Zamknij

Hodowla patyczaka dla początkujących

12:07, 03.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:07, 03.10.2022

Patyczaki to niezwykłe owady, które do perfekcji opanowały sztukę kamuflażu. Z racji na fakt, iż prowadzą one stosunkowo spokojny tryb życia, będą świetnym towarzyszem dla osób zapracowanych, które nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na opiekę nad domowym pupilem, a także dzieci. Zanim jednak pokusisz się o zakup owadziego przyjaciela, w pierwszej kolejności dowiedz się, jakie warunki należy mu zapewnić i w jaki sposób zajmować się nowym mieszkańcem twojego domu.

Patyczak – (nie)zwykły owad

Patyczak to egzotyczny, wyjątkowo ciekawy owady, który swoim wyglądem do złudzenia przypomina... patyk. Oczywiście na świecie żyją różne gatunki patyczaków (między innymi patyczak wietnamski, patyczak indyjski, patyczak peruwiański, patyczak galijski, patyczak skrzydlaty oraz jeden z największych - phasma gigas), jednak w naszym kraju największą popularnością cieszy się patyczak rogaty. Powód? Otóż to właśnie patyczaki rogate są najmniej wymagającym spośród wszystkich gatunków. W praktyce wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie terrarium dla patyczaka oraz zapewnić zwierzęciu dostęp do pokarmu. Poza tym należy zadbać o właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Dobre warunki życia = szczęśliwy patyczak

Prawidłowy rozwój patyczaka uzależniony jest oczywiście od warunków, w jakich funkcjonować będzie owad. Początkujący terraryści - poza właściwie wyposażonym terrarium oraz odpowiednim pokarmem – powinni zadbać o wysoką temperaturę oraz wilgotność powietrza. Patyczaki najlepiej czują się w temperaturze 21 – 23*C, przy wilgotności powietrza utrzymanej na poziomie 70 – 80%. W celu zapewnienia wspomnianego poziomu wilgotności wystarczy codziennie spryskiwać wnętrze oraz ścianki terrarium wodą. Warto do tego celu używać wody destylowanej, ponieważ zapobiegnie to powstawaniu kamienia na szybach.

Czym karmić patyczaka?

Patyczaki to naturalnie roślinożercy, jednak – w zależności od gatunku – posiadają różne wymagania żywieniowe. W przypadku patyczaka rogatego świetnie sprawdzą się liście i łodygi roślin takich jak maliny, truskawki, dzikie róże, jeżyny, dąb, bazylia czy leszczyna. Warto zdecydować się na jeden rodzaj roślin, gdyż opisywane owady nie przepadają za różnorodnością.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%