Zamknij
REKLAMA

Czy kalkulator OC naprawdę działa? Sprawdź jak obniżyć cenę polisy

09:05, 22.10.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

W Polsce obowiązek wykupu polis OC ciąży na właścicielach aż na 25 mln samochodów. To właśnie z myślą o nich powstał kalkulator ubezpieczeń OC. Internetowe, bezpłatne narzędzie pozwala w szybki sposób porównać ceny i wybrać najlepszą ofertę.

Ubezpieczenie OC to jedyna obowiązkowa polisa OC. Z niej wypłacane są odszkodowania osobom pokrzywdzonym w wyniku zdarzeń na drodze. Według danych Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego średnia szkoda osobowa w wyniku obrażeń własnych ofiar wypadków wzrosła w ub. roku do blisko 16 tys. zł.

To o ponad 10% więcej niż rok wcześniej. Łącznie w 2018 roku UFG wypłacił o 1,2 mln zł więcej z tytułu zadośćuczynień za doznaną krzywdę dla bezpośrednich ofiar wypadków. Z kolei średnia szkoda rzeczowa przekroczyła 4,7 tys. zł. Daje to wzrost o 2% w stosunku do poprzedniego roku.

Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Obliczając składkę za polisę odpowiedzialności cywilnej (OC), ubezpieczyciele weryfikują w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG historię ubezpieczenia kierowcy. Kluczowa jest liczba spowodowanych kolizji i wypadków, a także wysokość wypłaconych odszkodowań.

Na podstawie tych danych szacują ryzyko i stosują zwyżki lub zniżki składki.
Poza historią ubezpieczenia wpływ na wysokość ceny za polisę ma także miejsce zamieszkania.

Najdrożej jest w dużych miastach m.in. w Warszawie, Gdańsku i we Wrocławiu. Istotne znaczenie ma także wiek kierowcy. Najwyższe składki opłacają najmłodsi i najmniej doświadczeni kierowcy. Najwyższe zniżki przysługują natomiast kierowcom w wieku 36-45 lat. Nie bez znaczenia jest także marka ubezpieczanego samochodu. Od lat najwyższe opłaty ponoszą właściciele audi, bmw czy japońskich samochodów o dużej mocy silnika.

Jak wykorzystać kalkulator OC?

Kalkulator OC to rozwiązanie internetowe, które pozwala nam znacząco obniżyć koszt polisy OC. Ubezpieczyciele konkurują tu między sobą wyłącznie ceną. Ponieważ przepisy ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych regulują szczegółowo zakres ubezpieczenia, jedynym kryterium wyboru jest cena tej polisy. Warto porównać przygotowane dla nas oferty z wielu agencji, aby wybrać tę najtańszą. I właśnie tutaj pojawiają się ogromne możliwości, jakie otwiera przed nami to internetowe rozwiązanie.

Jak to działa? Wystarczy wejść na stronę kalkulatora OC porowneo.pl i podać podstawowe dane na temat właściciela oraz pojazdu, aby uzyskać zestawienie ofert przygotowanych przez wiele agencji ubezpieczeniowych. W kolejnym kroku możesz wybrać najtańszą z nich i dokonać płatności online. Klienci doceniają tę możliwość szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Zdarza się, że o wygasającej polisie przypomną sobie w najmniej dogodnym momencie. Bywa, że są wtedy na zagranicznym wyjeździe lub przytłoczeni innymi obowiązkami, które nie pozwalają im na bezpośredni kontakt z ubezpieczycielem. Tymczasem od niedawna kary nawet za jednodniowe opóźnienie są wręcz drakońskie. Działania trzeba więc podjąć jak najszybciej i nie zwlekać z dokonaniem płatności. Co ważne, nie ma znaczenia, że zarejestrowany pojazd nie jest używany. Obowiązek zachowania ciągłości ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów, nawet jeśli nie wyjeżdżają nimi na drogę.

Wahasz się? Już nie musisz

UFG analizując liczbę prowadzonych spraw, zauważył pewne prawidłowości. Według najnowszych wyliczeń tylko 35% kierowców ukaranych za brak polisy OC płaci karę dobrowolnie. Najbardziej sumienni w spłacie kar są mieszkańcy województw podlaskiego i małopolskiego. Natomiast najwięcej osób poddanych karze i opóźniających się z jej uiszczeniem mieszka w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Nie oznacza to jednak, że pozostają bezkarni.

Jeżeli właściciel nieubezpieczonego auta nie zapłaci kary za brak OC, UFG wystawia tytuł wykonawczy. Egzekwowaniem kary zajmuje się następnie urząd skarbowy. Może on odzyskać należną kwotę np. z pensji, środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, a także z nadpłaty podatku dochodowego lub z nieruchomości. O tym, w jaki sposób zostaną pobrane pieniądze, decyzję podejmuje US. Jeśli żaden ze sposobów nie okaże się skuteczny, poborca skarbowy ma prawo zająć majątek.

Unikanie płatności nie ma więc najmniejszego sensu. Lepiej ten czas poświęcić na wybór dobrej oferty, a kalkulator OC może nam w tym z pewnością pomóc.

Porowneo.pl przygotowało nawet usługę wspierającą. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu klientów, przyzwyczajonych do tradycyjnego kontaktu z doradcą ubezpieczeniowym umożliwia swobodny kontakt z konsultantem. W dowolnym momencie w razie jakichkolwiek pytań wystarczy zadzwonić do biura obsługi klienta. Co istotne korzystanie z kalkulatora OC jest całkowicie bezpłatne.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone