Zamknij

Ubezpieczenie domu może być obowiązkowe. Sprawdź, kiedy

12:49, 08.10.2019 materiały partnera Aktualizacja: 09:56, 09.10.2019
Skomentuj

Ubezpieczenie domu i mieszkania nie zawsze jest naszą dobrowolną decyzją. Istnieje przynajmniej kilka przypadków, w których polisa ubezpieczeniowa domu jest obowiązkowa. Najczęściej jest to związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego i formalnościami, których wymaga od nas bank. Ale to nie jedyna taka sytuacja. Czasami zakup polisy wiąże się ze spełnieniem obowiązku ustawowego w zakresie ubezpieczenia budynków i OC rolników. Sprawdzamy, kiedy i dlaczego ubezpieczenie domu lub mieszkania może być obowiązkowe.

Ubezpieczenie z cesją na bank

Jeśli bierzesz kredyt na zakup mieszkania lub domu, ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane przez bank. Konieczna jest też cesja polisy na bank, czyli cesja praw z umowy ubezpieczenia, która zobowiązuje towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłacenia odszkodowania w całości lub części na rzecz banku. Podsumowując, chociaż ty płacisz za ubezpieczenie, prawo do wypłaty odszkodowania ma bank. Nawet jeśli przed zakupem nieruchomości liczysz każdy grosz, nie myśl że to tylko dodatkowa formalność i kolejny wydatek. W rzeczywistości to rozsądne rozwiązanie i dodatkowe zabezpieczenie dla obydwu stron. W ten sposób bank zabezpiecza umowę kredytową i swoje interesy, ale nie tylko. W razie poważnej awarii, pożaru czy katastrofy budowlanej, dzięki tej polisie nie zostaniesz w sytuacji, kiedy straciłeś dom i na dodatek masz do spłaty kredyt.

Minimalny zakres ubezpieczenia określa bank. Zazwyczaj to ochrona murów i innych elementów stałych takich jak podłogi, okna, drzwi, czy instalacje. Polisa obejmuje wówczas ubezpieczenie przed podstawowymi ryzykami - od ognia i zdarzeń losowych.

Przed wyborem oferty ubezpieczenia domu i podpisaniem umowy, warto zapytać o szczegółowe warunki w banku. Polisę można wykupić w banku korzystając z oferty dla kredytobiorców lub samodzielnie podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nawet jeśli wybierzesz drugą opcję, warto poprosić o listę rekomendowanych towarzystw ubezpieczeniowych i skonfrontować ją z własnymi preferencjami. Bank nie może nam narzucić konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale może stawiać swoje wymagania. Inaczej będzie wyglądać np. ubezpieczenie kredytu z dużym wkładem własnym a inaczej przy jego braku.

Ubezpieczenie domu w budowie

Jeśli budujesz dom na kredyt, ubezpieczenie domu w budowie również jest obowiązkowe. W jego skład wchodzi na przykład ubezpieczenie domu od powodzi (tutaj więcej). Co może jeszcze się stać? Lista potencjalnych zdarzeń jest długa: pożar, huragan, burza, grad, osunięcie ziemi. Podstawowa polisa dla budowanej nieruchomości obejmuje ochronę murów i elementów stałych na wypadek zniszczenia, które może być efektem działania człowieka lub żywiołów.

Jeśli dom jest w stanie surowym zamkniętym, ubezpieczenie można rozszerzyć o ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem. Dotyczy to np. narzędzi i materiałów pozostawionych na placu budowy. W tym jednak przypadku to nasza dobrowolna decyzja, bank nie wymaga tego typu dodatkowych elementów ubezpieczenia.

Polisa dla domu w budowie jest prostsza i tańsza od ubezpieczenia domu, w którym już mieszkamy. Jej cena zależy od zakresu ochrony, wartości inwestycji, lokalizacji oraz szczegółowych parametrów, jak np. rodzaj konstrukcji.

Ubezpieczenie rolnicze

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości położonej na wsi i łączna powierzchnia twojego gospodarstwa przekracza 1 hektar, obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia rolniczego. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, które chroni przed finansowymi skutkami ich uszkodzenia lub zniszczenia. W przypadku OC ubezpieczeniem objęta jest odpowiedzialność cywilna rolnika, domowników i pracowników, którzy pracując w gospodarstwie rolnym mogą potencjalnie wyrządzić szkodę osobom trzecim.

Obowiązkowy pakiet ubezpieczeń można dobrowolnie rozszerzyć, obejmując ochroną także mienie ruchome, wyposażenie budynków gospodarczych, produkty rolne oraz zwierzęta gospodarskie. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy łączące elementy ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych, tworząc kompleksową propozycję uwzględniającą ochronę od ryzyk typowych dla tej branży.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania na wynajem

Zapis o obowiązkowym ubezpieczeniu domu lub mieszkania może być również zapisem umowy wynajmu nieruchomości. Przy podpisywaniu zobowiązania warto tę kwestię uzgodnić i ustalić, która ze stron odpowiada za wykupienie polisy. Zwyczajowo dotyczy to polisy w wersji minimalnej, czyli takiej, która będzie chronić przed skutkami pożaru, dewastacji, zdarzeń losowych takich jak zalanie, deszcz nawalny, a także katastrofa budowlana.

Kiedy kupujemy ubezpieczenie nieruchomości koszt (sprawdź tutaj) nie musi być wcale wysoki, warto więc zastanowić się nad dobrowolnym rozszerzeniem jego zakresu o ubezpieczenie tzw. mienia ruchomego, czyli wartościowych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Są to meble, sprzęty elektroniczne, dzieła sztuki. Wówczas zasadne jest też wykupienie ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem. Polisa powinna objąć też ryzyko dewastacji, akcji ratowniczej i zdarzeń losowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%