Zamknij

Prawo budowlane

15:00, 28.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:00, 28.09.2022
pixabay pixabay

Zgodnie z prawem budowlanym, każdy obiekt budowlany musi posiadać odpowiednie pozwolenie na budowę, które jest wydawane przez odpowiedni organ administracji publicznej. Prawo budowlane reguluje także kwestie związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem publicznym, a także określa prawa i obowiązki właścicieli i użytkowników obiektów budowlanych.

Uregulowania prawa budowlanego

Prawo budowlane jest ustanowione w celu uregulowania kwestii związanych z budownictwem, a także zapewnienia jego prawidłowego funkcjonowania. ( https://przedsiebiorczosc-24.pl/category/prawo/ )Zawiera ono przepisy dotyczące procesu inwestycyjnego, a także przepisy mające na celu ochronę środowiska i bezpieczeństwa publicznego. Prawo budowlane jest ustanowione na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.

Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 290). Prawo budowlane dzieli się na następujące działy:

- Dział I - Ogólne przepisy

- Dział II - Inwestycje budowlane

- Dział III - Pozwolenie na budowę

- Dział IV - Rozbiórka i rozbiórka budynków

- Dział V - Środowisko

- Dział VI - Bezpieczeństwo

- Dział VII - Infrastruktura techniczna

- Dział VIII - Prawa i obowiązki użytkowników

- Dział IX - Odpowiedzialność

- Dział X - Nadzór i egzekucja

- Dział XI - Przepisy końcowe i wykonawcze

Kompetencje w prawie budowlanym

Prawo budowlane określa także kompetencje władz publicznych w zakresie planowania przestrzennego, wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nadzoru budowlanego. Organem właściwym do wydawania pozwolenia na budowę jest starosta, a organem nadzoru budowlanego jest inspektor nadzoru budowlanego. Pozwolenie na budowę jest wydawane na podstawie przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z prawem budowlanym, każdy obiekt budowlany musi posiadać odpowiednie pozwolenie na budowę, które jest wydawane przez odpowiedni organ administracji publicznej. Pozwolenie na budowę jest wydawane na okres do 3 lat.

Organ kontrolny na budowie

Budowa domu, który będzie nam służył kilkadziesiąt lat, to inwestycja, która wymaga odpowiedniego przygotowania oraz dbania o każdy szczegół. Powinna ona być wykonywana przez profesjonalistów, którzy są w stanie zagwarantować wysoki standard wykonania. Warto jednak pamiętać, że prace budowlane prowadzone są także pod nadzorem inspektora nadzoru inwestorskiego. Jego zadaniem jest dokonywanie kontroli wykonywanych prac budowlanych oraz monitorowanie przebiegu inwestycji. Jest osobą, która ma obowiązek informować inwestora o postępie prac i dba o to, aby budowa przebiegła zgodnie z harmonogramem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%