Zamknij

Operacja zaćmy - kiedy wykonać? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

11:12, 03.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:12, 03.10.2022
pixabay pixabay

Zaćma to poważna choroba wzroku dotykająca najczęściej osoby w starszym wieku, która nie tylko pogarsza jakość widzenia, ale może nawet doprowadzić do całkowitej, nieodwracalnej ślepoty. Jedyną słuszną drogą, by nie doprowadzić do drugiego, najgorszego scenariusza jest poddanie się operacji zaćmy. Na czym polega operacja i kiedy jest konieczna? Czy przeprowadzenie operacji jest zawsze możliwe?

Operacja zaćmy - jak wygląda?

Operacja ma na celu usunięcie zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpienie jej soczewką sztuczną. Dziś dostępnych jest wiele nowoczesnych metod, dzięki którym operacja jest nie tylko w pełni skuteczna, ale także bezpieczna, mało inwazyjna i pozbawiona ryzyka wystąpienia poważnych powikłań. Jeśli lekarz stwierdzi, że jedyna słuszna opcja, by poprawić codzienny komfort to operacja zaćmy, Warszawa jest miastem, w którym warto go przeprowadzić. W stolicy znajdziemy bowiem najlepsze kliniki wykorzystujące najnowocześniejszy sprzęt i zatrudniające wykwalifikowanych lekarzy.

Kiedy zdecydować się na operację zaćmy?

Na operację zaćmy w Warszawie należy zdecydować się wyłącznie, kiedy lekarz potwierdzi wystąpienie zmętnienia soczewki. Co jednak ważne, przy minimalnym zmętnieniu, operacja nie jest konieczna, jeśli nie odczuwamy pogorszenia jakości widzenia. W takiej sytuacji należy jednak stale kontrolować stan oczu, by móc zareagować w odpowiednim momencie.

Jeśli potwierdzenie zmętnienia soczewki ma realny wpływ na codzienne funkcjonowanie, operacja zaćmy staje się koniecznością. Jej przeprowadzenie ratuje przed nieodwracalną ślepotą. Czekanie z zabiegiem może bowiem sprawić, że zaćma przekształci się w zaćmę przejrzałą powodującą liczne powikłania.

Sytuacje w codziennym życiu, które są jasnym sygnałem, by przeprowadzić operację to:

  • zamazane kształty,
  • odbieranie świata “jak przez mgłę”,
  • słaba ostrość widzenia,
  • pogorszona jakość widzenia,
  • podwójne widzenie przedmiotów,
  • obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów,
  • nieprawidłowe widzenia barw przedmiotów.

Operacja zaćmy przeciwwskazania

Choć operacja zaćmy jest prostym i bezpiecznym zabiegiem, niestety nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia. Najczęściej przeciwwskazania dotyczą innych chorób oczu, które występują wraz z zaćmą. Dotyczy to m.in. chorób takich jak:

  • zaawansowanie zwyrodnienie plamki żółtej,
  • jaskra,
  • odwarstwienie siatkówki.

Przeciwwskazania do operacji zaćmy dotyczą nie tylko problemów ściśle związanych z narządem wzroku, ale także z ogólnym stanem zdrowia. Problemy takie jak: ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa, choroby wykluczające możliwość podania znieczulenia miejscowego czy zawał serca, który pacjent przeszedł w ostatnich miesiącach, w większości przypadków również stanowią barierę przed wykonaniem operacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%