Zamknij
REKLAMA

Podróże małe i duże, czyli jak zapewnić dziecku komfortową jazdę samochodem

14:40, 07.10.2019 | Materiały partnera
Skomentuj

Kiedy rodzi się dziecko, rodzice na jakiś czas rezygnują z dalszych podróży na rzecz tych krótkich: do sklepu, do lekarza czy pobliskiego parku. Później maluch rośnie, a świeżo upieczeni mama i tata przypominają sobie, że kiedyś uwielbiali samochodowe wycieczki. Postanawiają zatem przywrócić rodzinną tradycję, włączając do niej swoją pociechę. Jeżeli i Ty zamierzasz wybrać się w pierwszą podróż z dzieckiem, zwróć szczególną uwagę na fotelik dla niego. Powinien być nie tylko wygodny, ale i bezpieczny.

 

Środkiem transportu Twojej pociechy jest fotelik. Auto schodzi na dalszy plan

My, dorośli, mamy do dyspozycji całe wyposażenie samochodu. Anatomicznie wyprofilowane fotele, poduszki powietrzne, kurtyny – to wszystko ma gwarantować pasażerom komfort i bezpieczeństwo. Wystarczy jednak posadzić niemowlę lub przedszkolaka luzem na tylnej kanapie, by zobaczyć, że systemy chroniące pełnoletnich podróżnych zupełnie nie mają zastosowania w przypadku dzieci. Mali pasażerowie potrzebują więc dopasowanych do nich fotelików, które nie tylko zapewnią im udaną podróż, ale ochronią ich przed skutkami wypadku czy nagłego hamowania. Jaki zatem powinien być dobry fotelik?

  • Przetestowany: i nie chodzi tutaj o zdanie znajomego, że „jego dziecko jeździło w tym foteliku i ON był zadowolony”. Odpowiedni model musi przejść pozytywnie niezależne testy zderzeniowe, dające pewność, że fotelik nie rozpadnie się podczas zdarzenia drogowego.
  • Prosty w montażu: jasna instrukcja i doświadczenie w montowaniu fotelika sprawia, że ryzyko pomyłki maleje do zera. A jest to niezwykle ważne, gdyż nieprawidłowo zamocowane urządzenie może spowodować poważne obrażenia w razie wypadku albo ostrego hamowania.
  • Bezwypadkowy: najlepszym rozwiązaniem jest kupno nowego fotelika, chociażby w sklepie 3 Kiwi, lecz jeżeli nie masz takiej możliwości, dobrze jest zdobyć model pochodzący od zaufanej osoby, o której wiesz, że nigdy nie uczestniczyła w wypadku. Fotelik po starszym rodzeństwie albo kuzynie? Jak najbardziej. Model z aukcji internetowej albo od znajomej z innego miasta? Niekoniecznie.

Dobierając fotelik dla dziecka, kieruj się kilkoma ważnymi kryteriami

Wielu rodziców nie do końca wie, jak wybrać model odpowiedni dla swojej pociechy. W efekcie maluchy jeżdżą w za małych lub za dużych fotelikach, niedopasowanych do budowy ich ciała albo do samochodu. Warto wiedzieć, że każdy ten aspekt zwiększa bezpieczeństwo pociechy w podróży. Fotelik powinien zatem być idealnie dostosowany do wzrostu dziecka. Jeżeli posiadasz fotelik Cybex Sirona montowany tyłem, głowa nie powinna wystawać poza jego obręb. W fotelikach skierowanych do przodu granica to linia oczu dziecka. Ponadto eksperci zalecają, by maluchy do ukończenia 4. roku życia podróżowały tyłem do kierunku jazdy. Pozwala to uniknąć poważnych obrażeń kręgosłupa szyjnego w razie gwałtownego hamowania lub zderzenia.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone