, dzięki któremu będzie można składać podpis elektroniczny. Można go uzyskać, kontaktując się z Centrum Certyfikacji EPU. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie swoich danych osobowych: imion, nazwiska, numeru PESEL, dokumentu tożsamości, miejsca urodzenia, adresu e-mail i tradycyjnego. Warto pamiętać, że powyższe dane podlegają aktualizacji na bieżąco. Następnie trzeba podać login i hasło do bezpiecznego zalogowania. Teraz można już składać pozew drogą internetową. W ten sposób wyrażamy zgodę, że wszelka korespondencja z e-sądem będzie odbywać się za pomocą stworzonego właśnie konta oraz poczty elektronicznej. Wszystkie dokumenty, decyzje i nakazy będą uznawane za doręczone w chwili zalogowania się na swoje konto w sądzie internetowym. Jeżeli nie było prawidłowego zalogowania, do daty umieszczenia pisma w systemie dodaje się 14 dni. Powód ma dostęp do dokumentów oczekujących na doręczenie do pozwanego oraz jest informowany o ich odczytaniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MarekMarek

0 0

W artykule link do E-sądu jest błędny. Prowadzi do firmy komercyjnej, pośredniczącej.
Poprawny to: https://www.e-sad.gov.pl 19:49, 03.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%