Zamknij
REKLAMA

Jak chronić prywatność w sieci? 6500 zzs

12:20, 06.03.2019 | materiały partnera

Prywatność i bezpieczeństwo w sieci to dwa bardzo ważne pojęcia. To od nich zależy czy możemy komfortowo korzystać z portali społecznościowych, stron internetowych lub serwisów oraz czy nie przyniesie to ze sobą negatywnych skutków. Internet ma do zaoferowania bardzo wiele ciekawych i interesujących rzeczy, lecz warto przy korzystaniu z nich pamiętać o kilku zasadach. Przestrzegając ich, znacząco zwiększymy poziom bezpieczeństwa oraz gwarantujemy sobie wysoki poziom prywatności. Jak zatem dbać o bezpieczeństwo i prywatność w sieci? O czym warto pamiętać? Czego nie wolno nigdy robić? Odpowiedzi, przydatne wskazówki oraz porady prezentujemy w dalszej części tekstu.

Nie ujawniaj danych na portalach społecznościowych

Pierwszym i podstawowym elementem ochrony swoich danych w sieci, jest ich ochrona na portalach społecznościowych. To miejsca, w których bardzo chętnie zawieramy nowe znajomości czy dzielimy się pewnymi wydarzeniami z własnego życia. W takich miejscach nie wolno umieszczać danych poufnych takich jak np. pesel, nr. dowodu tożsamości czy haseł do jakichkolwiek kont. Nasze dane personalne również warto ograniczyć do imienia czy nazwiska. Osoby, które znają nas naprawdę lub muszą posiadać taką wiedzę — posiadają ją. Oszuści bardzo często pod pozorem pomocy czy atrakcyjnych transakcji próbują wyłudzić takie dane, co może skończyć się np. kradzieżą tożsamości, czy zaciągnięciem na nas kredytu.
Tym, czego nie w powinniśmy publikować również w sieci, są również informacje na temat naszego życia osobistego. Informacje gdzie i kiedy spędzamy wakacje czy co zamierzam zrobić — publikowane z dużym wyprzedzeniem powodują, że złodzieje mogą zaplanować okradzenie naszego mieszkania. Nie powinniśmy podawać również adresu naszego zamieszania szerokiej publiczności a w razie chęci spotkania, pierwsze spotkanie możemy przeprowadzić w miejscu publicznym. W razie braku chęci kontynuowania znajomości nie będziemy narażeni np. na natarczywe wizyty nachalnego gościa.

Nie wrzucaj prywatnych zdjęć do internetu

Tym, co sprawia, że internet jest tak barwny i chętnie odwiedzany są zdjęcia. Możliwość opublikowania na nich wizyty w sklepie z butami, fotografii z wakacji czy udanego spotkania w gronie znajomych przyciąga przed ekrany wiele osób. Publikując zdjęcia, powinniśmy mieć na uwadze, że fotografie raz wrzucone do internetu, mogą pozostać tam na zawsze. Dzieje się to m. in. dzięki stronom, które masowo zapisują witryny i tworzą archiwa czy osobom, które pobierają zdjęcia na dysk. Nawet jeśli usuniemy takie zdjęcie, może ono nadal przebywać w sieci i być nie do usunięcia. Warto o tym pamiętać publikując odważne sesje czy zdjęcia z udanej imprezy. Gdy za kilka lat będziemy walczyć o prestiżowe stanowisko lub ustatkujemy się i założymy np. rodzinę — fotografie takie mogą zrujnować nasze życie czy karierę. W internecie nie powinniśmy przesyłać również zdjęć osobom nieznajomym, gdyż nie wiemy, jakie mają oni zamiary i kim są w rzeczywistości. Bardzo ważną radą jest również nieumieszczenie na publikowanych zdjęciach w internecie np. na portalach społecznościowych wartościowych przedmiotów. Zdjęcie z drogim naszyjnikiem czy kosztownym obrazem może zachęcić złodziei do kradzieży, a my sami możemy narazić się na niekomfortowe sytuacje. Do sieci nie powinniśmy wrzucać również zdjęć naszych dzieci czy prywatnych sytuacji. Są to fotografie, które powinny pozostać jedynie w domowym albumie. Bardzo często mogą być wykorzystywane w różnych celach, a ich ewentualne usunięcie może nie być w ogóle możliwe.

Podawaj dane osobowe tylko na wiarygodnych witrynach

Internet daje nam bardzo dużo możliwości, które są chętnie wykorzystywane przez internautów. Zaliczyć do nich można np. bankowość internetową, możliwość rozliczenia podatku czy zrobienie zakupów. Wszystkie te czynności znacznie ułatwiają nam życie, ale również wymagają podawania newralgicznych danych osobowych. Wielu przestępców próbuje wyłudzić je, wykorzystując do tego rozmaite techniki jak uruchomienie fałszywych stron czy wprowadzając nas w błąd, informując nas np. o wysokiej wygranej i konieczności podania danych osobowych. Dane te mogą zostać użyte do innego przestępstwa, kradzieży tożsamości lub kradzieży naszych środków finansowych. Pierwszą zasadą jest podawanie danych osobowych jedynie na stronach szyfrowanych z certyfikatem SSL. To strony, które mają “zieloną kłódkę” po lewej stronie adresu internetowego. Wiemy wtedy, że strona oraz jej właściciel są zweryfikowani, a strona posiada szyfrowanie, które uniemożliwia przechwytywanie naszych informacji wysyłanych do witryny. Dane osobowe powinniśmy podawać również rozważnie. Możemy uczynić to na znanych serwisach internetowych, w dużych sklepach online czy na stronach bankowych. Danych nie powinniśmy podawać w formularzach loterii, wątpliwej jakości stronach internetowych, w miejscach nielegalnych czy takich, które budzą nasze wątpliwości.

Przelewy bankowe

Przelewy bankowe i bankowość internetowa jedne z najbardziej lubianych elementów w sieci. Pozwalają one szybko wykonać przelew lub dokonać płatności za zakupy internetowe. Bardzo często rozliczamy się również prywatnie, dokonując sprzedaży czy zakupu pewnych przedmiotów. Tym, czego nie powinniśmy robić przy tej okazji to dokonywania przelewów np. na. 1 złotówkę czy podawania równocześnie danych i płacenia przelewem prywatnym. Gdy pewne osoby chcąc np. "potwierdzić naszą tożsamość" czy "wypróbować konto" w rzeczywistości mogły założyć rachunek na nasze dane w innym banku, a przelew 1 zł z naszego prawdziwego konta ma potwierdzi nasze dane w nowym banku. Gdy to zrobimy, osoby takie mogą wziąć np. nas kredyt lub otwierać kolejne rachunki. Nie powinniśmy również robiąc przelewu, podawać jednocześnie danych takich jak pesel czy seria i numer dowodu osobistego. Do dokonania płatności wystarczy wykonanie zwykłego przelewu i ew. imię oraz nazwisko. Wysyłanie danych wraz z przelewem również umożliwia tworzenie np. wniosku kredytowego.

Edukuj dzieci

Jeśli posiadamy dzieci lub mamy młodsze rodzeństwo warto edukować je od najmłodszych lat. Nauka obsługi internetu czy gier powinna być również wzbogacona o aspekt bezpieczeństwa. Jeśli nie wpoimy im powyższych zasad, mogą bardzo boleśnie przekonać się o ich istnieniu. Dzieci bardzo szybko uczą się i biorą przykład z dorosłych. Nie warto liczyć, że np. w szkole na informatyce takie zasady zostaną im wpojone. Im wcześniej zaczniemy przykładać od edukacji dzieci wagę w tym zakresie, tym większe bezpieczeństwo gwarantujemy im gdy będą samodzielnie korzystały z internetu.

Źródło: https://mediaclick.pl

(materiały partnera)
REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone