Zamknij

Polubowny i sądowy podział majątku wspólnego. Dowiedz się więcej

10:12, 12.11.2019 Materiały Partnera Aktualizacja: 10:13, 12.11.2019
Skomentuj

Istnieją trzy drogi, prowadzące do podziału majątku po rozwodzie. Jedną z nich jest zawarcie stosownej umowy u notariusza, drugą podział w postępowaniu rozwodowym (najrzadziej stosowane rozwiązanie), trzecią zaś osobne postępowanie, wszczęte podczas trwania sprawy rozwodowej lub już po ogłoszeniu wyroku. Każda z dróg wiąże się z komplikacjami, które mogą, ale nie muszą wystąpić. W poniższym wpisie poruszamy wybrane z nich.

 

Wizyta u notariusza, czyli kompromis między byłymi małżonkami

Kiedy małżeństwo przechodzące przez rozwód jest zgodne co do podziału majątku, najkorzystniejszym sposobem na jego dokonanie jest podpisanie umowy u notariusza. Z tej możliwości skorzystać można nawet przed rozwodem, unikając tym samym kolejnej sprawy sądowej i dodatkowych stresów. Jeśli zanika wspólność ustawowa, podział majątku może więc zostać dokonany na podstawie stosownej umowy. Wymaga to jednomyślności obu stron, a co za tym idzie, kompromisu.

Skorzystanie z usług notariusza w zakresie podziału majątku wiąże się z opłaceniem tzw. taksy notarialnej, której wysokość zależy od wartości dzielonych dóbr. Oznacza to wydatek rzędu minimum 1010 zł, przy czym kwotę taksy można negocjować. Co ciekawe, wizyta u notariusza jest konieczna wyłącznie wtedy, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość albo spółdzielcze prawo do lokalu. Jeżeli jest inaczej, podziału można dokonać zawierając tradycyjną umowę na piśmie – nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Zamknięcie sprawy na etapie polubownym jest więc najkorzystniejsze dla obojga małżonków.

Sprawa o podział majątku może mieć swój finał w sądzie. Tu pomoże adwokat

Bywa, że byli małżonkowie nie są jednomyślni i mają zupełnie inne wizje podziału majątku wspólnego. Taki spór najczęściej jest rozstrzygany na drodze sądowej. Wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku do sądu, a także przygotowania dowodów (nierzadko też powołania świadków). Przejście przez skomplikowane procedury oraz dopilnowanie formalności dla wielu osób jest bardzo obciążające. W trudnym czasie, jakim bez wątpienia jest rozwód, nieoceniona okazuje się pomoc doświadczonego adwokata.

Prawnik pomoże napisać wniosek, sporządzić tzw. inwentarz; spis przedmiotów wchodzących w skład majątku osobistego, a także zajmie się reprezentacją klienta w sądzie. Na takich portalach, jak Rozwód z Nią, można znaleźć ważne informacje na temat pomocy prawnej w sprawach rodzinnych, w tym o podział majątku. Jeśli przechodzisz przez rozwód i czeka Cię postępowanie sądowe, skorzystaj ze wsparcia adwokatów, specjalizujących się w prowadzeniu spraw rodzinnych. Pamiętaj, że negocjacja przeprowadzona z pomocą adwokata może przynieść wiele dobrego. Dlatego nawet, kiedy porozumienie się z byłą małżonką wydaje się być nieosiągalne, warto spróbować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%