Zamknij

Oznaki przepracowania - czy stałeś się jego ofiarą?

10:01, 23.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:01, 23.10.2018
Skomentuj

Traktuje się je jako jedną z wielu chorób XXI wieku. Mimo że jest bardzo powszechna, mało się o niej mówi, a stosunek do niej jest wręcz lekceważący. Jak rozpoznać, czy jesteśmy przepracowani? Jakie są objawy tej dolegliwości?

Czym spowodowane jest przepracowanie?

Można powiedzieć, że jego przyczyną jest stres. Zła atmosfera w pracy, natłok obowiązków, męczące dojazdy do pracy, zbyt niskie wynagrodzenie, a na dodatek niemiły szef, który ciągle jest niezadowolony. Te wszystkie elementy wywołują w nas stałe napięcie i zdenerwowanie, mogą powodować trwały uszczerbek na naszym zdrowiu.

Jakie są objawy przepracowania?

Najczęstszymi objawami są: silne bóle głowy, ogólne zmęczenie organizmu, drażliwość, nerwowość, podwyższone ciśnienie krwi. U niektórych osób mogą pojawić się nawet problemy z układem mięśniowo – szkieletowym, czy kłopoty z sercem. Skutkiem przepracowania jest znaczne obniżenie się odporności organizmu oraz trudności z koncentracją. Kiedy zauważysz u siebie podobne objawy, nie lekceważ ich, zapewnij sobie mały odpoczynek – weź krótki urlop, który pozwoli ci odpocząć i naładować baterie do podejmowania nowych wyzwań.

Przepracowanie = brak wydajności

Należy pamiętać, że stan przepracowania negatywnie wpływa na naszą wydajność oraz efektywność pracy. W takim stanie jesteśmy skłonni do popełniania większej ilości błędów, nie wywiązujemy się z powierzonych nam zadań i obowiązków. Nie czekaj – działaj! Jeżeli nie masz możliwości, aby wyjechać gdzieś na kilka dni i odpocząć, spróbuj wprowadzić do swojego codziennego życia elementy, które w znaczący sposób pozwolą ci zredukować napięcie i choć na chwilę zapomnieć o pracy. Wybierz się w weekend za miasto, zrób piknik albo zorganizuj wycieczkę rowerową. Takie drobne aktywności sprawią ci wiele radości, dodatkowo pozwolą na wyciszenie i spędzenie trochę czasu w gronie najbliższych.

Karoshi

Nie od dziś wiadomo, że Japończycy zaliczają się do jednych z najbardziej pracowitych narodów na świecie, dlatego też najczęstszą przyczyną zgonów wśród mieszkańców Japonii jest karoshi, czyli tzw. śmierć z przepracowania. Następuje ona w wyniku zatrzymania pracy serca, które przestaje funkcjonować na skutek zawału, które może być wywołane właśnie przepracowaniem. Ambitne podejście do swojej pracy, chęć poprawy poziomu życia, zarabianie jeszcze większej ilości pieniędzy, a do tego silny i długotrwały stres – to wszystko wpływa na karoshi. Przyjmuje się, że od 1968 roku na skutek przepracowania w Japonii umiera rocznie nawet ok. 10 tysięcy osób. Zastanów się teraz, czy twoja pensja, na którą tak ciężko pracujesz: 2 000 zł, 4 000 zł czy 5400 brutto – jest tego warta? Zdrowie jest przecież najważniejsze.

Wspomagacze?

Czasami to wszystko nas przerasta i z wieloma rzeczami nie możemy sobie poradzić. Zbyt dużo obowiązków, spoczywająca na nas odpowiedzialność, w końcu zmęczenie wywołane przepracowaniem – to wszystko może stać się początkiem do sięgania po różne substancje poprawiające naszą koncentrację. Zaczyna się niewinnie, legalnie, a potem? Kończy na silnych lekach albo dopalaczach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%