Zamknij

Najczęstsze przyczyny spuchniętego gardła

14:50, 16.05.2019 Aktualizacja: 09:47, 31.08.2023
Skomentuj

Ból gardła, suchość, podrażnienia to objawy, które towarzyszą wielu schorzeniom o podłożu bakteryjnym czy wirusowym. W przypadku infekcji pojawiają się także inne symptomy, jak katar, kaszel, stan podgorączkowy, gorączka, ogólne osłabienie, bóle kostno-mięśniowe. Choroby o etiologii bakteryjnej rozwijają się w ciągu kilku dni, intensyfikując dolegliwości, może wystąpić powiększenie migdałków, węzłów chłonnych, ich bolesność, ropny wysięk z migdałków. Zdarza się jednak i tak, że pacjenci skarżą się jedynie na dolegliwości ze strony gardła, przedłużające się uczucie dyskomfortu i ból. Jeśli nie pojawiają się żadne inne objawy, mogące wskazywać na zapalenie wirusowe czy bakteryjne, należy rozważyć alergię lub podrażnienia wywołane przez pewne czynniki, jak dym tytoniowy, klimatyzacja, suche powietrze, a nawet niektóre leki. Wątpliwości należy przedyskutować z lekarzem, aby móc zadziałać odpowiednio do przyczyny pojawiających się dolegliwości.

Ból gardła – czy to alergia?

Często podejrzenie alergii nasuwa się, gdy pojawia się swędząca wysypka zwana pokrzywką, wodnisty katar, nadmierne kichanie, problem z oczami. Wiele osób dość szybko zostaje zdiagnozowana i odpowiednio leczona. Zdarzają się jednak inne dolegliwości, które mogą świadczyć o alergii, z której pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę, przypuszczając, że cierpią z powodu przeziębienia czy innej infekcji. To właśnie uporczywy, nieprzemijający ból gardła skłania do wizyty u specjalisty, który powinien wykluczyć inne tło problemów z gardłem. Objawy, które mogą świadczyć o występowaniu alergicznego zapalenia gardła, to dolegliwości utrzymujące się ponad 6 tygodni. Zalicza się do nich pieczenie, drapanie, ból, świąd gardła, wrażenie przeszkody. Przy alergicznym zapaleniu widoczne jest spuchnięte gardło. Lekarze różnicują alergiczny nieżyt gardła dolnego i środkowego, które najczęściej związane są z uczuleniem na pewnego rodzaju pokarmy: jaja, orzechy, miód, seler. Szacuje się, że aż u 25% osób, u których zdiagnozowano alergiczny nieżyt nosa, występuje alergiczne zapalenie gardła. Diagnostyka schorzenia obejmuje różnego rodzaju testy alergiczne.

Czy tylko alergia?

Spuchnięte gardło nie musi świadczyć o infekcji czy alergii, ponieważ kłopoty mogą pojawić się na skutek podrażnienia. Czynnikiem drażniącym, wywołującym przykre dolegliwości ze strony dróg oddechowych, może być zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, narażanie się na wdychanie dymu papierosowego, ale także stosowanie niektórych leków czy nadmierne wytężanie głosu. Lekarz, do którego zgłasza się pacjent z długotrwałym bólem gardła, musi wykluczyć zarówno infekcje, jak i podrażnienia. Kolejnym etapem jest wykluczenie bądź potwierdzenie alergii.

Przyczyny alergicznego zapalenia gardła

Alergia potrafi uprzykrzyć życie i wiedzą o tym wszyscy, którzy cierpieli z powodu ciągłego kichania, nieustającego kataru czy swędzących oczu. Alergia to także ból gardła. Do tego może pojawić się drapanie, szczypanie, łaskotanie, z którym trudno sobie poradzić. Zjawisko to powstaje w momencie podrażnienia błony śluzowej gardła przez alergeny, np. dostarczane z pokarmem lub dostające się wraz z wdychanym powietrzem. Z kolei podrażnienie prowadzi do obrzęku błony śluzowej, co skutkuje odczuwanym przez chorego dyskomfortem. Wykrycie czynnika odpowiedzialnego za powstanie alergii nie zawsze jest łatwe, czasem nie wystarczą same testy alergiczne, ale konieczne może okazać się wprowadzenie diety eliminacyjnej. Warto jednak udać się do alergologa, który pokieruje, wykona stosowne badania i zaproponuje leczenie oraz preparaty łagodzące dolegliwości.

Życie alergika

Osoby ze stwierdzoną alergią bądź te, które ją podejrzewają, powinny wprowadzić pewne zmiany w swoim życiu, zmienić pościel na antyalergiczną, wypróbować odkurzacze ze specjalnymi filtrami, dbać o nawilżenie powietrza w domu, starać się eliminować ewentualne alergeny. Jeśli unikanie bądź usunięcie alergenów z otoczenia jest mało prawdopodobne, można skorzystać z możliwości odczulania, które jednak należy przedyskutować z lekarzem. Jak leczyć alergię? Na rynku istnieje wiele preparatów pomagających walczyć z alergią, łagodzących przykre skutki uczulenia. Wśród nich znajdziemy krople do nosa, oczu, tabletki i syropy antyalergiczne. Warto uzbroić się również w pastylki do ssania o naturalnym składzie, które pomagają łagodzić podrażnienie, znoszą dolegliwości w postaci drapania czy bólu. Tabletki pokrywają delikatnym filtrem błonę śluzową gardła, chroniąc je i ułatwiając codzienne funkcjonowanie.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%