Zamknij

Gdzie udać się po pomoc w przypadku alkoholizmu i narkomanii?

09:00, 02.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:01, 02.07.2019
Skomentuj

Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków dotyka dużą część światowej populacji. Uzależnienie zawsze jest poważnym problemem tak dla uzależnionego, jak i jego rodziny i otoczenia.

Osoba uzależniona ma duże problemy ze społecznym funkcjonowaniem. Najpierw pojawiają się problemy z nauką czy pracą, następnie alkoholik lub narkoman popada w konflikt z prawem. Alkoholicy powodują wypadki, są agresywni, wywołują awantury, czasem kradną, aby zdobyć pieniądze na alkohol. Podobnie narkomani. Wplątują się w handel narkotykami, czy też kradną, w celu zdobycia środków na narkotyki. Konflikty z prawem czasami kończą się dla tych osób pobytem w zakładzie karnym, co czasem decyduje o tym, że dana osoba już nigdy nie wraca życia w zdrowym społeczeństwie. Bezdomność wśród alkoholików i narkomanów to częsta sytuacja. Sposobem wyjścia z tej sytuacji dla osoby uzależnionej, jest podjęcie leczenia. Leczenie alkoholizmu i narkomanii należy rozpocząć od odtrucia osoby uzależnionej i utrzymania przez nią bezwzględnej abstynencji. Bardzo ważna jest również zmiana środowiska alkoholika lub narkomana. Osoba taka, wracając do starych znajomych miejsc, osób, z którymi piła alkohol lub zażywała narkotyki, prawie na pewno wróci do nałogu. Dlatego też, terapia odwykowa alkoholowa lub narkotykowa powinna odbywać się możliwie daleko od miejsca zamieszkania pacjenta, w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. W Polsce istnieje wiele takich ośrodków, zarówno państwowych, jak i prywatnych, należących do firm czy stowarzyszeń.

Gdy problem uzależnienia staje się palący, z decyzją o leczeniu nie powinniśmy czekać. Jednak to od woli podjęcia leczenia przez uzależnioną czy uzależnionego zależy najwięcej. Pomoc rodziny czy innych osób bliskich też jest tu bardzo ważna. Jeśli alkoholik lub narkoman zgłosi chęć leczenia, najlepiej jest udać się z nim do najbliższej poradni zdrowia psychicznego (PZP) lub do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień, w celu przeprowadzenia konsultacji. Specjalista z PZP lub konsultant z innej poradni, po wywiadzie i ocenie chorego, skieruje go na odtrucie organizmu. Po skutecznym odtruciu w specjalistycznym ośrodku lub oddziale szpitalnym, pacjent, jeśli wyrazi chęć, może zostać skierowany na zamkniętą terapię odwykową. Terapie odwykowe w przypadku alkoholizmu lub narkomani trwają od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Można odbywać ją zarówno nieodpłatnie, w ośrodku posiadającym kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, lub odpłatnie, ponosząc wszystkie koszty leczenia. Terapia odwykowa alkoholików i narkomanów polega przede wszystkim na ponownej socjalizacji uzależnionych i nauczenia ich trzeźwego funkcjonowania w społeczeństwie. Zawsze oznacza to zbudowanie nowego systemu wartości u chorego. Jest to niezbędne dla skutecznej terapii, mającej przynieść trwałe efekty w postaci stałej abstynencji pacjenta. Takie rezultaty może przynieść tylko leczenie w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, takim, jak np. warszawski Medjol, https://www.medjol.pl. Terapia odwykowa w ośrodku leczenia uzależnień to jednak tylko etap na drodze wychodzenia z uzależnienia. Po opuszczeniu ośrodka, pacjent musi zachować żelazną samodyscyplinę i abstynencję od wszelkich środków odurzających, unikać towarzystwa uzależnionych, dbać o swoją higienę psychiczną. Aby pozostać w trzeźwości najważniejsza jest oczywiście chęć i wola chorego, jednak bardzo ważna jest także zdolność do radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego na trzeźwo, którą uzależniony nabył w trakcie terapii odwykowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%